Play presion për një rënie të


 • Cilat janë simptomat e para të hipertensionit?
 • Faktorët e rrezikut - trashëgim dhe plotësinë?
 • Jo të rrezikshme tension të lartë për të bërë seks?
 • Më keq: të lartë apo të ulët?
 • Si të filloni një luftë me hipertension
 • Çfarë duhet të hani për të mbajtur presionin në kontroll
  Cilat janë simptomat e para të hipertensionit?
 • • Dhimbje koke, sidomos në peshën e qafës;

  • marramendje;

  • ngrirë rrahje zemre në tempujt e mia;

  • humbje e oreksit, vjellje të lehtë;

  • pak dhemb apo plagosjen dhimbje në zemrën time;

  • të gjithë të shoqëruar nga pagjumësi, lodhje dhe nervozizëm;

  • rrit presionin e gjakut për 10 - 15 njësive nga norma.

  Mos harroni se dispozitë - 115 - 120/75 mm Hg.

  c.

  Por të jenë të vetëdijshëm se simptomat e jashtme të tepër- dhe hipotension mund të jetë i ngjashëm. Pra, para se ju pini ilaçe, të jetë i sigurt për të matur presionin me një aparat matës tensioni në shtëpi (mjekët rekomandojnë këtë pajisje për të mbajtur çdo shtëpi).

  Faktorët e rrezikut - trashëgim dhe plotësinë?

  - Pothuajse 80% e njerëzve që janë mbipeshë, mbi 45 të fillojnë të përjetojnë probleme të presionit të lartë. Fakti që muret e anijes trashje patjetër "të shënuar" kolesterolit, për më tepër, për shkak të peshës të madhe të ngarkesës tepër të lartë në sistemet e qarkullimit të gjakut dhe nervor. Pra, është e rëndësishme për të kapur fillimin e sëmundjes dhe nuk e le të zhvillohet.


  Para së gjithash ju duhet për të udhëhequr një peshë normale dhe Mbani presionin.

  Jo të rrezikshme tension të lartë për të bërë seks?

  - Sigurisht, në kohën e krizës hypertensive më të mirë të abstenojnë nga seksi (njeriu dhe jo para, e drejtë ...). Dhe në faljen seksi hypertensive ngarkesës është edhe më i dobishëm! Shkencëtarët amerikanë kanë vërtetuar se puthjet, puth butë dhe të prekin njëri-tjetrin dhe normalizimin e tensionit të gjakut, zgjerohet enët e gjakut dhe trurit furnizohet më mirë me gjak. Vetëm këshillë: përpiquni paraqet marrëdhënie të zgjidhni për kokë varet poshtë (jo për të krijuar një nxitojnë të gjakut në kokë dhe tendosje të panevojshme në enët e gjakut të trurit).

  Më keq: të lartë apo të ulët?

  - Presioni i gjakut - një tregues kapriçioz dhe i paqëndrueshëm. Edhe në njerëz të shëndetshëm, ajo ndryshon pak gjatë ditës. Hipotension Natyra nuk është kuptuar plotësisht. Besohet se faktori kryesor - një shkelje e aparatit që rregullon ton enëve të gjakut. Gjithashtu hipotension mund të zhvillohet në bazë të sëmundjeve infektive (të tilla si hepatiti), ulcerat, helmimi, beriberi. Shenjat e para të krizës hypotonic - Mungesa e energjisë, dobësi, dridhje, marramendje (sidomos kur tilted kokën poshtë), djersitje. Hipotension është zakonisht një sëmundje e të rinjve dhe të moshës mesatare.

  Në moshën e vjetër shpesh ajo shkon në hipertension: enët disi i sëmurë dhe mosha në muret e depozituara edhe shtresa e kolesterolit. Një nuk mund të them se të rrezikshme - tension të lartë apo të ulët të gjakut. E rëndësishme të dini është gjendja e enëve të gjakut, zemrës, veshkave (shpesh zhvillon hipertensionit për shkak të lirimit të pahijshme e hormoneve veshkave). Por të gjitha dallimet e rrezikshme presion - nga të ulët të lartë dhe anasjelltas. Nëse kjo ndodh me ju, ju duhet menjëherë t'i nënshtrohen një inspektim të plotë.

  Si të filloni një luftë me hipertension

  • Ju duhet të fillojë të merret në pyetje:

  • të bëjë një analizë të përgjithshme të gjakut dhe të urinës,

  • kimi gjakut - veçanërisht na intereson niveli i kreatininës (që reflekton funksionin e veshkave), kalium, kalcium, nivelet e glukozës në gjak,

  • Testi për hormonet e gjëndrave endokrine,

  • detyrueshme fundus studim EKG,

  • Profili lipidet (nivelet e kolesterolit totale normale - 5 mmol / l (200 mg / dL).

  Çfarë duhet të hani për të mbajtur presionin në kontroll

  • ditë e mirë për të ngrënë një grusht arra apo arra pishe. Shumë i pastër dhe dilates enët e gjakut mjaltë (të paktën lugë gjelle në ditë), kajsi (100 g në ditë), lëng limoni, grejpfrut, persimmons, qepë të freskëta dhe hudhër.

  • Si mund të kufizojë përdorimin e kripës, ushqim i kripur dhe me erëza - salcice tymosur, frankfurters, salcice, mish dhe peshk i tymosur.

  • Ulja në një gjalpë minimale, djathrave yndyrore.

  • Konsumi Limit i mishit dhe 150 gram në ditë. Mostly - pule skinless, viçi. Hiq mish derri, proshutë, proshutë, etj D.

  • Të jetë i sigurt për të ngrënë peshk, veçanërisht detare dhe oqeanike dhe det.

  • Vezë - 4 - 5 copë në javë.

  • Krijimi i një ndalim të rreptë mbi muffins.

  • Nga të eliminuar ëmbëlsirat çokollatë, më mirë shkoni te marshmallows, karamele, fruta ëmbëlsuar.

  Shko në krye.