Grykët


 • Çka e shkakton grykët?
 • Kataral angina
 • Grykët folikulare
 • Lacunar grykët
 • Grykët kronike
 • Diagnoza e grykët
 • Trajtimi i grykët
 • Grykët Parandalimi
 • Komplikimet e grykët

 • Çka e shkakton grykët?

  Në rast të grykët zakonisht fajtor ndryshon reaktivitet, e cila mund të çojë në faktorët e mëposhtëm:

 • dehje,
 • hipotermi,
 • të punës dhe të jetesës kushtet jo të favorshme,
 • të ushqyerit e dobët.
 • Shumëllojshmëri të grykët:

 • Grykët akute (angina). Kjo mund të jetë një primar (p.sh., kataral, lacunar, folikulare, etj) dhe të mesëm, që është shkaktuar nga sëmundje të tjera (të tilla si difterisë, fruth i keq, mononucleosis infektive, etj)
 • Grykët kronike mund të jetë nonspecific ose specifik (tuberkulozi, sifilizi, scleroma).

 • Kataral angina

  Kataral pectoris ndodh lezione kryesisht sipërfaqësore të bajamet. Kohëzgjatja e periudhës së inkubacionit mund të ndryshojnë shumë, nga disa orë deri 4 ditë.

  Simptomat kataral pectoris:

 • Për tipike angina akute kataral, fillimin e papritur.
 • Ka fyt ashpër dhe të thatë.
 • Gjendje e sëmurë, dhimbje koke, dhimbje në nyje dhe muskuj.
 • Një rritje në temperaturë.
 • Grykët folikulare

  Grykët folikulare karakterizuar nga lezione të bajamet njësi folikulare.

  Simptomat:

 • Rritje e papritur në temperaturën e trupit në 40 gradë.
 • Dhimbje të forta në fyt.
 • Prerje dobësi.


 • Dhimbje koke.
 • Dhimbje në nyje e mia dhe muskujt.
 • Lacunar grykët

  Bajame Lacunar grykët e karakterizuar nga lezione në boshllëqet me përhapjen e purulent pllakatë në sipërfaqen e lirë të bajamet.

  Simptomat:

 • Rritja e shpejtë e temperaturës së trupit në 39-40 gradë.
 • Dhimbje të fytit.
 • Dhimbje në zemër dhe nyjeve.
 • Dhimbje koke.
 • Rritja jargëzim.
 • Fëmijët shpesh të vjella.
 • Grykët kronike

  Kronike grykët - sëmundje infektive dhe alergjik në formën e inflamacionit të qëndrueshëm të grykës, karakterizuar nga një kurs kronike. Shpesh ndodh si një komplikacion pas sëmundjeve të ndryshme (grykët, ethe flakë të kuqe, fruthit) apo alergji.

  Simptomet e grykët kronike:

 • Skuqje dhe trashje e skajet e harqe Palatine.
 • Të ngjitet Cicatricial mes bajame dhe harkut Palatine.
 • loosening kompakt ose bajame.
 • Rritja në qafë limfatike nyjet.
 • Diagnoza e grykët

  Zakonisht mjeku mund të diagnostikojnë kur shikohet në bazë të karakteristikave të mësipërme. Megjithatë, në disa raste të dyshim më shumë hulumtime është e nevojshme:

 • Mësoni swabs përmbajtjes fyt.
 • Testi i gjakut.
 • Immunogram.
 • Trajtimi i grykët

  Para së gjithash është e nevojshme për të siguruar rutinë e duhur të përditshme, dietë të ekuilibruar me shumë vitamina (veçanërisht vitaminë C dhe B).

  Pacienti duhet të pini shumë.

  Në trajtim më pak të rëndë të kryer në shtëpi, në format e rënda të nevojshme shtrimin në spital në klinikën e sëmundjeve infektive.

  Mjeku do të përshkruajnë medikamente, të cilat mund të përfshijnë acid Askorbik, antihistamines. Gjithashtu, është e mundur që antibiotikët do të emërohen. Ndonjëherë ju qëllim drogë anti-inflamator.

  Në fondet e përgjithshme gjithashtu nevojë për trajtim lokal - llak inhalacion, rrezatim ultravjollcë, mikrovalë, etj Një barishte rregullt gargarë, zgjidhje sode, furatsillina etj (8-10 herë në ditë).

  Efekt kronik grykët është shpesh vetëm kirurgji:

 • Paliativ (lakunotomiya, boshllëqe scraping, efekt lazer).
 • tonzillotomiyu - heqje e bajameve i pjesshëm.
 • heqje e bajameve - largimi i plotë i bajamet.
 • Kirurgjia është kryer kur trajtimet e tjera nuk janë të efektshme.

  Që nga grykët tregon një rënie në mbrojtjet e tyre, trajtimi duhet të jetë jo vetëm për qëllim eliminimin e inflamacion, por edhe për të rritur imunitetin. Kjo siguron jo vetëm efektin terapeutik, por edhe ndihmon në parandalimin e rikthim. Për këtë qëllim të aplikuar immunocorrectors.

  Këto droga të rritur vetë sistemin e mbrojtjes puna dhe mund të zvogëlojë kohën e trajtimit.

  Besohet se përdorimi i imunomodulatoreve është veçanërisht e nevojshme në fëmijëve për arsye se mjedisi i fëmijës bëhen steril për shkak të përdorimit të gjerë të antibiotikëve të masave të higjienës dhe kushteve të tjera.

  Immunomodulators lokale përfshijnë IRS19 drogës që përmbajnë antigjene shkaku më i zakonshëm i infeksioneve respiratore (19 shtame). IRS19 mund shumë shpejt dhe shpejt depërtojnë në Mukoza në trup, duke shkaktuar mobilizimin e menjëhershëm të mekanizmave mbrojtës në mukozën e fytit.

  Grykët Parandalimi

 • Masat obschehyhyenycheskoho.
 • Forcim i trupit.
 • Ushqyerit.
 • Pajtueshmëria me rregullat e higjienës.
 • Heqja e pluhur, ndotje gaz e ajrit.
 • Zbulimi i hershëm dhe trajtimi i sëmundjeve të mishit të dhëmbëve dhe dhëmbët, sinusit, otitis.
 • Terapi Laser.
 • Perdorimi i imunomodulatoreve.

 • Komplikimet e grykët

  Shpesh angina i rëndë bëhet kronik (grykët kronike). Pas angina e shkaktuar nga disa mikroorganizmave mund të zhvillojnë sëmundje të tilla si ethe reumatike, glomerulonefriti, miokardit.

  Diskutoni në soobschest