Herbs në luftën kundër puçrra fytyreNëse ju vendosni të provoni trajtimin e akneve me herbs, konsultohuni me mjekun tuaj, ndoshta ju keni një contraindication për përdorimin e disa prej tyre.

Vaj Tea pemë

Sipas Institutet Kombëtare të SHBA e Shëndetësisë, pemë çaji vaj është shumë efektive në luftën kundër puçrra fytyre.
Nëse ju blini automjetin në farmaci, të sigurt se ajo nuk përmban vaj më shumë se 5%. Pesë për qind zgjidhje mund të jetë i gatuar në shtëpi nga përzierja vaj bazë (jojoba, Grapeseed, avokado) me pemë çaji vaj. Rritja përqendrimet e pemë çaji vaj në zgjidhjen, ju mund të merrni ndjesi të pakëndshme në lëkurë dhe djegiet.

Mirra (guggul)

Kjo bimë përmban substanca të hormoneve me efekt kurativ kundër akneve. Nën Maryland Medical Center, një 500-dozë milihramovyh mirrë miratuar dy herë në ditë, si efektiv si tetracycline. Por të jenë të kujdesshëm me përdorimin e ointments gjatë shtatzënisë dhe laktacionit.

Ashvahanda

Kjo e pazakontë për njerëzit ruse barit mund të kërkoni dyqanet e erëza indian. Së pari Ashvahanda përdorur mjekësi tradicionale indiane si një adaptogen - një substancë që ndihmon trupin të përshtatet për të stresit. Pra Ashvahanda më e mirë për të luftuar puçrra fytyre për ata që këto probleme dermatologjike shkaktuar stres të zgjatur.


Disa studime të rekomandojë Ashvahanda kombinuar me të bimëve të tjera, është më mirë për ta të kërkojë një specialist në bimeve.

Xhenxhefil

Ginger - një nga më të arritshme do të thotë ndihmë e madhe për të hequr qafe puçrra fytyre. Ginger duhet të merret me gojë si një tretësirë ​​ose pije të nxehtë, fshij një ose dy teaspoons e xhenxhefil të freskët dhe derdh ujë të valë. Le të qëndrojë për dhjetë minuta. Nëse dëshironi të shtoni një limon pije medicinale, dhe për ëmbëlsi - mjaltë, por mos harroni se mjalti është shtuar vetëm në të ngrohtë, për të mos të nxehtë, infuzion, që nga ngrohje mjaltë çon në formimin e carcinogens.