Faktorët e rrezikut pectoris dhe Trajtimi


 • Pectoris, faktorët e rrezikut për sëmundje
 • Trajtimi i pectoris

 • Pectoris, faktorët e rrezikut për sëmundje
  Angina - një sindrom klinik që manifestohet me dhimbje
  gjirit, si pasojë e ishemi miokardi, dmth, sëmundjet e qarkullimit të
  disa zona të muskulit të zemrës. Që rrjedhjen e trazuar të gjakut nga
  infarkt, akumulimi i metabolitëve të oksiduara dhe
  shkaku i dhimbjes.

  Angina është konsideruar si një nga manifestimet e sëmundjeve koronare të zemrës
  (CHD). Prandaj, ju duhet të konsideroni shkaqet e IBS. Pikat kryesore përfshijnë:
  ateroskleroza e arterieve koronare, sëmundjet koronare të ndryshme
  Arteriet (të tilla si arterit, diseksion të aortës, etj), i lindur

  defekte, emboli arterie koronare dhe kështu me radhë.


  Ka disa faktorë të rrezikut:

 • trashëgim
 • diabet
 • pirja e duhanit
 • hiperkolesterolemia (kolesteroli i lartë)
 • hipertensionit
 • adiposity
 • pasiviteti fizik (i ulur)
 • Ky sindrom klinik i quajtur
  më shumë "bretkocë gjoks." Ky është emri i dytë u shfaq në bazë të ankesave
  paraqitur nga pacientët. Gjatë sulmit një person ndjen fortë
  dhimbje gjoksi që është shtypës, constricting natyrën. Zgjat
  ajo është zakonisht 15-20 minuta. Sulmi mund të jetë shkaktuar nga fizike
  disa stres apo përvojat emocionale. Ndonjëherë pamja
  dhimbje ndihmon jashtë në rrugë në sezonin e ftohtë.


  Gjatë
  sulmojnë një person përjeton frikë nga vdekja, i zbehtë, ballin
  duke shërbyer djerse të ftohtë. Ai gjithmonë përpiqemi
  ndalet, qëndroni ende në një pozicion të caktuar (i quajtur kështu angina
  më shumë "tregon sëmundje reviewers"). Përveç kësaj, dhimbje mund
  përhapur në shpatullën e majtë, krahun, nofulla, teh shpatullën. Edhe
  mund të jetë gulçim, ndjenja rrahje zemre, ndjenja ndërprerje në
  zemra. Sëmbim kalon nëpër 2-5 minuta pas administratës
  tabletë nitroglycerin nën gjuhë.

  Diagnoza e pectoris është vënë në
  Bazuar në ankesat e pacientit dhe rezultateve të laboratorit dhe
  Studimet e instrumentale. Pacienti ishte dërguar për analizat e gjakut

  (Lipide) për të krijuar lidhje reciproke në mes grupeve të ndryshme
  lipoproteina. Ju duhet të bëni një elektrokardiogramë (EKG)
  të kryejë ekzaminimin echocardiographic, nganjëherë koronare
  arteriography (për të vendosur shkallën e sklerozës së arterieve koronare).
  Trajtimi i pectoris
  Trajtimi i pectoris - është kryesisht trajtimi i sëmundjes së arteries koronare. Filloni atë
  Faktorët e instalimit kontribuojnë në CHD. Pas së cilës
  e nevojshme për të eliminuar ato - Emërimi dietë e ulët në yndyrë,
  kolesterol, humbje peshe, refuzimi i shprehive të këqija (pirja e duhanit,
  alkool, etj), kontroll të rreptë të gjakut
  presion dhe masa të tjera.
  Terapi të drogës kryesor në
  një sulm i pectoris është duke marrë nitrateve. Drogës kryesor
  Ky grup është nitroglycerin. Ngjyhet në gjak, ajo ndihmon
  vasodilatation, duke përfshirë koronare, duke kontribuar
  rivendosur rrjedhën e gjakut në miokardit, dhe për këtë arsye është
  lehtësim të dhimbjes. Ka forma të ndryshme të nitrateve.
  Më të zakonshme - ajo sublinhvalnyye tableta. Pas të tyre
  Aplikimi nën gjuhë, dhimbje zhduket pas 2-5 minutash. Ka edhe
  krem transdermal, patches. E ashtuquajtura zgjatur
  formë e nitrateve. Ato janë përdorur për qëllime parandaluese. I durueshëm
  patch paste, e cila është një lirim gradual

  nitroglycerin dhe përqendrimi i tij në gjak është ruajtur në
  një nivel të caktuar. Pra, është parandalimi i dhimbjes
  sulm. Por duke marrë nitrateve, duhet të mbani mend në lidhje me anën e
  Veprimet e këtyre barnave. Shefi në mesin e tyre - një dhimbje koke,
  marramendje, hipotension, për shkak
  Efekti vasodilator nga këto barna.
  Duhet të theksohet se
  terapi afatgjatë është zhvillimi i tolerancës nitrat, dmth
  të zvogëlojë ndjeshmërinë e organizmit ndaj drogës. Pra, të marrë
  përgatitjet e nitrateve duhet nën mbikëqyrje mjekësore.

  Në nitrateve të pacientëve të emëruar
  beta-blockers, norma më e ulët që zemra (Atenolol,

  bisoprolol, metaprolol, sotalol, etj).

  Aspirina është projektuar për të përmirësuar koagulimit profilaktik me trombozë të mëvonshëm.

  Gjithashtu emëruar channel blockers kalcium (nifedepin, verapamil,
  diltiazem, etj). Këto droga të zvogëlojë tkurrshmërisë e zemrës, të reduktojë
  tensioni i gjakut, parandalojnë vrull e enëve koronare.

  Nëse pacienti me përvojë më i lartë
  kolesterol, hypoholesterynemycheskoe emëruar
  droga. Statins gjerësisht të përdorura (simvastatin, flyuvastatin) dhe
  si fibrate.

  Informacion nga artikullin "anginë".