Një histori e tmerrshme për botulizmi


 • Ditëlindje
 • Spital
 • Nipërit vuajtur gjithashtu
 • Të kujdeset për veten

 • Botulizmi - një sëmundje me të vërtetë e tmerrshme që mund të çojë në tragjedi. Më e keqja gjë që nuk i imunizuar prej saj ose të rritur ose fëmijë. Kjo letër i është dërguar redaktorit të një gazete. Historia nuk është ndonjë gjë që ju mund të rregullojmë atë. Shpresohet se kjo do të ndihmojë të tjerët të shmangur këtë.


  Ditëlindje

  6 prill familja ime - djali, vajza dhe dy nipërit - festoi ditëlindjen e gjyshit të tij. Të dy fëmijët dhe nipërit jetojnë dolli fjalë magjike, duke mbajtur gota kristali, nipër e mbesa - me lëng, fëmijët - verë të thatë. Përmbajtja gjyshi piu urime Konjak.

  Vakt ynë përfundoi me këngë unanime me një kitarë. Shenjat Asgjë e telashe.

  Ditën tjetër, e diel, unë shkova për të ëndërr e në rritje në plazh. Kjo vitaminë bar unë kam trajtuar në mënyrë të përsëritur fëmijët e tyre të dashur dhe nipërit e mbesat. Ran të gjithë paketën, unë në heshtje shkoi në tren mbrëmje. Gjatë rrugës u ndjeva i trullosur dhe pak e çuditshme filloi të lotsjellës në fyt. Jo duke i kushtuar vëmendje të pakuptimta të tillë, kam hyrë në makinë dhe u vendos të qetë me shpresën për të marrë një sy gjumë në rrugë.

  Këtu, më në fund, dhe stacioni im, por peizazh disi i njohur jashtë dritareve u bë e paqartë dhe madje pirun çuditshme.


  Unë nuk e kuptoj, unë u ngrita dhe mezi e bëri hapin e parë - këmbët e mia nuk do të dëgjojnë. Disi duke arritur në shtëpi (kishte për të mbyllur një sy ndaj nuk dvoilas rrugë), kam mësuar se bijtë e bijat e ditës ishin të vjella dhe diarre.

  Si mund të helmuar? Ne hëngrëm sanduiçe me peshk i kuq dhe anchovies djegëse kriposje, sprats dhe kërpudha turshi.

  "E pra, ata kanë qenë të vjella" - mendova se ishte duke pirë gota e ujit të ngrohtë për të sjell të vjella në vetvete. Në nuk ka shenja të gjyshit helmimi ishte, por ne hëngrëm së bashku. Biri doli nga deti me të njëjtën "ndarje" në sytë dhe këmbët "dehur". Ne kishim filluar të pijshëm qymyr druri - në tabletë në 10 kg peshë.

  Duket më mirë, por jo e dyfishuar mbajtur. Me helmimit me ushqim gjatë jetës së tij të gjatë unë kam përballur, shumë herë, dhe gjithmonë përballen me mjetet juridike në shtëpi, duke përfshirë Permanganat kalium. Duke ditur se vajza ime është shtëpia dhe qymyr dhe mangan, dhe duke shpresuar se ajo do të "shpejtë" në qoftë se ajo është e keqe, ne kemi harruar një gjumë të rëndë. Për fat të keq, botulizmi dhe karakteristikat e tij, ne nuk e di asgjë!


  Spital

  Në mëngjes gjyshi im shkoi për të nipërve dhe menjëherë e quajti "ndihmës së parë" për ta, dhe pastaj ne me djalin e saj që nga viti, përveç vizionit, dhe e copëtoi. Mjeku u përpoq përmes një tub larë stomakun tim, por pa dobi. Ne kope e parë në spitalin e sëmundjeve ngjitëse, dhe pastaj në BSMP (doli se botulism trajtohet vetëm këtu).

  Atje ne u dërguan menjëherë në dhomën e urgjencës dhe luftën për jetën tonë. Vajza ime ishte atje, por gjendja e saj ishte shumë më e vështirë për shkak se ajo u largua nga spitali në mëngjes për të mësuar në lidhje me shëndetin e fëmijëve. Përveç kësaj, ajo nuk ka punuar veshkave dhe pankreasit. Ndoshta ajo ishte e saj dhe i shkatërruar, vajza ime.

  Clock ne u prezantua përmes antibiotikëve pikoj, hormonet, antitoksinë, vitamina, glukozës protivobotulinicheskoy serum. Shtatë ditë unë nuk rritet përgjithmonë, humbi zërin, goja e tmerrshme thatë kurrë nuk lejohen të flasin. Nuk mund edhe gëlltitje ujë. Ringjalljen kreu praktikisht nuk largohet prej nesh.

  Zot, ne falënderoj atë, si një motër të vogël, vazhdimisht shikuar droppers dhe sanitarochka, orën automjete ndryshimeve dhe rroba të lagësht.

  Në natën unë besimtar, iu lut Perëndisë që ai shpëtoi fëmijët e mi dhe nipërit e mbesat, mendërisht i bëri thirrje të gjithëve të mos largoheni nga kjo botë, "Fëmijët, i bukur, nuk do të shkojnë ... Ju duhet ... këtu në këtë Tokë ... ju keni kaq pak vjet dhe kaq shumë për të ... nuk do të shkojnë, familja ime ... "- unë vazhdimisht përsëritet sa më shpejt të jetë vetëdija kthye tek unë.

  Dhjetë ditë në kujdesin intensiv në pritje dukej për mua vite të lajmit të mirë për fëmijët e mi dhe nipërit e mbesat. Në një (dy ditë) vdekja e papritur e vajzës së unë kam qenë i informuar vetëm në ditën e tetë, kur unë isha i shtrirë në kujdesin intensiv ... Zemra është grisur me hidhërim ... Vajza ime madje them lamtumirë për ju ... Unë nuk mund të varrosur vajzën time fqinjët dhe kolegët e saj nga ushtria pjesë.


  Nipërit vuajtur gjithashtu

  Një nipërit? Ata sollën fëmijën në spital sëmundjeve ngjitëse në gjendje kome me dëme funksionit të frymëmarrjes. Tre javë në freskore për njësi, javë pa ndjenja, një pikoj-stop dhe mbikëqyrjes vigjilente e mjekëve dhe infermierëve. Mjekët kishte për të luftuar përveç botulizmi, një infeksion të gjakut te fëmijët dhe organizëm fungale me pneumoni bilaterale.

  "Ne u larguan ata nga bota në të gjithë spitalin," - tha kreu i kujdesit intensiv dhe mjekut.

  Tani, si unë shkruaj këtë letër, nipërit ende në kujdesin intensiv, por më e marr frymë, të flasin, të ulen dhe të përpiqen për të ecur - vetëm një tjetër forcë të vogël dhe i trullosur.


  Të kujdeset për veten

  Njerëzit, i dashur! Të lutem - kini kujdes!

  Mos harroni se në kanaçe mbyllur germs shtëpi mund të shumohen botulism.
  Edhe një mij pak e një gram toksina botulinum mund të jetë fatale për njerëzit. Prandaj, në shenjë e parë e sëmundjes menjëherë quajnë "ambulancë"!

  Informacion nga artikullin "Ne kemi përjetuar: botulizmi - një rrezik i vdekshëm"