Fëmijët Streptoderma


 • Koncepti i fëmijëve streptoderma
 • Simptomet kryesore të ecthyma
 • Trajtimit streptoderma
 • Fëmijët streptoderma Parandalimi

 • Koncepti i fëmijëve streptoderma

  Streptoderma është një grup i sëmundjeve të lëkurës, patogjeneve cilat janë bakteret streptokoke. Aktiviteti patogjene bakteret shoqëruar nga formimi i qelb në lëkurë shelushaschyhsya elementeve formë të rrumbullakët - flikten madhësia e të cilit mund të ndryshojnë shumë, ndonjëherë duke arritur disa centimetra. Ato janë të vendosura kryesisht në fytyrë, mbrapa dhe gjymtyrë të ulëta. Më vonë në vendin e tyre të formuar zona të përkohshme depigmented që ndryshojnë në ngjyrë.

  Nëse në sfondin e simptomave të jashtme të shfaqet një itchy, lëkurë pak të thatë, nuk ka ethe dhe nyjet limfatike fryrë.

  Infeksioni ndodh nëpërmjet kontaktit me një person të sëmurë, në këtë mënyrë çdo ditë. Periudha e inkubacionit (nga koha e infektimit deri simptomat e para) është rreth një javë. Së pari, ka njolla rozë, pastaj, për disa ditë, ata i nënshtrohen degjenerim të flluska qelb. Varësisht nga natyra e plagë indeve epiteliale, izoluar formë sipërfaqësore dhe e thellë e sëmundjes. E para quhet impetigo streptokokut, dhe e dyta - ecthyma zakonisht.


  Kur impetigo flluska e qelbit hapen shpejt dhe të lënë pas një defekte kozmetike.


  Simptomet kryesore të ecthyma

  Ecthyma godet shtresat e thella të lëkurës dhe karakterizohet nga formimi i ulcerat elementeve të mëdha të mbuluara me kore të trashë, zakonisht në gjymtyrë të ulëta. Pas shërimin e tyre plagët e lëkurës mbetet i dukshëm. Për të përhapur lloj sëmundje që karakterizohet nga shkatërrimi i zonave të mëdha të sipërfaqes së trupit, dhe për yntertryhynoznoho - lokalizimin e lezioneve purulent në folds e lëkurës. Infeksioni mund të ndikojë të shëndetshme të lëkurës apo të bashkohen me një inflamacion ekzistuese. Tipar dallues Streptoderma është se shtojca e lëkurës - flokët dhe thonjtë, nuk ndjejnë ndikimin negativ të organizmave patogjene.

  Kursi i sëmundjes te fëmijët është akute ose kronike. Në formën kronike mes relapses në vend septik flluska formimin e qelizave lëkurë. Format kronike të sëmundjes kontribuon në mbinxehje ose overcooling gjymtyrëve, imunitet të ulët totale, duke rezultuar në rritjen dramatike ndjeshmërinë e lëkurës ndaj agjentëve infektivë. Shpesh kjo ndodh kundër diabeti apo patologji të tjera kronike.

  Përhapja streptoderma ndihmon kapjen si trajtimin e ujit, dhe higjienën personale lënë pas dore, veçanërisht në prani të microtraumas lëkurës - kafshon, shkurtime, kruarje.

  Një rol në zhvillimin e sëmundjes luan një çrregullim të qarkullimit të gjakut lokal, çekuilibër në metabolizmin e lëkurës. Sëmundje kronike përmirëson ndjeshmërinë e lëkurës ndaj patogjene, duke shkaktuar pacienti mund të zhvillojë një sëmundje të rëndë të lëkurës - ekzemë.


  Trajtimit streptoderma

  Nëse shenjat e sëmundjes duhet menjëherë të vizitoni një dermatolog. Është lehtë instalon me patologji, i bazuar në një analizë të simptomave - njolla rozë ose elementet purulent shelushaschyhsya. Fëmijët trajtim streptoderma duhet të kryhet nën mbikëqyrjen e detyrueshëm mjekësor.

  Një specialist me përvojë do të përshkruajnë droga më efektive dhe të sigurta në bazë të karakteristikave individuale të fëmijës, praninë e mundshme të mbindjeshmërisë apo intolerancës ndaj disa ilaçe.
  Nëse lezione të përhapura të lëkurës rekomandoj duke marrë sulfonamides apo antibiotikët në formë të pilulës, dhe injeksion nënlëkurës e antibiotikëve. Paralelisht, veçanërisht në formën kronike të sëmundjes, është e nevojshme për të rritur mbrojtjen me imunomodulatoreve veçanta, vitamina, autohemoterapyy, fizioterapie (UV).

  Kur shpërndarjen lezione lokale purulent zakonisht është trajtim mjaft i ditës streptoderma.

  Kjo përfshin përdorimin e drogave të veçanta anti-bakterial dhe anti-inflamator në bazë të antibiotikëve, që është microflora ndjeshme streptokokut, të tilla si erythromycin. Ekzemë flluska duhet të zbulojnë dhe të aplikojë për një vend dezinfektues fashë pas tharjes zonën e prekur tregon përdorimin e vaj erëkëndshëm antiseptik. Ky kurs trajtim merr rreth një javë, këtë herë trajtimit të ujit kundërindikuar kërkohet ndryshimi i shpeshtë i rrobave, një pacient duhet të ketë objekte individuale shtëpiake.

  Pas zbulimit të sëmundjes për të izoluar personin e infektuar, veçanërisht e vërtetë për grupet e fëmijëve, në të cilat ka kontakte të ngushta personale - Kopshti i fëmijëve.

  Prandaj, për të parandaluar përhapjen e trajtimit streptokoksike infeksionit është bërë e mirë në spital. Moti zakonisht është i favorshëm, sidomos ka të bëjë me trajtimin e nisur menjëherë të formave akute. Megjithatë, në sëmundjen kronike të sfondit e patologjive të rënda të organeve të brendshme ai nuk mund të jetë në mënyrë optimist.


  Fëmijët streptoderma Parandalimi

  Si parandalimin e sëmundjeve tek fëmijët është e rekomanduar e higjienës personale, lëkurës i menjëhershëm microtraumas antiseptik - abrasions, shkurtime, kafshon. Një faktor i rëndësishëm është trajtimi i hershëm i sëmundjeve të brendshme. Ajo duhet të përqëndrohet në një mënyrë jetese të shëndetshme - hani siç duhet dhe plotësisht, se sa për të shpenzuar kohë jashtë.

  Për të forcuar imuniteti duhet rregullisht forcim procedurë, stërvitje apo punë të thjeshtë manual.

  Informacion nga artikullin "Trajtimi streptoderma"