Çrregullim Ankthi


 • Cilat janë çrregullime të ankthit
 • Arsyet çrregullime
 • trajtimi i crregullimeve ankthit

 • Arsyet për ankth, frikë në jetën tonë është më shumë se të mjaftueshme humbje, frikësuese të mundshme të jetës, reputacion, pasurinë, shëndetin - dhe të dashurit tuaj ...

  Reflektoni me padurim kërcënuese situatën e qartë e dobishme. Ankthi i përshtatshëm paralajmëron për rrezikun e lëndimit, dhimbje, dënimit, ndarje; Statusi kërcënim në shoqëri, harmoni në familje. Që ankthi shkakton njerëzit që të veprojnë - në mënyrë që të shmanget rreziku ose të paktën të neutralizuar efektet e saj. Ne ulemi në librat natën para një provim; nxitim, zapiznyuyuchys mbi biznesin ose vstechu trenin e fundit; marrë me një kuti të gazit.

  Ankthi është i nevojshëm dhe i kudogjendur: kec i trazuar, duke qëndruar në kopshtin e fëmijëve pa prindër; të riu në një datë të parë; njeri i pjekur duke menduar për pleqëri dhe vdekje. Ankthi zakonisht shoqëron rritjen, ndryshimin, ose përvojë diçka të re, të panjohur, si dhe gjetjen e rolin e tyre personale dhe rëndësinë në jetë.

  Por imagjinoni se ju nuk mund të shpjegojë veten përmbytur papritmas shkaktojnë frikë. Ju të pushojë të sundojë mbi ndjenjat e tyre, frika fillon të kontrolluar ju, argumentet racionale për zbrazëtinë e saj dhe nevojën për "zotërim" të pafuqishëm ...

  Simptomë e ankthit patologjike - një pjesë integrale e mjekësisë psikosomatike dhe praktikës psikoterapi.


  Ajo përcaktohet si jashtëzakonisht të pakëndshme kuptim, shpesh të paqartë të frikës apo edhe frikë diçka të tmerrshme, por të pashpjegueshme. Ankthi patologjik është gjithmonë përgjigje të pamjaftueshme për ngjarjet e realitetit si në intensitet dhe kohëzgjatje. Kjo simptomë shpesh zhduken vetë; zakonisht nevojë për kujdes të aftë.


  Cilat janë çrregullime të ankthit

  Panic shtete - frika e sulmeve të papritura që ndodhin, sidomos në fillim, pa ndonjë arsye objektive. Ato janë shoqëruar nga mendimet e vdekjes afërt ose pomeshatalstve, fatkeqësi; ka gulçim, marramendje, palpitations, dridhje, djersitje, nauze dhe parehati në stomak, skuqje e fytyrës; njeri e ndjen veten e tij ose ndryshuar botën.

  Sulm zakonisht zgjat 20-30 minuta, rrallë më shumë se një orë; shkakton mund të zihet fryma, ngrohje, turma të mëdha, të ndaluar tren metroje në tunel. Sulm Shkruaj zakonisht shoqërohet me një ndjenjë të shqetësimit intensive për gjendjen e tyre fizike. Edhe pse çrregullim shpesh zhvillon në të rinj, njerëz të shëndetshëm, mjekët është e vështirë për t'i bindur ata për mungesë të një sëmundje kërcënuese për jetën.


  Panic reagimet kanë tendencë të përsëritet me kalimin e kohës.
  Dhe rezultati është, për shembull, e ashtuquajtura agoraphobia, është një gjendje në të cilën një person nuk mund të jetë një mbyllur ose - të paktën - hapësirat e hapura.

  Ai vazhdimisht i shmanget vende si tunele, ashensorë, dyqane të mbushur me njerëz; dhemb frikë në automjete të mbyllura, jo vetëm kur lëviz, por kur vjen tashmë në to. Çrregullim ndonjëherë zhvillohet në pikën ku pacienti përgjithësisht refuzon të largohet nga shtëpia.

  Njerëzit me çrregullime phobic gjithmonë kritike në lidhje me frikën e tyre, ata e kuptojnë se ata përjetuar ndjenjë të pamjaftueshme, ndjenjë turp nga "dobësinë" e tij që shkakton zhvillimin e kompleksit shtesë. Nga njëra anë, njerëz të shmangur situata të pakëndshme që shkaktojnë çrregullim, të tjera - duke u përpjekur për t'u marrë me frikën e tyre, por përpjekjet zakonisht të pavarura janë të pasuksesshme.  Fobi sociale - frika e poshtërimit ose siklet në vende publike - të ndryshme nga agoraphobia, në të cilat njerëzit janë më pak të shqetësuar për reagimin e të tjerëve ndaj sjelljes së tij. Në fobi sociale është gjithashtu një vlerësim social - shpesh imagjinare - është përvoja bazë phobic. Frika e vazhdueshme e poshtërimit në sytë e të tjerëve çon në pamundësinë për të folurit publik, frikë asfiksim në vakt të përbashkët, nuk merren me urinimi në një tualet publik, duke mos qenë në gjendje për të folur dhe kështu me radhë. P.

  Në të ashtuquajturin phobias thjeshtë njeriu ka frikë nga diçka të veçantë, merimangat, minj, stuhitë, lartësitë, errësirë, gjak, vdekje.

  Për shkak të objektivitetit dhe siguri e thjeshtë rezolutës phobias shpesh të gjeni shumë më të lehtë. Për shembull, për banor urban nuk është frikë aq e rëndësishme e kuajve.

  Arsyet çrregullime

  Ekspertët identifikojnë disa grupe. Ky trashëgim dhe karakteristika fiziologjia (çrregullime phobic shpesh zhvillojnë në njerëzit që vuajnë nga dystonia), dhe strukturë veçanërisht psikologjik në të cilat individi nuk mund të përballen në mënyrë adekuate me realitetin e ekzistencës njerëzore në përgjithësi dhe shoqërinë veçantë në veçanti - për shembull, një seri shpërthimesh në publik transport në lidhje me ngjarjet e çeçenë krijuar kushte jashtëzakonisht të favorshme për të shpejta "kulm" phobias mesin e Muscovites.  Çfarë duhet të bëni burrë e gjeti veten në çrregullime simptoma phobic? A nuk mendoni se në qoftë se ju tashmë vetë disa vite duke luftuar me frikën e tyre pa ndonjë sukses, ju gjithashtu, askush nuk mund të të ndihmojë. Kjo është absolutisht e gabuar! A është mjeku, i cili, duke përdorur si terapi të drogës dhe pajisje terapeutike, duke e bërë përmirësime të rëndësishme.

  trajtimi i crregullimeve ankthit

 • Terapia psikodinamike është e bazuar në teoritë e Freud dhe ndjekësve të tij;
 • Njohës të sjelljes terapi-, në të cilën njerëzit janë të mësuar se si të "Frika nuk" pushojnë; një formë e re e jetës në të vërtetë stereotipi ose të kthehet në e vjetër (sëmundje);
 • terapi personalitet të orientuar, nganjëherë i quajtur humanist i cili gjen një njeri disa rezerva të fshehura dhe mundësive ende të bllokuara për shkak të rrethanave apo ndryshe.

 • Në mënyrë tipike, medikamente kombinuar me psikoterapi; kohët e fundit mjekët kanë përdorur me sukses si një terapi të vetme dhe trajtim.

  Trajtim nuk duhet të trembet - kjo do të ju ndihmojë jo frikë për jetën.

  Informacion nga artikullin "unë jam i frikësuar, sepse i sëmurë."