Herbs në luftën kundër paradontosisSëmundjes periodontale - është një nga përhapja
tranennyh sëmundjet dentare sot se për shkak të natyrës së strukturës së eshtrave të njeriut dhe të hirit pothuajse nuk trajtohen me mjete tradicionale, pavarësisht nivelit të lartë të stomatologji moderne. Kjo çon në faktin se dhëmbët normale të shëndetshme janë plotësisht të lëvizshme dhe të bien nëpër sëmundjes çamçakëz.


Herbs ndaluar gjakderdhje

Për të eliminuar mishrat e gjakderdhje mund të përdorni barishte Bennett, gjak-kuq barbarozë, derbenik ivolistyy (mosses klub, bar), shqirë rërë, pryamolistnuyu Bloodroot (i drejtë).

Disa mjete të bimor bashku me efekt astringent hemostatik të siguruar nga një tanidov madh, catechins dhe lidhësit të tjera.

Mjete forcimi sigurojë efekt anti-inflamator lokale dhe anestezion të dobët.

Përdorimi i burimeve bimore, duke eliminuar një nga simptomat nuk është e mjaftueshme për trajtimin e malcim nullesh. Shfrytëzimi racional i substancave me një veprim më të gjerë anti-inflamator.

Infuzion i pryamolistnoy rrënjët Potentilla mbi një pecetë ose një shtupë pambuku është aplikuar në mishrat 4-5 herë në ditë. Zvogëlon gjakderdhje mishrat dhe rizomat supë ngritur cinquefoil, ajo është përdorur për shpëlarje ose aplikacionet nadesnevyh.

Barishte Bennett si një tretësirë ​​ofron hemostatic shprehur efekte astringent dhe anti-inflamator, redukton ënjtje, normalizes vaskulare pėrshkueshmėrisė.


Eugenol dhe vajra esenciale të përfshira në rrënjët e bimëve, të eliminuar fryma e keqe.

Mountain Arnica (Arnica montana aplikacionet gjurmë në 70% alkool - 1: 10) është përdorur për të reduktuar gjakderdhje mishrat.

Mosses Clavate klubit (dereza) Ndalesa e mirë gjakderdhje mishrat, për shkak të rritjes së konsiderueshme të granulimit. Efekti Hemostatic kusht Lycopodium spore clavatum në formë pluhuri. Ehoprimenyayut në formë pluhuri ose aplikimeve (lëngun me sporeve).

Oak leh është përdorur si një zierje (1: 10) për pije për mishrat e gjakderdhje, veçanërisht nëse ajo është shkaktuar nga trauma mekanike (ushqim, furçë dhëmbësh) ose zhvillon në inflamacion kronik afatgjatë.Burnet si një ekstrakt supë të lëngshme dhe rhizomes me rrënjë në 70% alkool është përdorur si një astringent dhe shtrëngues. Për të përgatitur supë me lëng mishi 1 lugë gjelle prerë rrënjët ujë të ziera, vlim për 30 minuta, ftohet dhe filtruar. Supë dhe ekstrakt Burnet përdoret për pije, banja, aplikacionet. Pas 3-5 trajtime ul gjakderdhje mishrat, humbje e ënjtje dhe siklet gjendjen në gojë.

Ekstrakt dhe ekstrakt barishte piper ujë të zvogëluar pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut, rrit koagulimit të gjakut; ato janë përdorur si aplikimeve për malcim nullesh.


Herbs për të mbrojtur kockave dentare

Një nga disa mjetet juridike të bimor që rrisin shërimin e kockave është Symphytum officinale. Ai promovon përjashtimin e indeve nonviable dhe rritjen e re, stimuluese rritjen e qelizave.

Përveç kësaj, comfrey ofron antimicrobial, enveloping dhe efektet toning. Në rrënjët e bimëve që përmbajnë vajra esenciale, pektin, taninet dhe substancat mukoze, alkaloide, choline dhe komponimet e tjera.

Symphytum officinale përdorur një zierje e rrënjëve për sy e ujitjes dhe aplikacionet në mishrat, mouthwashes. Për të përgatitur supë 1 lugë gjelle copëtuar rrënjë comfrey drogës pour 1 filxhan ujë të valë dhe të insistojnë 10-12 orë në një vend të ngrohtë.Kohlrabi përmban shumë minerale, sidomos kalcium dhe fosfor. Fëmijë të dobishme për eshtra të fortë dhe dhëmbë, gratë shtatzëna.


Nëse torturimin e gurit

Vënë re se përdorimi i zgjatur i barnave për të trajtuar guri veshkave dhe sëmundje gur tëmthi zvogëlon sasinë e pllakatë në dhëmbë, dendësia pllakë e bën më të butë dhe i përpunueshëm për heqjen mekanike redukton formimin guri.

Ky efekt bën horsetail polevoy, bearberry, purqark ujit, thupër, karrota të egra dhe të ngrënshëm, i zi rrepkë.

Njerëzit me formimin bollshme e gurit mund të rekomandojë periodikisht të marrë një pushim në mes të trajtimeve të periodontale horsetail supë sëmundje brenda për 15-20 ditë (30 g bimë të thatë në 1 gotë me ujë, PO1 / 3 filxhan 2 herë në ditë).Rënia në formimin e njerëzve të gurit janë vazhdimisht duke marrë në një limon dietë dhe rrepkë zi. Acid limoni mbështet pH normale në trup, duke përfshirë pështymë, lëng i zi rrepkë redukton formimin guri, dendësia e gurit.

Zvogëlon formimin e mbledhjes dentare pllakatë e rrënjë rodhe dhe fasule zhvishem pjesë të barabarta. Për të përgatitur një koleksion lugë gjelle derdh një gotë me ujë të zier për 12 orë dhe pini 2/3 filxhan 3 herë në ditë. Para se të marrë infuzion të ngrohtë.

Në pranverën e pacientëve sëmundjes periodontale në sfondin e urolithiasis përshkruara thupër llogore, e cila redukton formimin guri dhe ndihmon redukuar inflamimin në periodontium.

Në sezonet e tjera, përdorni lëngun e mishit të buds, gjethet dhe twigs të rinj të thupër - 400-500 ml gjatë ditës. Përdoret si një zierje e gjethet e bearberry të zakonshëm apo të drogës (15,0-30,0: 300,0-500,0, kuzhinier 15 minuta, tendosje, të marrë një gjysmë gotë 3 herë në ditë).

Para se të përdorni ilaçet, kontrolloni me mjekun tuaj.

Informacion nga artikullin "Trajtimi i bimëve paradontosis"

0%
D