Diagnoza e tanishme e prostatitis


 • Prostata Ekzaminimi
 • Metodat e veçanta të prostatës
 • Prostata Biopsi

 • Seksioni i Inspektimit rostaty

  Për të diagnostikuar prostatitis është e vështirë.
  Simptoma të natyrshme mund të shkaktohet nga sëmundje të tjera, infeksione të sistemit urogjenital, të cilët nuk e prekin gjëndër prostatës, inflamacion të uretrës ose BPH. Lokalizimi i prostatitis dhimbje mund të merret si mosfunksionim e zorrë (kolit) ose patologji të shtyllës kurrizore (dhimbje të ulët mbrapa).

  Për të eliminuar gabimet që lidhen me manifestime jashtëzakonisht të ndryshme dhe të pazakonta të prostatitis kronike, diagnoza e saj përfshin një studim të plotë dhe të pyetjes të pacientit, si dhe një numër studimesh të veçanta, duke përfshirë ekzaminimin dixhitale të prostatës dhe fshikëzat seminale përmes anusit (ekzaminimit rektal ).  Për ekzaminim i jashtëm i anusit mund të zbuluar ndryshimet që kontribuojnë në shfaqjen e prostatitis kronike, hemorroide, fissures, infiltrime inflamatore (ngjeshjen lokale dhe rritja e vëllimit të indeve për shkak të infiltrimit të produkteve inflamatore).

  Megjithë zhvillimin e shpejtë të metodave moderne të diagnostikimit, studim rektal gisht në prostatitis kronike nuk e ka humbur rëndësinë e saj mbetet një nga metodat më objektive diagnostike. Këto ekzaminim fillestar direkt dixhital zorrës së trashë e prostatës (rektum) është më e vlefshme dhe të besueshme në mesin e shumë ekzistues diagnostike kriteret prostatitis.


  Ky test përcaktuar formën, madhësinë dhe kufijtë e prostatës, cilësi uniforme, kusht sipërfaqe, shkallën e dhimbjes. Prekje e gjëndrës mban rolin kryesor për diagnostikimin fillore e prostatitis, dhe për vazhdoi monitorimin e progresit të saj.

  Në prostatitis akute, për shembull, gjatë gisht rektal ekzaminim është shumë e ndjeshme, i fryrë, i nxehtë ose prostatës vështirë.

  Megjithatë, edhe në mungesë të shenjave prekje nuk janë të përjashtuar praninë e patologji e prostatës ose prostatitis. Prandaj, të aplikojnë metodat speciale të hetimit, duke përfshirë laboratorit dhe ultrasonographic.


  Metodat e veçanta të prostatës

  Studimet laboratorike për të promovuar prostatës diagnozë të mëtejshëm dhe zgjedhjen e strategjisë së trajtimit. Një varg i studimeve është shumë e ndryshme dhe përfshin studime të sekrecioneve të prostatës, spermen, mostra e urinës trehstakannoy, sekrecion të prostatës pH hulumtim, urinës të marra para dhe pas masazh prostatës, sekrecion të prostatës ekzaminim bakteriologjik, sekrecion Citologjia, studime imunologjike dhe më shumë.

  Urinës (mostër trehstakannaya) , bërë nga një teknikë të veçantë, mund të jetë një faktor kyç në diagnozën e prostatitis.

  Disa pjesë të urinës në fillim, faza e mesme dhe e fundit e micturition mbledhura në enët e ndryshme. Krahaso tion urinë mostra të tregojnë burimin e infeksionit, të cilat mund të jenë të uretrës, fshikëz apo prostatës.

  Ekzaminim citologjik bazuar në ekzaminimin nën një mikroskop sekrecionet prostatic (të fshehtë) kanceri. Mjeku prostatic shkarkimi merr përmes kancerit masazh. Sekreti mund të përmbajë mukusit, qelb, dhe kështu me radhë. Sekrecionet prostatic D. Analiza Smears për të gjykuar natyrën e ndryshimeve në gjëndër.

  Duke përdorur ultra për Diagnoza nohraficheskoy thjeshtuar mjaft diagnozën e sëmundjeve të prostatës, duke përfshirë inflamacion të saj.

  Me Ultrasonografi mund të zbuluar ndryshimet strukturore të prostatës, karakteristike kronike prostatitis. Purulent fokus, gurë të prostatës janë të përcaktuara qartë në sonogram. Ultratinguj për të dalluar prostatitis kronike dhe adenoma e kancerit të prostatës. Pavarësisht nga virtytet e mëdha ultrasonohrafycheskoe studimi është vetëm një komponent i një diagnozë të plotë të prostatitis.

  Në disa raste ka një nevojë për studime më të avancuara. Këto përfshijnë vezikulohrafiya (Metoda e X-ray e traktit seminal dhe fshikëza seminale) Studimi i fraksioneve proteinike të gjakut , rheovasography (Studimi i rrjedhës së gjakut në hekur), cystography i fortë (X-rrezet e fshikëzës) ultratingull dhe kancer radioisotope hulumtim , dhe biopsi të prostatës nëse treguar.

  Ndonjëherë shihet me prostatitis kronike Studimet spermatolohicheskih - Në spermë rritur numrin e leukociteve.


  Prostata Biopsi

  Ndonjëherë, sidomos kur nevoja për të përjashtuar tumor të prostatës infiltrates natyra apo lezione të dyshuar tuberkulozi e biopsisë gjëndër prostatës është përdorur. Një biopsi është bërë duke përdorur një gjilpërë të veçantë, duke përdorur birë zorrës së trashë apo perineal. Biopsi në prostatitis kronike përdorur kryesisht për të përjashtuar natyrën e infiltrimit tumorit të prostatës.

  Vetëm diagnozë të saktë dhe të detajuar të prostatitis mund të jetë bazë për trajtim të suksesshëm.

  Vetëm atëherë mund të shpresojmë për efektivitetin e terapisë. Kështu, më inflamacion në prostatë, më shumë kohë duhet për të procesit trajtim. Prandaj, kohëzgjatja e sëmundjes në diagnostikimin dhe trajtimin e prostatitis është i një rëndësie të veçantë.

  Por përcaktimin e kohëzgjatjes së sëmundjes mund utrudnyatysya se zhvillimi gradual i simptomave të sëmundjes bën pacientët kërkojnë trajtim vetëm në rritjen ende nuk shprehet plotësisht dhe nuk simptoma specifike.


  Testet diagnostike duhet të kryhet periodikisht si progres prostatitis zakonisht paqëndrueshme - kjo mund të përshkallëzohet, e komplikuar, dhe nganjëherë vylikovuvatysya përkohësisht.