Infeksioni Staph në Fëmijëve


 • Mënyrat e Staphylococcus infeksionit
 • Staph Infeksioni
 • Diagnoza e Staph Infeksioni
 • Staph Infeksioni Trajtimi
 • Parandalimi Staph Infeksioni

 • Stafilokoket (nga Slaphyle greke -. «Grumbull» dhe coccus - «sferike") nën mikroskop si
  Rrushi. Në natyrë ka shumë anëtarë të gjini Staphylococcus, nga të cilat vetëm tre janë në gjendje të shkaktojnë sëmundje te njerëzit. Staphylococcus aureus më e rrezikshme, e cila është patogjene të kushtëzuara (sëmundje duke shkaktuar një rënie në imunitetin).


  Këto baktere janë të shpërndara gjerësisht në mjedis. Ato mund të gjenden në sende shtëpiake, ajrit, bimëve.

  Stafilokoket janë në gjendje të vazhdojnë në qumësht dhe produktet e qumështit. Stafilokoket mund të rritet duke prodhuar substanca të veçanta - toksina dhe enzimat.


  Mënyrat e Staphylococcus infeksionit

  Normalisht Staphylococcus jetojnë në lëkurën e njeriut dhe mukozën e gojës, fytit dhe hundës. Përfaqësues të tjerë të microflora normale pengojnë më tej i tyre
  shpërndarje. Në njerëz të shëndetshëm, mikrobet patogjene presion i balancuar i imunizuar
  përgjigje aktiv dhe prodhimin e antitrupave. Staphylococcus fillon të "heqë poshtë" kur trupi nuk bën
  ajo mund të japë një kundërshtim i përshtatshëm. Rreziku më i madh për këto baktere janë të parakohshme dhe


  Fëmijët debilitated. Përveç kësaj, zhvillimi i infeksionit është shkallë e rëndësishme
  patogjeniteti i mikroorganizmave. Në disa raste, infeksion streptokoksike zhvillon kur mikroorganizmave të tjera që përbëjnë microflora normale, antibiotikët në depresion që nuk kanë asnjë efekt mbi Staphylococcus.


  Staphylococcus aureus shkakton një gamë të tërë të sëmundjeve të qelbëzuar deri sepsë - helmimi i gjakut dhe sindromave toksike - duke marrë në toksina gjakut bakteriale. Infeksioni zakonisht ndodh nëpërmjet kontaktit (artikuj kujdes për shkak, rroba, duart nënat dhe stafin) dhe përmes qumështit të gjirit në prani të nipples plasaritur, mastitit.

  Infeksioni është edhe fëmija i mundur gjatë periudhës para lindjes dhe gjatë lindjes. Kur ata thonë se në spital Staph gjetur, kjo do të thotë se mikrobet gjetur në shtyer muret dhe mobilje apo të dorës personelin mjekësor.


  Që modelin e zhvillimit të sëmundjes të lidhur me nivelin e imunitetit të individit, asnjë formë e infeksionit njëqind-filokokkovoy nuk konsiderohet hostrozaraznyh.


  Staph Infeksioni

  Në sëmundjet foshnjat e shkaktuara nga staphylococci mund të ndahen në dy grupe: proceset lokale inflamatore dhe përgjithësuar infeksion ose sepsë.
  Këto baktere mund të shkaktojë konjuktivit, omphalitis (inflamacion i unazës së kërthizës rajon), lezione të lëkurës dhe të indeve të buta (psevdofurunkulez, vezykulopustuloz, pemfigus, të sapolindur pemfigus ose "sindromës së lëkurës së zhveshur", abscese, celuliti), enterocolitis (inflamacion i vogël dhe zorrës së trashë).
  "Kartë Thirrja" i ndonji lezioneve streptokoksike janë simptomat shkëlqim.  Konjuktivit streptokoksike karakterizohen nga e shënuar shekullin edema, fotofobi moderuar,
  shkarkesë me bollëk purulent nga sytë.


  Omphalitis - pezmatimi i plagës kërthizës shkaktuara nga Staphylococcus - i shoqëruar edhe nga e shënuar
  ënjtje e unazës së kërthizës, indet skuqje, shkarkimit të moderuar ose të bollshme purulent nga plaga.
  Ne shpesh respektojë skuqje, në rritje rrip drejt kafaz i kraharorit përgjatë venës umbilikale, duke treguar përfshirjen e venave në procesin inflamator dhe shpërndarjen e infeksionit të saj.

  Prekje Doktor zbulon dhe vulos trashje venë në një pako.


  Porsalindur Psevdofurunkulez është inflamacion i gjëndra djerse (ndryshe nga e vërtetë vlon, i cili është një inflamacion i gjëndra dhjamor) shkaktohet nga Staphylococcus. Sëmundja karakterizohet me shfaqjen e nodules skuqje kompakte - kryesisht në folds e lëkurës ku ka numër më i gjëndrave të djersës. Më pas, këto nodules qelbëzim.


  Vezikulopustuleza Zhvillim (fjalë për fjalë përkthehet si "acarohet flluska") që lidhen me prodhimin e
  disa tensionet e Staphylococcus aureus exfoliative shkaktuar shkëputjen e lëkurës epiteliale

  formimi i flluska. Blisters lëkurës shfaqen madhësive të ndryshme të përmbajtjes baltë. Ata lehtë
  ia plas, duke lënë sipërfaqe të dëmtuar e cila është e mbuluar me një kore shpejt. Nëse humbja
  përgjithësuar lëkurën (proces ndikon në tërë sipërfaqen e lëkurës), sugjeron pemfigus ose puhyrchattsi, të sapolindur. Kur sëmundja është zakonisht përhapet flluska mbi mbrapa, abdomen, sipërfaqet e brendshme të ekstremiteteve. Ndonjëherë pemfigus ndodh në formë të rëndë malinje e dermatitit exfoliative (sëmundjes Ritter), i njohur edhe si "sindromi së lëkurës së zhveshur" në të cilin epiteliale Deskuamimi është pllaka të mëdha, duke lënë sipërfaqe të madhe të zhveshur.

  Duke çuar në dehje të rëndë dhe çrregullime të funksioneve të trupit, pezmatim i lëkurës exfoliative shpesh komplikuar nga zhvillimi i sepsë. Abscesi - abscesi, i shoqëruar nga skuqje sipërfaqësore dhe trashje e shtresat e thella të lëkurës me formimin e purulent zgavër në qendër.


  Phlegmon - inflamacion purulent e nënlëkurës yndyrë, e cila është e shoqëruar shpesh nga nekroza
  (Vdekja) i lëkurës mbi të. Shpesh ndodh kur pelena shumë i ngushtë shkakton nekrozë fushat e yndyrë dhe bakteret depërtojnë në omertvyly Shuas indet me gjak.


  Përveç kësaj, staphylococci mund të shkaktojë mastitit purulent (ndodh kryesisht në sfond fiziologjike e mastitit - zgjerimit Natyrore gjirit në javët e para të jetës së fëmijës), paraproctitis (inflamacion purulent i indit dhjamor në zonën anal).
  Nëse ndonjë prej këtyre proceseve, simptoma lokale mund të përfshijë një shkelje të përgjithshme
  shtet, ethe. Foshnja nuk shton në peshë në analizën e përgjithshme
  gjak, ka shenja të reaksionit inflamator.


  Enterocolitis kryesisht manifestohet karrige çrregullim. Është shumë e qartë "shkrim dore" Staph, stools holluar me ujë, të bollshme 8-10 herë në ditë përzier me mukozë, nganjëherë me gjak. Ajo është zhvilluar me shpejtësi skuqje pelenë, të vazhdueshme dhe shpesh të rënda. Sëmundja mund të fillojnë papritmas - me dhimbje barku, të vjella, diarre në temperaturë të ulët. Karakteri i së njëjtës karrige.
  Sepsa - një formë e zakonshme e infektimit bakterial që ndodh për shkak të mangësi të imunitetit, kur
  trupi nuk kanë aftësinë për të kufizuar humbjen dhe neutralizuar patogjen. Për zhvillimin
  shkallë sepsa rëndësinë e madhe të kolonizimit mikrobike (dmth numri i bllokuar
  mikroorganizmave), në varësi të natyrës dhe kohëzgjatjen e punës, kujdesit obstetrik, cilësinë e kujdesit për të sapolindur dhe profilin shtetëror sanitare-epidemiologjike të institucionit.


  Në shumicën e rasteve, depërtimi i baktereve të ndodh gjatë lindjes ose në
  Periudha pas lindjes (sepsis intrauterine - një fenomen për fat të mirë shumë e rrallë, por kur

  pamja, ai zakonisht ka një kurs rrufe). Atrium mund të shërbejë
  lëkurës dhe mukozës, dhe i frymëmarrjes dhe kishechnyytrakt gastrointestinal, por 60% e të gjithë primar
  qelizë bakteriale të vendosura në plagë kërthizës. Përhapja e mëtejshme e infeksionit është
  gjak. Jo ashpërsia e manifestimeve të përbashkët orë është parëndësi ndryshime lokale përgjegjëse dhe
  inflamacion lokal stihaniya nuk është i shoqëruar me përmirësimin e gjendjes së përgjithshme.


  Ka dy forma klinike të sepsë - pyosepticemia e cila është karakterizuar nga zhvillimi i lezioneve purulent (metastases) në organe të ndryshme dhe indet, dhe septikemi - pa metastases septike.

  Në krye është një foto e septicemia toksicitetit infektive, ndikuar ndjeshëm në gjendjen e përgjithshme, shqetësimi fillestar ndryshon letargji, oreks zhduket, ka të vjella të shpeshta, ndonjëherë të përziera me biliare, stol paqëndrueshme, bloating, reagimin e temperaturës (reduktim ose ethe), sindromi edematous, zbehje dhe pastaj ngjyrë gri dhe marbling e lëkurës, hypotonia muskujve, ndryshim i punës. Septikemia mund të komplikojë pneumoni anëtarësimit, përkeqësimi i koagulimit të gjakut dhe gjakderdhje në lëkurë, mukozës dhe organet e brendshme.


  Për pyosepticemia tjetër përveç ndryshimeve të përshkruara si në gjendjen e përgjithshme të karakterizuar nga zhvillimi i lezioneve purulent në të gjitha organet.


  Mund të zhvillojë abscese në mushkëri, mëlçi, veshka, osteomielit (inflamacion, e cila është e vendosur në palcën e eshtrave, që përfshin indeve dhe eshtrave rrethues i përbashkët), purulent Inflamacioni i gjirit - inflamacion të gjirit, paraproctitis - inflamacion i indeve përreth rektumit, meningjiti - inflamacion të meninges.


  Diagnoza e Staph Infeksioni

  Staph Infeksioni Diagnoza përfshin disa metoda.  Të mbajtura më gjerësisht lashtat studiuar materiale (gjak, qelb, feces, qumësht të gjirit, dhe kështu me radhë. D.) Më mediat kulturë të veçantë, dhe pastaj të shqyrtojë kolonitë rritur e mikrobeve, duke përfshirë edhe nën mikroskop.

  Kjo metodë jo vetëm që mund të përcaktojë llojin e mikroorganizëm, por edhe për të eksploruar
  Ndjeshmëria e baktereve ndaj antibiotikëve. Duhet të theksohet se kjo metodë kërkon një
  kohë (5-7 ditë) për të trajtimit të përshkruara indikacioneve nga ditët e para të sëmundjes antibiotikëve gjerë spektrit. Përveç kësaj, shpesh shpenzojnë fahotipirovanie Stafilokoket izoluar - ndjeshmëri për të zbuluar viruset caktuara - faham. Nga njëra anë, kjo ju mundëson për t'iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me burimin e infeksionit, të tjera - të caktojë përgatitjen e duhur të fagut për trajtim.


  Më pak shfaqje në gjak serologjik dhe nga reaksioni zinxhir polimeraza (PCR).
  Le të thonë mbjellje florën e qumështit të gjirit. Nevoja për këtë lind kur
  dyshuar zhvillimin e infeksionit në fëmijën kur ju duhet për të përcaktuar burimin e infeksionit.
  Drives mund të jetë stol mërzitur, inflamacion të lëkurës dhe situata të tjera
  kur mund të supozohet se burimi i infeksionit është qumështi i gjirit. Para se të pompimit të qumështit të analizuar duart trajtohen me kujdes dhe kancerit të gjirit, pastaj 70% alkool - nipples dhe rajonin peripapillary. Një disa ml të ztsidzhuye qumështit, dhe të shpenzojnë vetëm një gardh në hulumtimet në tuba sterilë.


  Staph Infeksioni Trajtimi

  Kur infeksion Staph është e nevojshme për të marrë pjesë trajtim i ditës së lezioneve inflamatore në
  shkelje të kushteve të përgjithshme të emërimit është antibiotikët e nevojshme. Nga
  antimicrobials lokale në sintomitsinovoy Stafilokoket efektiv
  emulsion oleandomitsinovaya krem ​​BACTROBAN. Për efekt sistemik me Staph Infeksioni
  Antibiotikët e përdorur grup penicilinat dhe cefalosporinat semisynthetic. Përveç kësaj, duke përdorur preparate të posaçme në të cilat përqendrimet e larta të antitrupave antistaphylococcal. Këto barna përfshijnë imunoglobulinave antistaphylococcal plazma antistaphylococcal.

  Pronat e ngjashme të ketë përgatitjet imunoglobulinave njerëzore, por ata nuk janë vetëm antystafilokokovi antitrupa, por edhe antitrupat kundër shumë infeksione të tjera. Si shembull është Pentaglobin, oktaham. Fjalë të re në trajtimin e formave të lokalizuara të infeksionit Staph është përdorimi i fagjet. Avantazhi i këtyre barnave është se ato nuk zbatohen për mikrobet e tjera dhe qelizat prandaj nuk shkaktojnë zhvillimin e dysbiosis dhe komplikime të tjera. Ata nuk janë përdorur në trajtimin e formave të ashpra dhe pergjithesuara te infeksionit, sepse efekti i përdorimit të tyre zhvillon një mesatare prej 48 orësh.
  Për trajtimin e konjuktivit lavazh syve duke përdorur një zgjidhje të butë e Permanganat kalium
  ("Mangani") e ndjekur nga instalacioni i 20-30% zgjidhje albutsida (sodiumit sulfatsil) ose
  sy të veçantë bie me zgjidhje antibiotik. Këto procedura janë kryer të paktën 3-5 herë një
  ditë.


  Trajtimi omfalyta është një trajtim i përditshëm plagë kërthizës 3% solucion të peroksid hidrogjeni
  e ndjekur nga tharje 70% alkool dhe lëngun 1 - zgjidhje 2% e diamanti
  e gjelbër ose 3-5% - ata kalium permanganat. Në një infiltrimi i madh (vulë) fashë pëlhurë me krem ​​Vishnevsky, me sekrecione purulent (vërtetojnë natyrën e inflamacionit streptokoksike) - ointments dhe antibiotikët.

  Në qoftë se ju shkelin të përgjithshëm mirëqenien e fëmijës dhe rreziqet e përgjithësim të infeksionit duke përdorur antibiotikët injeksion.


  Kur psevdofurunkuleze kryer trajtim antibacterial dhe terapi lokale (0,1% zgjidhje
  Permanganat kalium, vaj antibacterial).


  Vezykulopustuloz zakonisht nuk kërkon trajtim me antibiotikë - vetëm hiqni lëkurën flluska tualet me sapun përdorimin lokal të antiseptics (0,1% tretësirë ​​ujore e Permanganat kalium, zgjidhje 0,02% furatsillina), melhem antibiotik.  Formulari i përgjithësuar - sapolindur pemfigus - kërkon trajtim intensiv me antibiotikë, përdorimin antistafilokokkovoho imunoglobulinë.
  Pezmatim i lëkurës Exfoliative trajtuar me antibiotikë përdoret gjithashtu antistaphylococcal
  imunoglobulina antistaphylococcal ose plazma. Në këtë sëmundje transmetimin flluska seksion,
  WC lëkurë 0,1% zgjidhje e Permanganat kalium, i kripur i saj konstante hidratues,
  përdorni vaj antibacterial.


  Trajtimi i abscese dhe abscese në vendin e parë është purulent hapja zgavër dhe sigurimin e kullimit. Përveç kësaj, në këto sëmundje zakonisht përshkruajnë antibiotikët.


  Kur streptokoksike enterocolitis antimicrobials naznachachenie përcaktohet nga ashpërsia
  pacienti. Ashtu si me çdo formë e sëmundjes, në mënyrë efektive të emërimit fagjet përkatëse.

  Në rastin e helmimit me ushqim, ka shumë të ngjarë të duhet shtrimin në spital. Në fillim
  sëmundje mund të japin efekt të mirë Lavage stomakut. Më shumë vëmendje duhet t'i kushtohet
  rihidratimi (replenishing humbje të lëngjeve nga diarre dhe të vjella).
  Në subakut enterocolitis, kur gjendja e përgjithshme e vuajtjeve nuk kishte shenja klinike të vjella dhe të reduktuar të detyrës karrige frustrimi është për të rivendosur microflora normal të traktit gastrointestinal. Për të krijuar këtë ushqyerit natyrore (nëse trajton nevojshme nëna), ndonjëherë përshkruajnë barna që ndihmojnë për të normalizuar microflora.
  Trajtimi i sepsë obyazatelnodolzhno të jetë gjithëpërfshirës. Ajo napravlenone vetëm për të luftuar
  patogjen, por edhe për të nxitur dhe për të rivendosur mbrojtjet e trupit. Në këtë rast, fëmija
  antibiotikët administruara (zakonisht vena) antistaphylococcal imunoglobulina plazma antistaphylococcal dhe preparatet imunoglobulinave njeriut; kryerjen transfuzion plazma dhe transfuzionit krovi.Krome urdhër të drejtpërdrejtë është korrigjim i funksioneve të cenuara dhe trajtim simptomatik. Është e rëndësishme për krijimin dhënien e gjirit, dhe në qoftë se kjo nuk është e mundur - të përdorin unpasteurized ztsidzhenoho e qumështit të gjirit menjëherë para se të ushqyerit.
  Në një kolonizimit masiv nga qumështi Staphylococcus - që numëron më shumë se 250 kolonë formimin e njësive
  baktereve në 1 ml qumësht, dhe kur manifestimet klinike të infeksionit në të nënës (Inflamacioni i gjirit, endometritis, grykët, etj), është e nevojshme për të transferuar përkohësisht fëmijën të ushqimit artificial. Kur kolonizimi nemassivnom vazhdon të ushqyerit ztsidzhenym pasteurized qumësht njerëzor.


  Parandalimi Staph Infeksioni

  Parandalimi Staph Infeksioni përfshin zbulimin e hershëm dhe trajtimin e vatrave kronike të infeksionit në gratë shtatzëna, i paralajmëruar ata e infeksioneve akute, duke krijuar kushte për një fëmijë të lindur në kohë dhe të shëndoshë të menaxhimit, të duhur të punës, përputhje me masat anti-epidemike dhe higjienën personale, ushqyerjes me gji, kujdesin e duhur porsalindur.

  Informacion nga neni "infeksion Staph"