Pills për dashuri


 • Historia ...
 • Thashethemet dhe Fakte
 • Pse nuk e ata gjithmonë për ndihmë?
 • Pros pilulë
 • Cons pilulë

 • Historia ...
  Pasi mjekët kanë menduar pse, në qoftë se një grua është shtatzënë, ajo e tërë
  9 muaj mund të bëjnë seks pa rrezikun e konceptues një tjetër fetusin?
  Arsyeja ishte e thjeshtë: trupi fillon të prodhojë nënë e ardhshme
  dhjetë herë më shumë hormone - estrogjenit dhe progesterone. Dhe në qoftë se ju shkruani
  e trupit artificiale? Ai vendos se shtatzënia pasoi dhe
  lejojë mësuese e tij për të bërë seks pa frikë!

  Ky zbulim i bërë në fillim të viteve 1930. A 1 qershor 1960 në

  praktikë mjekësore ishte i pari kontraceptiv pilulë "Enovid." Po
  u krijua pothuajse me siguri një kontraceptiv efektive.


  Në fakt, kjo datë mund të jetë fillimi i fundit të shovinizmit mashkullor dhe
  fillojnë të lulëzuar e feminizmit. Tani SHBA, për shembull, më
  sigurim shëndetësor të mbuluar koston e pilula e kontrollit të lindjes
  dhe refuzimi i punëdhënësit për të paguar kontraceptivët e punonjësve
  konsiderohet si diskriminim kundër grave me të gjitha mjek të.


  Thashethemet dhe Fakte

  Për një gjysmë shekulli përdorimi i kontraceptivëve oral të kombinuar (COCs) akumuluar shumë gabime në drejtim të tyre.

  Nga tableta sigurisht shërohen.


  Dhe
  që nuk është. Modern "baby" janë doza të tilla të vogla të hormoneve
  shtim në peshë mund të ndodhë vetëm në ushqim të pakontrolluar qejf.
  Maksimale 2,3 kg mund të "rrinë" për shkak të mbajtjes fluide. Në këtë
  në qoftë se ju duhet të kontaktoni gjinekologun tuaj për të marr një tjetër të drogës.

  Do të rrisë rritjen e flokëve në trup. Për shembull,
  kjo ishte, por në të 70-ta të shekullit të kaluar. Kontraceptive moderne nuk janë të
  jap këtë efekt. Për më tepër, "Diana 35", "Belara", "Yasmin", "Jeanine" në të kundërtën, të ndihmojë për të hequr qafe e padëshiruar
  bimësi dhe seborrhea dhe puçrra fytyre. Ata pengojnë tepruar
  prodhimi i hormoneve mashkullore, të cilat janë për të fajësuar për shfaqjen e problemeve të tilla.

  Nuk mund të vijë shterpësi. Nonsense.
  Për të mbetur shtatzënë, thjesht të ndaluar duke marrë pilula.
  Megjithatë, për të rivendosur ekuilibrin hormonal i nevojshëm ndonjëherë 2-3
  muaj. Por më shtatzënia ndodh menjëherë. Sipas OBSH-së, pritja
  Kontracepsioni nuk ka efekt në të fetusit apo mbi shtatzënisë. Nëse
  shtatzënia do të vijë, ndërsa duke marrë pilula (për shembull, keni harruar
  Ashtu si një tjetër) - kjo nuk do të kërcënojnë të fëmijës.

  Cigare dhe kontraceptive hormonale nuk janë të pajtueshme. Dhe
  kjo është e vërtetë. Ekspozimi kronik nga nikotina shkakton kronike
  inflamacion i enëve të gjakut, hormonet dhe gjak thickened pak - dhe krijuar
  kushtet ideale për formimin e clots gjakut.

  Duhanpirësit të rënda
  duke marrë pilula kontraceptive nuk mund të, veçanërisht pas 35 vjetësh,
  Për këtë çështje, diabetikët, hypertensive dhe të tjerët të cilët janë subjekt i
  clots gjakut.

  Pllakat janë të kundërindikuar në ata që mbajnë lente kontakti. I sigurt
  kohë më parë ka pasur një problem. Sepse doza të mëdha të hormoneve
  ndërsa veshur lentet e kontaktit të vështirë të ndryshojë formën e kornea.
  Lente moderne janë shumë më të butë dhe tableta e fundit të gjenerimit
  hormonet ulur ndjeshëm. Prandaj, absolut
  contraindications ekzistojnë, edhe pse, picking up lente, ende duhet
  konsultohuni me mjekun tuaj.

  Pranimi i kontraceptivëve nxit kancerin. Si

  Në të kundërtën, gjeti se përdorimi i kombinuar
  kontraceptive për 3 vitet e ul rrezikun e kancerit
  Sistemi riprodhues më shumë se 2 herë.

  Përjashtimi i vetëm - kanceri i gjirit. Prandaj, para se të
  ju zgjidhni një droge që duhet të kryejnë një gjinekologu dhe
  mammologist.

  Pasi pilula shitur mbi counter, kështu që ata mund të blejnë dhe të pini pa u konsultuar me mjekun tuaj. Kjo
  gabim më të dëmshme. Së pari, ata janë të gjithë të ndryshëm. Absolutisht vlerë të rinj
  të marrë pllakat me shumicën e ulëta-hormonet, si
  plotësisht hormonal përfundon në rreth 21 vjet.
  Ata që kanë probleme të lëkurës ose rritjen e tepërt të flokëve, i projektuar

  përgatitjet veçanta.

  Mom Crazy mund të mbrohet vetëm përmes
  mini piley - pilula nuk ndikojnë qumësht. A jeni i sigurt se çdo gjë
  të urdhërojë me zemrat tuaja? Një mëlçi dhe fshikëz e tëmthit?
  Një grua nuk mund të kuptojnë se pacienti, të tilla si hepatiti dhe
  pilula e kontrollit të lindjes janë në gjendje të përkeqësohet. Përzgjedhja e ndonjë
  hormonal kontracepsioni - është thjesht personal dhe ka
  kryer nga një mjek!

  Përfundimi sensacional u bë nga psikologët britanikë: nën ndikimin
  pilula kontraceptive femrat mund të bëjë zgjedhjen e gabuar
  partner afatgjatë. Close-studim tregoi se duke marrë

  tableta gratë më të tërhequr macho mashkull - me një të fortë
  muskujt, karakteristika të përafërt mashkullore fytyrës.

  Ata që nuk e përdorin
  kontraceptive, u përkul deri në llojin e njerëzve me pamjen më pak kërcënuese,
  Teoria tregon se njerëzit do të jenë të mirë dhe të
  do të jetë një mësues i mirë fëmijë në të ardhmen. Autori i studimit Anthony
  Pak arriti në përfundimin: "Nëse një grua zgjedh një njeri në pritje
  tableta, dhe pastaj refuzon të kontracepsionit, që duan të kenë një fëmijë,
  ajo mund të gjeni se jo i martuar për atë njeri. "  Pse nuk e ata gjithmonë për ndihmë?

  Historia e shtatzënisë paparamenduara, ndërsa duke marrë pilula, për fat të keq,

  e pazakontë. Përse? Për prodhuesit thonë se rreth 98% besueshmërinë forcë!
  Para së gjithash, vetëm harrojmë për të marrë një pilulë. A atë
  por të përditshme, mundësisht në të njëjtën kohë. Vendi më i mirë
  një kuti e pilula në banjo ngjitur me furçë dhëmbësh.

  Ka disa arsye për efekt të reduktuar të kontraceptivëve.

  Çrregullime të zorrëve.
  Saktësisht
  ka thithjen e hormoneve. Pra, në qoftë se ka pasur një "dështim"
  kërkon një qëndrim të gjatë në dollap të miratuar në këtë ditë të
  tabletë fluturon nga, dhe ajo mund të konsiderohet anashkalua. Kjo do të thotë
  e 7-14 ditët e ardhshme duhet të përdorin pengesë shtesë
  kontracepsioni.

  Duke marrë antibiotikë dhe droga të tjera. Ngushtë
  lexoni udhëzimet. Ai rreshton medikamente, kur merren cila
  efektiviteti i kontraceptivëve hormonal mund të reduktohet. Nëse ju
  përshkruar ilaçe të tillë në kohën e pranimit të tij dhe eliminimin
  të jetë i sigurt për të përdorur kontracepsion pengesë. Në "listën e zezë"
  - Antibiotikët, qetësues, ju lutem, droga anti-alergjike
  tranquilizers dhe të tjerët.

  Edhe lëng grejpfrut mund të shkaktojë shtatzëninë e padëshiruar! Tashmë
  njohur gjatë se përbërësit e saj mund të ndryshojë veprim
  droga të caktuara (të tilla si antibiotikët, ilaqet kundër depresionit).
  Ajo u gjet se pilula dhe ai gjithashtu i papajtueshëm.


  Pra, pini lëng grejpfruti ata, dhe ata nuk përzihen
  ia vlen.


  Pros pilulë

 • Mbrojtur kundër osteoporozën. Një mbështetës i kontracepsionit hormonal thyerje të shumta në parti moshuar bajpas;
 • të zvogëlojë rrezikun e shumë sëmundjeve gjinekologjike;
 • bëjnë menstruacioneve të rregullt, më e shkurtër dhe më pak të bollshme;
 • të parandaluar zhvillimin e shtatzënisë ektopike;
 • lejojnë "shtyrë" ditët kritike, për shembull, kur
  largohen. Nëse ju nuk merrni një pushim dhe pini menjëherë fillojnë paketë tjetër,
  periudhë nuk ka ardhur. Megjithatë, kjo mund të rezultojë në dështim për të përmbushur
  cikël, kështu që ajo duhet të përballojë jo më shumë se 2 herë në vit, si

  duhet, pasi peshon pro dhe kundër.

 • Cons pilulë

 • kundërindikuar në sëmundje të caktuara dhe pirja e duhanit;
 • kërkojnë disiplinë.