Llojet e sëmundjes Crohn


 • Llojet e sëmundjes Crohn
 • Ileitis Terminal ose ileokolit
 • ileitis në sëmundje Crohn
 • Forma gastro-duodenale i sëmundjes Crohn
 • Semundja Crohn Eyunoileit
 • Semundja Crohn i zorrës së trashë

 • Tani ne të gjithë e dimë se sëmundje Crohn mund të prekë çdo pjesë të traktit tuaj ndihmon tretjen e ushqimit nga faring të anusit dhe zona rreth tij, por është një vend i preferuar është pjesë e fundit e vogël (çapok) gut se duke përdorur soustya natyrore shkon në cecum.


  Llojet e sëmundjes Crohn

  Format e mëposhtme:

  ileokolit - Forma më e zakonshme, çapok humbjen dhe zorrës së trashë.

  ileitis - Lezion i izoluar i çapok.  Formë Gastro-duodenale - Me lezioneve të stomakut dhe të zorrëve dvenatsatiperstnoy.

  Eyunoileit - Një proces që përfshin hollë dhe çapok.

  Semundja Crohn i zorrës së trashë - Lezione të zorrës së trashë Izoluar


  ileokolit

  Ileitis terminal ose ileokolit - një çapok disfatë dhe zorrës së trashë. Manifestohet me diarre me frekuencë stol (6-7 herë në ditë). Karrige konsistencë gjysmë, një sasi të konsiderueshme, me praninë e mukusit, vija e gjakut, qelizat e bardha të gjakut janë mikroskopike.


  ileitis në sëmundje Crohn

  Ileitis - inflamacion i povzdoshnoy zorrëve. Sëmundja mund të fillojnë me nauze, të vjella, diarre, plot rërë barkut shprehur, ndonjëherë dhimbje compressive në bark.


  Pastaj ata u bashkuan nga dobësi, rraskapitje, djersitje të ftohtë, ethe (temperaturat mund të arrijnë 38-39 ° C dhe më lart), dhimbje koke, rënie e papritur e presionit të gjakut, pulsin e shpejtë të dobët, ngjyrë kaltërosh të lëkurës dhe mukozës. Për të mposhtur simptomat çapok karakteristike të apendiksit akute. Përveç kësaj, në këtë vend shpesh ndodhin fenomenin e pengesave zorrëve.


  Forma gastro-duodenale i sëmundjes Crohn

  Në këtë formë ka një dhimbje djegien epigastrike shoqërohet më shpesh me marrjes të ushqimit; karakterizuar nga anoreksi, neveri ndaj ushqimit, humbje peshe (40%). Variacion i konsiderueshëm individual.

  Këto simptoma ndodhin në njerëzit me pa ulcerat peptike provuar ("mostretje jo-ulçerë"), në këto raste, trajtimi standard është më pak efektive. Simptomat pesimist - ajër gromësij, ushqim, të përzier, urth


  Semundja Crohn Eyunoileit

  Eyunoileit - një proces që përfshin të hollë dhe çapok.

  Sëmundja mund të fillojnë me simptoma lokale - nauze, të vjella, diarre, plot rërë barkut shprehur, nganjëherë spastik. Pastaj ata u bashkuan nga dobësi, rraskapitje, djersitje të ftohtë, ethe (temperaturat mund të arrijnë 38-39 ° C dhe më lart), fenomenin e dehje, simptomat e rënies vaskulare.

  Në raste të tjera, simptoma të zakonshme të shfaqet për herë të parë, por pas një kohë (nga një orë deri disa orë) u bashkuan nga shenjat e lezione inflamatore të zorrëve të vogla.


  Semundja Crohn i zorrës së trashë

  Çdo dëmtim në diarre zorrës së trashë rëndë është më e zakonshme se me procesin e zorrëve të lokalizimit.
  Kursi klinik në këtë rast ngjan simptomat e kolit ulcerative. Ka stools i përzier me gjak, kërkojnë papritur të pastroj natën.

  Në të angazhohen në procesin e sëmundjes të gjatë të zorrës së trashë mund të manifestuar veten simptomat e paraproctitis akut (ndryshimit të mukozës dhe lëkurën e anusit (ënjtje, çarje, plagë, abscese përsëritura, fistulat), dhe zhvillimin e stenozë anal apo zorrës së trashë, duke shkaktuar kapsllëk.  Për këtë formë të sëmundjes Crohn karakterizohet edhe nga dhimbje të barkut (sidomos në anën e majtë të barkut), ethe të lehta, dhimbje të përbashkët. Në mënyrë tipike, pacientët nuk i japin këto simptoma të parëndësishme. Pastaj ka rektal (zorrës së trashë), gjakderdhje ose shkarkimit të përgjakshme purulent. Sasia e gjakut të lëshuar një ditë mund të shkojnë nga disa pika në 20 ml. Ndonjëherë ka diarre të përzier me gjak të freskët.

  Komplikimet e sëmundjes Crohn përfshin ngushtimin e zorrëve (ngushtim), gyp brendshme dhe të jashtme e zorrëve, përparim zorrë gjakderdhje. Kufizimet - një nga komplikimet më të shpeshta të sëmundjes Crohn.

  Prania e tyre është manifestuar klinikisht nga dhimbje barku, kapsllëk, zhvillimin e një pengim i pjesshëm apo i plotë zorrëve më pak.

  Gjakderdhje masive lidhur me shkatërrimin e murit të enëve të gjakut në vendin e ulcerat paraqesin veten, në varësi të procesit të lokalizimit, prania e gjakut të kuq në meshat fekal, melenoy (i zi hezitoni karrige), dhe me lezione të stomakut dhe të vjella ngjyra e llum kafeje dhe i përgjithshëm simptomat e anemisë.

  Inflamacioni në sëmundjen Crohn i mbuluar gradualisht me submucosal mbi muskujve dhe shtresat lëngshëm e murit të zorrëve dhe mund të çojë në formimin e infiltrate dhe abscese barkut dhe fistulat dukuri më tej.

  Fistula - një kanal patologjik lidh trupat uritur midis tyre ose çdo organi të brendshëm në sipërfaqe të lëkurës dhe mukozës. Fistulat mund të gjendet në mes të zorrëve dhe trupi i uritur dhe në mes sythe të zorrë. Gyp i jashtëm hapur dalje në murin e barkut mëparshëm. Perforations (breakouts) sëmundje të zorrëve Crohn më shpesh të ekspozuar, është e rëndësishme të kihet parasysh për një kuptim të duhur të kursit klinike të sëmundjes.