Herbs në trajtimin e otitisÇfarë është otitis

sëmundje inflamatore të quajtur veshit otitis. Në lidhje të drejtpërdrejtë me veshin e Departamentit, otitis janë të jashtme, të mesëm dhe të brendshëm (labirintity).

Në otitis jashtëm them kur bakteret apo kërpudhat ndikon follicles flokët dhe gjëndra dhjamor të kanalit të veshit. Të tilla një humbje të kontribuojë microtrauma shkaktuar me veshët çrregullt pastrim ndeshjet, kunjat dhe sende të tjera nuk janë të para-mbështjellë rrotull leshi. Guess prania e externa otitis mund të jetë më e lehtë në simptomat:

 • dhimbje kur ju shtypni veshin (vesh)
 • dhimbje kur duke tërhequr mbi të veshit,
 • dhimbje kur hapjen e gojës (në qoftë se abscesi është e vendosur në murin e parë të kanalit të veshit)
 • mund të ketë një rrjedhje qelbi nga kanalin e veshit, kruajtje.

 • dëgjimi shkelur
 • Rreth otitis media thonë se kur preken ashtuquajturin veshit të mesëm. Ajo zgavër tympanic e kockave që transmetojnë një valë akustike nga daulle e veshit supozimit aparatit. Në tub fëmijë auditory (lidh zgavrën e veshit dhe zgavrën hundës) më të shkurtër se sa tek të rriturit. Prandaj, ata janë më shumë gjasa të vuajnë nga otitis dhe herë i sëmurë pa u vënë re. Nëse ka ndonjë inflamacion në hundë ose fyt (SARS, gripit, fyt i lënduar), atëherë në njërën anë për shkak të ënjtje e mukozës dhe indet limfoide në para tub auditory pjesërisht ose pasazh plotësisht të mbyllura për ajër. Në anën tjetër, përmes kanalit të veshit në zgavrën e veshit të mesëm patogjene sëmundje bien - bakteret, viruset, kërpudhave.  Trajtimi i externa otitis

  Për trajtimin e otitis externa përdorimit larjen e jashtëm të ngrohtë auditory kanalit (e rëndësishme!) Supë anti-inflamator dhe herbs antimicrobial. Për shembull, Calendula officinalis, Salvia officinalis, trumzë, leh lisi, verr suplid. Ju mund të përdorni tretësirë ​​alkoolit prej bimëve që janë bërë në formën e disa pika të një gotë të tretë të ujit të ngrohtë.

  Me mjete të thjeshta kit shtëpi mund të përdoret ngjyra anilinë (jeshile të shkëlqyer, metilen blu, fukartsin), peroksid hidrogjeni 3%, furatsillina.

  Meatus tualet në externa otitis duhet të kryhet të paktën 2-3 herë në ditë:

 • zierje e parë e bimëve antimicrobial pije kanalin e veshit
 • Turundoy pambuk pastaj me kujdes i thatë
 • Grease plagë bojë jeshile.
 • Ku janë ethe, edemë ind pranë veshit, simptomat e dehjes (dobësi, dridhura, djersitje, dhimbje koke, etj) nuk do të lejojë veten. Ju duhet të kontrolloni me mjekun tuaj për të caktuar trajtim adekuat me antibiotikë.


  Trajtimi i otitis media

  Mediat bimor otitis është rezultat i ngjarjeve të jashtme (instalacioni, në ujitjen e kanalit të veshit, veshit, fasha) dhe trajtim i brendshëm.

  Si me otitis brendshme bimor ishte ndihmëse (trajtimit parësor - antibiotikët), ne ndalem në atë që shumë pak kohë.

 • Ju duhet të jepni pacienti më shumë pije të bëra me fruta dhe bimëve që përmbajnë një shumë të vitaminës C. Për shembull, pije frutash nga Kastrati, concoctions boronicë hips, hithra dhe suksesion bar.
 • Pasi të japim një shumë të pijshëm, dhe duhet t'i jepet një diuretik. Horsetail, fletë boronicë, rrënjë bar gruri, dëllinjë, knotweed, tansy, buds thupër, etj
 • Dehje Përgjithshëm (ethe, dhimbje koke, dobësi, pafuqi, humbje e oreksit, etj) mund të reduktohet duke rritur sekretim e toksinave përmes djersës. Djersitje të rritur elderberry (lule), butë (fletë, fruta), ferrë (letër), gëlqere (lule).

 • Shumë prej këtyre bimëve kanë një efekt sistemik inflamator, për shkak të prezencës së salicylates. Kjo kategori përfshin Filipendula vyazolistnyy (meadowsweet), shelg dhie, Shabelnik. Këto bimë kanë pronat antipiretik dhe analgjezik.


  Tarifat e përfunduara

  Herbs, i emëruar brenda, të përziera në tarifat përbërjen, akuzat dhe japin për të pirë i zier nxehtë me mjaltë në qoftë se ajo nuk është alergjik.

  Koleksion Sample:

 • Lipa formë zemre (lule) Part 1
 • Rubus idaeus (letër) Part 1
 • Fusha Horsetail (barishte) Part 1
 • Salix caprea (leh) Part 1
 • Elderberry (lule) 3 pjesë
 • Merrni 1 lugë gjelle për filxhan mbledhjes së ujit. 15 minuta në një banjë me ujë.

  Për të mbrojtur 30 minuta. Tendosje. Sillni të vëllimit fillestar me ujë të valë. Pini 13 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit për gjysmë ore, ose, edhe më të mirë, një dhimbje pak çdo orë.


  Bie në vesh

  Ka disa receta popullore në bazë të bimëve për instalimin në veshin. Ju lutem vini re se instilling në veshin e bërë vetëm në fazën e parë të otitis media, është për të thyer përmes plehut daulle e veshit. Ndonjëherë ndodh që tilla zakapuvan e mjaftueshme për ta kthyer ndezjen prapa dhe për të shmangur formimin e qelb.

  Kërkesa të përgjithshme: çdo pika duhet të jetë e ngrohtë, rreth 37 gradë Celsius. Përndryshe pika tepër të ftohtë mund të shkaktojë marramendje të rënda dhe të vjella, dhe madje djeg daulle nxehtë.
  Receta: kafshim jashtë nga dhoma e zakonshme e geraniums kuqe a lë pak. Shtrydh lëng nga ata. Një pikoj i lënduar vesh 3-4 bie leshi të ngushtë dhe pambuku. Pra, bëni 4-5 herë në ditë.

  Efekti i fortë analgjezik ka naftë shtarë dhe vaj e pelin. Tani të gjetur fonde të tilla është i vështirë. Ndërsa më herët këto fonde janë përdorur shumë shpesh në mjekësi.

  Teknologji e naftës është shumë e komplikuar. Por në shtëpi, ju mund të përgatisë një ekstrakt të thjeshtë të naftës. Ne kemi nevojë për të marrë një barishte freskët, bluaj, e plotësoni atë në disa pjesë të lulediellit apo vaj ulliri, të lënë për disa javë. Në mënyrë që të merrni një gjalpë më të koncentruar, i hedh vaj rezultojnë mund të përdorni bimëve të freskëta.


  Fasha

  Masat e jashtme përfshijnë një kompresë në vesh me vodka, i holluar në gjysmë.

  Kushtet imponim i tillë ngjesh

 • Merrni një gjysmë gotë vodka, derdh zier derisa ujë të ngrohtë.
 • Get garzë, njomet me holluar vodka dhe vënë rreth veshit të anën e pacientit, duke e lënë të hapur kanalin e veshit.
 • Në krye të hedhur një pecetë copë katrore e letër bëhej gjithnjë (ose një pjesë e një qese plastike), zonën mbivendosje indeve. Në Voschenkom prerë edhe një vrimë për të veshit.
 • Pastaj vendoset një pjesë të madhe të leshit që mbulon veshin plotësisht.
 • Lidhje Kati shall leshi pambuku apo fashë garzë pribintovyvayut zakonisht.

 • Compress zakonisht bëhet gjatë natës. Në vend të vodka është më e mirë për të përdorur lule elderberry tretësirë.

  Pas prishjes së daulle e veshit duhet të kryejë tualet i rregullt auditory jashtëm kanalit me metodën e përshkruar më sipër për externa otitis.

  Informacion nga neni "otitis. Trajtim bimor "