Bimeve dhe vajra esenciale ne trajtimin e bronkoektazise


 • Ilaç bimor në trajtimin e bronkoektazise
 • Aromatherapy në trajtimin e bronkoektazise

 • Bronkoektazise është bronkoektazise kryesisht në mushkëri të ulët, shoqeruar me inflamacion akut ose kronik te murit bronkiale dhe rrethues indeve të mushkërive. Qëllimi kryesor i trajtimit të bronkoektazise është prodhimi nga mukusit bronkial dhe për të forcuar sistemin imunitar. Kjo mund të bëhet jo vetëm nga metodat tradicionale, por me mjekësinë tradicionale.


  Ilaç bimor në trajtimin e bronkoektazise

  Herbs me përdorim të rregullt mund të kenë efekte jo më keq se ilaçet tradicionale.

  Efekti i mirë në bronkoektazise bëjnë tarifat e mëposhtme:

 • Nëna dhe njerka (2 pjesë), borzilok barishte (1 pjesë), lule kamomil (2 pjesë)
 • Moçal Bari (4 pjesë), buds thupër (1 pjesë), borzilok barishte (2 pjesë), hithër (Pjesa 1)
 • Rrënjë alte, bari moçal, buds thupër, veronica bari, rrënjë konfuze tërfili bar - në mënyrë të barabartë
 • Leh lisi, bari, borzilok, rrënjë angelica, Wort barishte Shën Gjonit, lule Calendula, leh kulpër, lë fireweed, lule tërfili - në mënyrë të barabartë
 • Frutat Kastrati, lule lëpushkë, barishte hithër, lule Filipendula, fletë gji, farë liri, lule gëlqere, fletë mjedër - në mënyrë të barabartë
 • Për fëmijët është e rekomanduar për të përgatitur infusions dhe decoctions në e dozës tjetër e përditshme të mbledhjes medicinale të thatë: 1 vit - 1 / 2-1 orë.


  l Nga 1 në 3 vjet -... 1 orë l nga 3 deri në 6 vjeç - 1 Dess. l, nga 6 në 10 vjet -. 1 tbsp. l. Më pas se 10 vjet dhe të rriturit - 2 tbsp. l. koleksion.

  Të gjitha tarifat janë të përgatitur njëlloj 2 tbsp. l. para-copëtuar (në një mulli kafeje apo mulli) mbledhjen pour 1 litër. ujë të valë, të sjellë një çiban, ziej për 10 minuta në një enë të mbyllur, thahet me bar në një termos, insistojnë natë. Gjatë rëndim të sëmundjeve takimi pritës në doza të shokut: 5 - 6. l. për 1 litër. ujë të vluar për 2-3 javë, pastaj transferohen në një metodë të zakonshëm (2 l. 1 l. e ujë të valë). Merrni ditë për 100-150 ml për 30 minuta përpara se të hahet.

  Për të përmirësuar shijen ju mund të shtoni mjaltë, sheqer, reçel. Takimi trajtojnë 1,5-2 vjet, duke ndryshuar përbërjen e mbledhjes së çdo 2 muaj, atëherë ju mund të shkoni në administratën profilaktik të pranverës së tyre dhe të bien për 2 muaj, si dhe çdo infeksionet dhe ftohjet.
  Collection i bimeve mund të përdoren në kombinim me të ilaçeve të tjera.


  Aromatherapy në trajtimin e bronkoektazise

  Pronat e shërimit të vajrave aromatike kanë qenë të njohur për moshat. Sot arti i Aromatherapy rilindur përsëri. Disa vajra esenciale të ofrojë bronhorozshyryuyuchudiyu, kontribuojë për përmbushjen më të mirë të gëlbazë, kanë veprim antimikrobik.

  Në trajtimin e bronkoektazise rekomanduar inhalimi i vajrave thelbësore të anise, bredh, kedri, Wort Shën Gjonit, nenexhik.

  Thithja është bërë e mirë me një furrë të veçantë të naftës. Në mungesë të saj mund të dalë 1-2 pika vaj në 1 litër ujë të nxehtë dhe thith me avull si në mbytje konvencionale.

  Metodat tradicionale të trajtimit në çdo rast nuk duhet të jetë një zëvendësim i mjekësisë klasike. Përkundrazi, ato shërbejnë si shtojcë e saj. Gjithashtu, para se të filloni trajtimin me herbs, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

  Informacione nga artikullin "metodat tradicionale të trajtimit të bronkoektazise"