Herbs kundër kërpudhatÇfarë mundur fungale infeksionet pushtuar botën?

Kjo ofensivë filloi në epokën e antibiotikëve. Mikrokozmos i trupit të njeriut në një gjendje të ekuilibrit. Antibiotikët janë kruarje ekuilibrin e tyre. Nëse ndonjë lloj i mikrobeve të shkatërruar kërpudhat do të zërë vendin e saj. Disa antibiotikë, të tilla si tetracycline, streptomicinet, penicilinë, të kontribuojnë drejtpërdrejt në rritjen e kërpudhave. Situata përforcon trajtim artificiale hormonale me imunomodulatoreve.

Edhe pse një rol të rëndësishëm në përhapjen e sëmundjes ende duke luajtur imunitet shtetëror. Ndërsa sistemi imunitar është në rregull, trupi reziston infeksion. Edhe kërpudhat në lëkurë apo thonjtë tregon reduktuar statusin imunitar.

Hap mënyrë rënda sëmundjet e infeksionit fungale (Oncology, infeksion HIV) ose kirurgji kur rezistenca e trupit është ulur.


Çfarë është sëmundja më e zakonshme

Candidiasis shkaktuar nga fungi maja (tharm kështu nazyvaemmaya). Ata mund të ndikojë jo vetëm lëkurën, por edhe nyje, veshkat, sinuset shtesë. Format më të zakonshme klinike të candidiasis, sinusit, bronkit, pneumoni, mëllenjë, inflamacion gojë, prostatitis.


Dhe cilat janë më të rrezikshme

Infeksion mikotik i këmbës Mould (sëmundje fungale). Spore myk rrezikshme: ata janë jashtëzakonisht të lehtë për të përhapur në ajër. Mjaft është një frymë thellë për të debatojnë të hyrë bronke dhe alveolat madje.


Nuk është e rastit më të zakonshme të të gjitha infeksioneve mikotike të thella - molds të shkaktojë që rriten në pemë e vjetër kalbur - aspergillosis. Prandaj, është e rrezikshme për të çmontuar banjot e vjetra, jetojnë ose punojnë në zona me lagështirë. Një person i shëndetshëm mund prochhaly - dhe të gjitha. Por me imunitet të dobësuar apo kundër sëmundjeve të tjera të lezioneve të rrugëve të frymëmarrjes nuk shpëtojnë.
Ata janë të shoqëruara me kollë të dhimbshëm, ethe, dhimbje koke. Karakteristike Simptomat: pështymë është hije ngjyrë kafe, nganjëherë hedh kollë bronkial. Rastësisht, astma në 38 për qind të rasteve kjo është një origjinë fungale.


A mund të sëmuren nga myk, i cili është mbi produktet?

Po, sigurisht. Nga të gjitha produktet që ju duhet të heqin qafe e myk menjëherë. Edhe nëse duket se ata të prekur vetëm "buzë" është në të vërtetë shumë më e thellë sprouted myk. Konserva komposto frutash me arna të myk në kot për të shpëtuar filtrim apo valë - ajo është helm. Toksina Mold ndikojë seriozisht mëlçinë dhe veshkat. Ata mund të grumbulluar në organet dekada të brendshme, dhe të prodhojnë sëmundje të rëndë. Përjashtimi i vetëm është myk në bllokim, ajo mund të hiqet me një shtresë të trashë dhe të përdorni bllokim e mbetur.


Le të flasim për trajtimin e infeksioneve fungale. A është e vërtetë se ata janë të vështirë për të trajtuar?

Infeksionet fungale mund të ndodhë akute dhe mund të digjem në vetvete për vite pidtochuyuchy shëndetin e nga brenda. Përgatitjet e drogës nuk janë gjithmonë efektive. Herbs janë të butë, në mënyrë organike, me pak ose pa efekte anësore.


Features herbalism

Bimët me veprim antifungal, aq shumë. Ata janë të ndarë në dy grupe: përdorim lokal dhe të brendshëm. Por trajtimi i infeksioneve fungale nevojë për më shumë fonde, efekti i cili do të kishte për qëllim forcimin e mbrojtjen e vet.


Skema e trajtimit për të gjitha llojet e infeksioneve fungale të përgjithshme

Canvas vetëm, sepse trajtimi i merr pothuajse të gjitha organet dhe sistemet. Ajo zhvillohet në disa faza.

 • Faza 1 - 2-3 javë. Spastrim trupin e toksinave, vendosjen e mëlçisë, zorrët, organet e sistemit imunitar, sistemet endokrine rregullatore. Përbërja e përafërt të mbledhjes, horsetail (bar), fragilis buckthorn (leh), kentavrskiy centaury (bar), Arnica mal (lule) tsetrariya Icelandic (Slany). Të gjithë në mënyrë të barabartë. 1 tbsp. Lugë përzierje në një xhami të ujit. 15 minuta mbajtur në një banjë me ujë. Insistojnë gjysmë ore, thahet. Pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.
 • Faza 2 - 2-3 muaj. Trajtim në të vërtetë antifungal. Për administrimin oral:. Violet trengjyrësh, cocklebur normale, barbarozë egër, Melilotus officinalis, Filipendula vyazolistnyy - 13:00, Lemna minor - 14:00, Yarrow - 3 ch 1, Neni...

  Lugë përzierje në një xhami të ujit. 15 minuta në një banjë me ujë. Insistojnë gjysmë ore, thahet. Ndërsa supë është e nxehtë, shtoni 1,5 ml 5% tretësirë ​​të rrënjëve qumështore Pallas. Pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.
 • Faza 3 - 2-3 javë. Përsëri, pastrimi, por me nxitjen e organeve të brendshme. Ju mund të kopjuar përbërjen e fazës së parë. KE-paralel i lidhur dhe probiotics. Për shembull, Hilak forte tri herë në ditë me ushqim 30-40 pika.
 • Faza 4 - 2 muaj. Parandalimi. Shembullor për akuzat vitaminë e adaptogens (substanca nga bimët dhe kafshët që të dy stimulojnë dhe tonin): Tree buzinolistnaya (fruta), u rrit në maj (fruta), hithër (bar), rrush pa fara e zezë (shkronja) tyschelistnik të zakonshëm (bar) , lulushtrydhe druri (fruta ose fletë), ferrë (letër).

  Të gjithë në mënyrë të barabartë. 1 tbsp. Lugë përzierje në një xhami të ujit. 15 minuta në një banjë me ujë. Insistojnë gjysmë ore, thahet. Pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

  Këto adaptogens si xhensen, xhensen siberian, Rhodiola Rhodiola, Aralia zbatohen vetëm në vjeshtë dhe dimër. Për shembull, në supë deri sa ajo është e nxehtë, shtohen 40-50 pika e 10 për qind tretësirë ​​Rhodiola Rosea.

 • Dhe tani për tiparet e llojeve të ndryshme të trajtimit të infeksioneve fungale

 • Kur lezione fungale të traktit gastrointestinal (rastësisht, i njëjti që kalon fazën e tij tregon shpesh candidiasis gojë) janë të mirë mallow, Yarrow, nenexhik, luleradhiqe, Gentian, buckthorn, Magazinier, mustardë, hop-gjithë kravatë (1.

  e përzierje në krye të bërë një gotë me ujë të valë për të ftohur gjatë ditës për të marrë një 3-4 orë).
 • Kur pneumonisë fungale, bronkit dhe astmë, kopër, bedrenets, hisop, istoda, Angelica, rozmarinë e egër, plak.
 • Çdo dëmtim të traktit urinar (p.sh., cystitis fungale) është i mirë cinquefoil përshtatshme patë, tansy, ngjyrosje madder, kamomil, dredhkë.
 • Kur syri fungale duke përdorur ngjyra zierje ujit me sy, dhe yarrow, dhe f.
 • Nëse candidiasis vaginale - rrënjë dhe fara e kalë kalë dori, një zierje e rrënjët e mullë verdhë, ivolistnoy bar Saussure, barberry Bast, kadife fletë Amur.

  Dozimi dhe mënyra e përdorimit - e njëjtë si në lezione fungale recetë të traktit gastrointestinal.
 • Disponueshmëria pronave antifungal yew, dhimbje mesi, celandine, Colchicum lejon trajtimin e infeksioneve fungale në pacientët e kancerit.

 • Duket ne janë të mbuluara jo vetëm trajtimin e infeksioneve fungale të jashtëm

  Në trajtimin e duarve apo këmbëve janë duke u përgatitur pellgje, të tilla si rrënjë apo barishte apo livadh me bar kryq Veronica droge: 2Art. lugë e lëndëve të para të krijoj një filxhan ujë të valë dhe të mbajtur në një banjë me ujë (bar - 15 minuta, rrënjë - 30 minuta). Temperatura Bath rreth 36-37 gradë.

  Kohëzgjatja - 25-30 minuta, dy herë në ditë.

  Sa për lezione fungale gozhdë - një mikologji superproblema moderne. Unë duhet të them, për të përdorur të gjitha llojet e melhem në dhjamë derri, vaj mërzit, vaj vegjetal dhe substrate të tjera të buta me infeksionet fungale mund. Format vaj të parfumuar mbi sipërfaqen e lëkurës ose përfundojë gozhdë, duke krijuar dëshirueshme për çdo efekt kërpudhat serë.

  Pjatë fungale gozhdë fillimisht zbutur për të depërtuar lehtë në drogë e saj. Përdorimi më i mirë për këtë llak terapeutik (3 kollodyya pjesë 1 e katranit thupër). Ky llak është aplikuar për thonjtë prekur një herë në ditë për tre ditë rresht.


  Pastaj dush sapun-sode dhe fshirja e gozhdë. Tri ditët e ardhshme - përdorin tul hudhër. Në natën pas banjës ajo është aplikuar në gozhdë dhe suva fikse. Për të mbrojtur lëkurën tuaj, ajo duhet të mbulojë letër hollë dylli. Trajtim jashtëzakonisht të gjatë, por efektive.

  Informacion nga artikullin "pushtimit fungale"