Herbs në trajtimin e dysarthria


 • Trajtimi i dysarthria me vrull muskujve
 • Trajtimi i dysarthria relaksimit të muskujve

 • Kohët e fundit, gjithnjë e më shumë njerëz, duke përfshirë shumë trajtime për sëmundje të preferojnë mjekësi bimor. Ky trajtim i sëmundjeve të ndryshme me bimë medicinale.

  Ilaç bimor mund të trajtojnë jo vetëm të zemrës, mëlçinë dhe veshkat e. Me bimët mund të trajtohet dhe probleme gjuhësore, dyzartryyu veçanti.

  Përdorimi i mjekësisë bimore jo vetëm që ndihmon të rivendosur performancën mendore dhe fizike, por edhe eliminon ankthi ndikon në shërimin e tonin e muskujve. Siç e dini, dysarthria karakterizohet nga spasticity (rritur tonin e muskujve), ose paretichnyh (letargji, zvogëluar lëvizjen e energjisë) muskujt e aparatit të folurit.


  Trajtimi i dysarthria me vrull muskujve

  Nëse dysarthria tuaj të ngushtë pavullnetshëm, muskujt e tendosura të folurit kështu që pa "paqëtimin" e tyre të rivendosur atë praktikisht të pamundur. Këtu janë disa recetave që do t'ju ndihmojë të relaksoheni muskujt:

 • 1,5 gota e shell freskët arra pishe larë, të thata dhe derdh 0,5 litra vodka. Pyetni mbush për dhjetë ditë në një vend të ngrohtë dhe të errët. Merrni tri herë në ditë në një lugë çaji.
 • 1 lugë gjelle fara kopër, derdh një gotë me ujë të valë dhe të lënë për 15 minuta, kullimin dhe cool. Merrni para ngrënies, për pesëmbëdhjetë minuta, një lugë çaji 3-5 herë në ditë.


 • 1 lugë gjelle copëtuar lule Calendula thata derdh një gotë me ujë të vluar, të mbyllur, për 30 minuta dhe të marrë në një gotë të tretë 3 herë në ditë.
 • Merrni 2 lugë sheqer tërfili të verdhë dhe 1 filxhan ujë, vlim për 30 minuta mbi një ngrohje të ulët, thahet. Aplikoni një lugë çaji tri herë në ditë. Përdorni supë tani të jenë shumë të kujdesshëm. Në doza të larta, efektet anësore të mundshme.
 • efekt zbutës kanë banja me tretësirë ​​e trumzë dhe bredh hala.
 • Fletë 1 lugë gjelle boronicë, 1 lugë gjelle barishte Hypericum perforatum, 1 lugë gjelle tërfili shushurimës, 1 lugë gjelle e yarrow. 1 lugë gjelle e përzierje, derdh një gotë me ujë zierje 5 minuta, të lënë për gjysmë ore, tendosje dhe pini dy herë në ditë për një gjysmë ore pas drekë dhe darkë.

 • 2 lugë fruta qimnon, 1 lugë gjelle e farmaci kamomil, 1 lugë gjelle e sanëz, Leonurus 2 lugë pyatilopastnoho dhe 2 lugë e bearberry zakonshëm. 2 lugë përzierje pour 1 filxhan ujë, vlim për 5 minuta, të lënë për gjysmë ore, tendosje dhe të marrë dy herë në ditë një gjysmë gotë një orë pas drekës dhe darkës.

 • Trajtimi i dysarthria relaksimit të muskujve

  Tani e konsiderojnë trajtimin e dysarthria fito relaksimit kimike-i detyruar të muskujve. Efekti i mirë i premtimit xhensen tretësirë, hikërror mbjellje dhe mordovnyka. Ju mund të përdorni tarifa herbs:

 • 2 lugë lule misri livadh (pink), 1 lugë gjelle Hypericum perforatum, 2 lugë droge agimit, 4 lugë rigon. 1 lugë gjelle e përzierje pour 1 filxhan ujë, vlim për 10 minuta, të lënë për 20 minuta, thahet. Të gjitha supë rezultuar për të pirë tri doza para ngrënies.
 • 1 lugë gjelle chernokornya, 1 lugë gjelle tërfili, 2 lugë karamele mente, 2 lugë Cowslip, 2 lugë të Çernobilit. Kjo gjithashtu duhet të shtoni 1 lugë gjelle rrënjë cianozë, 1 lugë gjelle kryq ditur. 1 lugë gjelle e përzierje pour 1 filxhan ujë, vlim për 10 minuta, të lënë për 20 minuta, thahet.

  Të gjitha supë rezultuar për të pirë tri doza para ngrënies.
 • Kujdes Para se të përdorni ndonjë herbs ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Në çdo rast, mjekësi bimore nuk mund të jetë e vetmja metodë e trajtimit. Kjo është më tepër një plotësues për të drogës dhe ushtrimet e përshkruara nga mjeku juaj.

  Informacion nga artikullin "mjekësi bimor kundër dysarthria"