Ndihma e parë pectoris, diagnoza dhe trajtimi


 • Angjinë
 • Simptomat e angina
 • Ndihma e parë për sulme pectoris
 • Diagnoza e angina
 • Trajtimi i pectoris

 • Angjinë

  Pectoris,
  ose "angina pektoris" - eshte nje nga fazat e sëmundjes koronare
  zemra. Në fakt, kjo tkurrje periodik (vrull) të gjakut
  vaskulare dhe çrregullime të qarkullimit të zemrës. Shpesh angina
  zhvillon në moshë të vjetër, dhe në meshkuj 3-5 herë më shpesh.
  Arsyeja është se estrogjene (hormonet femërore) para
  menopauza mbron trupin nga depozitat e kolesterolit në muret
  enët.

  Shkaku i menjëhershëm i sëmundjes është atherosclerosis të arterieve të zemrës.


  Anijet që ushqejnë zemrën me gjakut (arterieve koronare) me kalimin e kohës
  i mbuluar brenda depozitat e kolesterolit - atherosclerotic
  pllaka. Ata ngushtuar lumen e arterieve dhe rrjedhjen e gjakut në zemër
  reduktuar.

  Faktorët e rrezikut përfshijnë trashje, pirjen e duhanit, trashëgim, hipertension, diabet. Përkeqësohet ndjeshëm mënyrë jetese i ulur situatës dhe stresi.


  Simptomat e angina


  Sulm
  dhimbje angina duket si prerja, të ngutshme, si ajo djeg
  zemra, squeezing fytin. Shpesh, megjithatë, sulmi nuk është parë si
  dhimbje e qartë, por më tepër si një barrë, compression, hidhërim, ngjeshja apo
  dhimbje e shurdhër. Për dhimbje tipike angina si gjoks, por


  shpesh ajo ndien të lënë - në zemër. Sulmet mund të zgjasë
  04:58 minuta dhe është e shoqëruar shpesh me gulçim,
  nauze, vjellje, marramendje dhe një ndjenjë të frikës. Dalluese
  nënshkruajë goditje rrjedhës - shpejt, pas 1-2 minutash,
  Efekti i përdorimit të nitroglycerin.

  Fillimisht dështim
  furnizimi i gjakut është relative dhe është gjetur vetëm në
  tendosje të konsiderueshme, kur nevoja e muskulit të zemrës
  ushqyesve dhe oksigjenit rritet në mënyrë dramatike. Në raste të tilla,
  flasim për pectoris, konfiskimet
  të cilat shpesh ndodhin në ecje të shpejtë, ngjitje malin
  dhe të mbyllura pasi një person i ndalon.


  dhimbje rinovimi në këmbë mund të jetë e gjatë dhe njeriu është
  kishte për të ndaluar çdo 100-200 hapa. Sulmet më pak
  angina që dalin nga eksitim. Ata mund të jenë
  shkaktuar edhe nga pirja e duhanit, alkoolit, ushqim plentiful.

  Më tej
  zhvillimi i sëmundjes të çon në sulmet dhimbje dhe kushte
  paqe - atëherë gjatë natës mund të fillojnë sulm pectoris ashtuquajturën paqe.

  Angina zgjat nga 3 në 5 minuta, e cila ndodh vetëm në situata të caktuara, i quajtur qëndrueshme. Një tjetër lloj i pectoris - një e paqëndrueshme:
  ndodh kur kohëzgjatja e sulmeve u rrit në 10-15
  min., ato janë të paparashikueshme në kohën dhe mund të ketë

  neprevychnyh në situata të mëparshme. Angina e paqëndrueshme është
  parashikues i infarkt miokardi.

  Ndihma e parë për sulme pectoris
  Nëse personi tjetër për ju ka filluar një sulm të angina pectoris, ju duhet të marrë hapat e mëposhtëm:

 • Vë pacientin dhe për të siguruar paqen,
 • le tabletë nitroglycerin nën gjuhë,
 • Zona e zemrës mund të vënë mustardë,
 • le të valokordin Corvalol ose 25-30 pika,
 • me sulmet e vazhdueshme të dhënë tabletë dytë të nitroglycerin,
 • nëse
  pas ri-marrjen e nitroglycerin për 10-15 minuta Sulm
  nuk do të ndalet - le pacienti merr 1 analgjezik tabletë (baralgin
  ose spazhan) - dhe e quajnë "ambulancë"!


 • Diagnoza e angina

  Dhimbje
  "Heart" me nervozizmi, sëmundjet e zemrës, sëmundjet e qafës së mitrës-kraharorit
  shpinë shumë të ngjashme me sulmin e dhimbjes angina.
  Prandaj, diagnoza e sëmundjes mund të vendosen vetëm
  kardiolog.

  Në studimin e zemrës
  Metoda e detyrueshme është elektrokardiogramë (EKG)
  Testi tredmil - regjistrimi elektrokardiogramë gjatë ushtrimit
  dhe monitorimi Holter EKG-- një EKG rekord është kryer gjatë ditës.
  Për të studiuar murmurs zemrës përdorur metodën phonocardiography,
  dhe nga ehokardiografi lejon përdorur ultratinguj për të hetuar
  kusht i muskulit të zemrës dhe të valvulave, për të vlerësuar shpejtësinë e gjakut

  ne kavitetet e zemrës.

  Për të studiuar gjendjen e enëve të përdorura
  Metoda ventriculography - bërë posaçërisht X
  Fotot mund të përcaktojë vendndodhjen e saktë të aterosklerotike
  pllaka dhe shkalla e luminal ngushtim.
  Një teknikë e ngjashme - angiografi koronare -
  përdoret për studimit te arterieve koronare. Në
  përcaktimin e ngushtim të enëve të gjakut gjithashtu përdorin metodën
  scintigraphy miokardit.


  Trajtimi i pectoris

  Që anginë
  eshte nje nga fazat e sëmundjes koronare të zemrës shkaktuara nga
  atherosclerosis, është e nevojshme për të udhëhequr një mënyrë jetese të shëndetshme - dhe para
  gjasa për të ndaluar pirjen e duhanit - dhe për të monitoruar peshë.

  Përveç
  terapi të drogës angina gjithashtu mund të mënjanohet
  kirurgji. Nëse ka dëshmi ngushtimi i vazove
  mund të zgjatet nga brenda - kjo procedurë është quajtur angioplasty koronare.
  Kjo është bërë duke përdorur një tub të veçantë kateter
  spray në fund. Nën anestezi lokale me anë të birë arterie
  në krye kofsha ose krah, nen kontrollin X-rreze
  llak mund të çojë në ngushtimin e hapësirës dhe të fryra. Kështu, ngushtuar
  komplot shtrirë dhe rrjedhën e gjakut është restauruar.

  Në rastin
  në qoftë se për ndonjë arsye kjo kirurgji nuk është e mundur, kirurgji
  të krijojë një rrugë të re përmes qarkullimit të gjakut, duke anashkaluar zonën mbyllur

  enët e gjakut të zemrës - anashkalojë arterie koronare kirurgji shartim.

  Informacion nga artikullin "anginë".