Pikëpamja modern i dhëmbëveBad nëse nuk ka dhëmbë

Kush prej nesh shprehje të panjohura "të hahet aq shumë atë lyaschyt prapa veshëve"? Por "zhurmë për veshët" ndërsa të hahet vështirë se mund të krenohem me një person me humbje të pjesshme ose të plotë të dhëmbëve. Ai ka për të përjashtuar nga dietë ushqimi juaj të ngurta ose të ha atë, mezi përtyp. Dhe ushqim është i njohur për të bluaj fillon tretur tashmë në gojë, me chunks të mëdha të stomakut gjithashtu duhet të përballen me forcë dyfishuar.

Lart e ka "goditur prapa veshëve" për shkak të faktit se në rajonin pranë veshit janë gjëndrat pështymore. Ata prodhojnë shumë të rëndësishme për të zhvilluar një hormon që është i përfshirë në rregullimin e metabolizmit të kalciumit, përveç kësaj, ajo ndikon në koagulimit të gjakut dhe antisvertyvayuschuyu sistemit, proceset metabolike të mëlçisë, stomakut dhe organet e tjera vitale.

Me mungesë të pjesshme ose të plotë të lëvizjes dhëmbët përtypet e mandibulat të kufizuar, pa ndryshim çon në mosfunksionim të gjëndrave të pështymës. Për këtë arsye, ka ndryshime në gjak papritmas lindin mosfunksionim stomakut dhe hepatik. Shkelja e metabolizmit të kalciumit në trup, ndër të tjera, natyrisht, përgjigjet negative "jehonë" dhe dhëmbët së fundi.

Përveç kësaj, një person i cili ka një ose më shumë dhëmbë të humbur, vuajnë nga paaftësia buzëqeshje të gjerë, për të qeshur, për të udhëhequr një bisedë normale, e cila mund të ndikojë negativisht në marrëdhëniet e tij me të tjerët, të çojë në stres.

Nëse është kështu ndodhi, konkluzioni është i qartë - prosthetics duhet vetëm një person për të vazhduar jetën normale.Proteza në stomatologji moderne

Protezat e bën të mundur për të shërohen fshihet ose humbur për shkak të sëmundjes ose lëndimit të dhëmbëve. Stomatologji moderne dhe prosthetics dentare teknologjive të reja të shpejt dhe me saktësi të zgjidhni madhësia e dëshiruar, formë dhe ngjyra e dhëmbëve të reja në fuqi të lartë kozmetike. Tani prosthetics pushuar të jetë një proces i gjatë dhe i dhimbshëm.

Protezat moderne rrënjësisht të ndryshme nga ato të vjetra, të cilat ishin përdorur nga gjyshërit tanë. Ndryshimet proteza moderne - një i ri, të fortë, fleksibël dhe të sigurt materiale, si dhe teknologji të lartë, duke e lejuar saktësi maksimale të bëni protezë më të përshtatshme.Ka disa metoda të shërohet dhëmbë të humbur dhe që përtypet funksion normalizimin, dmth ushqim normale përtypet. Në këtë artikull ne do të flasim për një nga llojet e proteza - protezat.

Këto proteza janë të ndarë në lëvizshëm lëvizshëm të plotë dhe të pjesshëm. Ata mund të jenë pjatë apo shtrëngim duarsh. Pavarësisht nga paragjykimet e shumë njerëzve, protezat janë larg nga lloji më i zakonshëm i protezave, si kjo metodë është më e arritshme dhe ka numrin më të vogël të contraindications.


Proteza Plate

Protezat e plota janë pjatë lëvizshëm.

Protezat moderne pjatë nuk kanë ndryshuar strukturalisht, por estetikë ka kërceu përpara.

Pjatë bazë është tani balonë-capillaries jo vetëm rozë dhe të ndryshuara, duke krijuar një look natyral Mukoza, dhe dhëmbët artificialë e teknologjive moderne, kanë pamje të bukur dhe qëndrueshmëri të lartë. E gjithë kjo kontribuon në efektin individual estetike dhe besueshmërinë e projektimit të protezë. Pjatë e plotë protezë është e vetmja mundësi për të plotësuar të gjitha dhëmbët e humbur (pa marrë në konsideratë implantet). Ajo është mbajtur në fuqi thithje gojë dhe karakteristikat anatomike e nofullat.

Këtu ka një caveat - dallimi në mes të mbajtur protezë për sipërme dhe të poshtme nofulla.

Një zonë e madhe e mbështetjes, qiellzën e fortë dhe strukturën e sipërme nofulla promovon fiksimit të mirë të protezë. Kjo nuk është mandibula. Një zonë e vogël e mbështetjes, një numër i madh i folds celular dhe frerët dhe elastike nuk i japin një protezë normal thith. Një shumë e "gjallë", ajo e bën këtë detyrë edhe më të vazhkozdiysnyuvanym.

Në nofulla të ulët pacient pa dhëmbë mund të ofrojë të ashtuquajturat "lundrues" protezat, të cilat vetëm do të noton, nuk ulen akoma i ngushtë. Të mësohen me të për një kohë të gjatë, por për të shpejtuar procesin duke përdorur krem ​​të veçantë fiksimin. "Kënaqësia" me siguri nuk është shumë e këndshme, kështu që nuk e parashikojnë atë.


Nofulla e ulët duhet të luftojë për çdo dhëmbi. Proteza gjithmonë më mirë kur ka mbështetje.

Një pjatë e pjesshme proteza përdoret kur humbi një ose më shumë dhëmbë. Bëni atë tërësisht nga plastike, kapëset metalike përveç (grepa). Protezë vjen lehtë dhe të lirë, ajo nuk ka marrë shumë hapësirë ​​në gojën tuaj, është e bazuar tërësisht në mishrat. Për protezë të përkohshme mund të jetë thjesht i pazëvendësueshëm.


Protezat pjesshme

Protezat pjesore janë rrënjësisht të ndryshme nga pjatë lëvizshëm. Zakonshme në mesin e tyre është që ju mund të hiqni dhe veshin.

Bugel - përkthyer nga mjetet gjermane "harku".

Në vend të një masiv, i cili mbulon pothuajse të gjithë bazën plastike nofulla në protezat pjesore e derdhur delikate vizatim dhe mbështetjen që përmbajnë Klammer edhe për protezë fikse të përgatitura posaçërisht kurora dhe dhëmbët (të pjesshëm) vetëm duke jetuar. Protezat të pjesshme janë të rehatshme dhe elegante, nuk ndërhyjnë me bisedë, nuk e shkelin folurit dhe nuk ndikojnë në pamjen e theks të padëshiruar.

Për protezat pjesore kërkon një dhëmbë më të qëndrueshme këmbë për të cilat chiplyatymutsya Klammer. Ajo merr shpëtoj i bazës masive, e cila është projektuar për të kryer funksionin themelor dhe prysmoktuyetsya. Dhëmbë të dizajnuara për të kullës, ju duhet të zgjidhni me shumë kujdes që të mos mbingarkojnë ato gjatë operacionit, përndryshe ju mund të dëmtojnë pajisjen mbështetës-mbajtjen, dhe pastaj dhëmbët mund të bien jashtë dhe rozhytatysya.Teknologjisë moderne dhe shkritore saktësi lejuar për të prodhuar harton komplekse kapje, e cila instaluar mikrozamki fshehur (attachmeny) - dizajn të veçantë fiksim, të përbërë nga dy bashkë-veprojnë artikujve. Një element është i vendosur brenda një dhëmb artificial ose bazë proteza, të tjera është bërë e kurorës ose mund të regjistrohen në rrënjë e ruajtur e dhëmbit. Attachmeny janë të ndryshme në hartimin e tyre, prodhimit dhe kompleksitetit teknik të materialeve që përbëjnë kështjellën. E gjithë kjo ndikon në rritjen e kostos së performancës teknike dhe vlerësimin e protezave në tërësi.Fiksim të besueshme, të lehtë për t'u përdorur, pamja e bukur dhe fshehtësinë e plotë të të tjerëve - këto janë avantazhet e protezat moderne pjesore.


Protezat Kozmetike

Nuk është një tjetër lloj i protezat - protezë të vogla kozmetike. Ata janë bërë në mungesë prej një deri në tri maja. Ata janë vetëm funksion me një kalim dhe dhëmbët e humbur, e përdorur shpesh për, trajtimin përgatitore përkohshëm, fazën finale që do të kapërcyer protezë ose implant instalimin.

Informacion nga artikullin "proteze apo" tragjedi dhëmb "me një fund të lumtur"