Çmenduri pleqërie si ndodh


 • Faza e parë: këtu mos harroni - nuk e mbani mend këtu
 • Hapi i dytë: Unë jam i ri përsëri
 • Hapi i tretë: marazëm
 • Si për të parandaluar çmenduri

 • Faza e parë: këtu mos harroni - nuk e mbani mend këtu


  Shpesh fëmijët ankohen për prindërit e tyre se ata janë skupishe gjatë viteve, drib'yazkovishyy, drativlyvishi ... Në të vërtetë, nën parimin e natyrshme në të rinjtë mund të kthehet në ashpërsi kokëfortësinë e imët në që kanë të bëjnë me njerëz - në armiqësi pajustifikuar dhe vrazhdësi, qenët i shoqërueshëm - në ngacmim, llogaritje të shëndetshëm - kursim e tepruar, koprraci, dhe kështu me radhë. e. Si shembull ne mund të kujtojnë imazhin e gjyshit të tij "Fëmijëria" nga Maksim Gorki, i cili përbashkët familjen me çaj, çaj lë listë.  E gjithë kjo, sipas mjekëve moderne - të ashtuquajturat shenjat e para të çmenduri.

  Çmenduri pleqërie në mjekësi është konsideruar një sëmundje mendore. Personi Maturia humbet imperceptibly në fillim, vetëm duke u ankuar për humbjen e kujtesës.

  Në fazën e parë të sëmundjes të dukshme ankthi, lakmia, intolerancës. Njerëzit më të moshuar të humbasë mundësinë që të ketë një shqetësim mjaft kritike si për veten e tyre dhe për të tjerët. Ata fillojnë të kërkojnë më shumë vëmendje për të personalitetit të tij, bëhet i çuditshëm ishte fëmijë dhe fyese. Shpesh duke treguar arrogancë, ekzagjerim arritjet e kaluara.

  Në disa raste, nuk ka ankesa për humor depresion, siklet në pjesë të ndryshme të trupit, pacientët nuk bëjnë - në vend ka elemente të euforisë, vetëkënaqësisë.


  Në vend të kësaj, u pëlqen të mburremi e freski e tyre dhe durimin fizik. Ndonjëherë ato janë ngritur sexy. Por në disa raste model i kundërt: pacientët ankohen për dhimbje koke, siklet në pjesë të ndryshme të trupit, ulur humor, të bëhet i zemëruar, i pakënaqur, shfryrje, ankohen për mungesën e vëmendjes ndaj tyre, kërkojnë kujdes mjekësor, shumë janë kthyer për të profesionistëve.


  E gjithë kjo, siç thamë, i shoqëruar nga ankesat e dëmtimit të kujtesës. Pacienti vështirë se perceptojnë informacion të ri, harron emrat. Pyes veten se çfarë ai nuk mund të mbani mend se çfarë duhet të hani për mëngjes, por them në detaje për ngjarjet e pesëdhjetë vjet më parë.


  Çrregullim Memory shkakton shfaqjen e karakteristika të reja në sjellje. Harruar ku ata vënë paratë apo gjërat e vjetra janë mosbesues dhe dyshues, duke menduar se shtëpia edukuar hajdutë. Ky lloj i mendimit duke i detyruar ata për të fshehur paratë dhe nganjëherë në vendet më të papërshtatshme.

  Me kujtesën dobëson vëmendje. Çrregullim manifestohet në dy forma:

 • Çmenduri konstante, paaftësia për t'u përqëndruar. Një shembull i mrekullueshëm - shqetësim senile. Në mënyrë tipike kjo çrregullim njerëz vëmendje nuk mund të shihni nga ajo filloi, duke hedhur një fillon asgjë në një nxitim për të lëvizur për të tretë.
 • Inerci, zastrevaemost vëmendje.

  Pacienti i humbur kur ndryshon tema mjedisore të bisedës ... Shpesh ai shfaq tikoobraznye twitching grupe të ndryshme të muskujve (p.sh., duart dridhje), ritmin semenyaschaya.

 • Hapi i dytë: Unë jam i ri përsëri

  Faza tjetër e sëmundjes në njerëz ulur në mënyrë dramatike aftësinë intelektuale. Çrregullim progresiv i kujtesës çon në faktin se pacientët nuk mund të kujtojnë jo vetëm emrat e të dashurve të tyre - gruan dhe fëmijët e tij, por edhe vetë, shpesh duke e quajtur veten e tyre emrin e babait ose të djalit. Ata mund të harrojnë moshën e tyre dhe mendoj se ata të shkojnë në shkollë ose të angazhuar në të braktisur gjatë profesion, për një kohë të shkurtër disa herë për të përshëndetur të njëjtin person dhe të merren me njëjtën kërkesë shumë herë te.  Studimet tregojnë se numri i kujtimeve çmenduri dhe shkëlqimi i tyre janë drejtpërdrejt të varur nga recetë. Ato që lidhen me fëmijërinë, ndonjëherë në mënyrë të konsiderueshme të ndritshme se e kaluara e afërt. Edhe pse nganjëherë vetëm një gjë "mbërthyer" në kujtim të kthehet përsëri dhe përsëri. Çdo imazh apo jeta ndritshme faqe të mbeten në kujtesë si një lloj ishull, pavarësisht mungesës pothuajse të plotë të kujtimeve të tjera.

  Në të njëjtën kohë ekziston një perceptim i rremë i situatës të tjerë persona. Për shembull, fqinjët në pacientin e lagjes quan emrat e miqve të tij të vjetër, duke besuar se në shërbim, dhe ata janë kolegët e tij.  Me kalimin e kohës, përkeqësohet gjendja - pacienti humb aftësinë për të kuptuar gjërat themelore, përmbajtjen e fjalimit. A është e qartë eufori - Breaux lehtësisht i ngacmuar, i infektuar me një të qeshur, duartrokas duart tuaja, kënaqet në valle. Shpesh ai i veshur si një re, të ndritshme make-up, hairstyle flirtues ...

  Shpesh në këtë fazë ka iluzionet nihilist (shprehur ankesat për shkeljen e të pariparueshëm, mungesa e një stomak, zemra, këmbët, koka dhe madje edhe në vdekje ...). Ka një depresioni i fortë dhe i vazhdueshëm qarë dhe duke u ankuar se pacienti trajtohet keq, grabitur, nuk e ushqyer, dhe kështu me radhë.

  d.

  Si rritja e simptome çmenduri shfaqen disa të reja, shumë karakteristikë e psikozë. Më e habitshme - një simptomë e zellit stereotipik. Zakonisht kjo pasqyrohet në faktin se pacientët me e zënë dhe e fokusuar duken stereotipe të bëjë hapa të paqëllimtë: trokas pillows, zhvendosje nga një vend në shtrat, turn mobilje. Një larje tipik simptomë, vërejtur në pacientët e shtrirë në shtratë, dhe ata respektuan përleshje në duart e fletë ose batanije buzë.

  Dream bëhet e cekët dhe jetëshkurtër. Në disa raste, rrihej ritmin e tij, duke pasur pagjumësi gjatë natës dhe gjatë ditës sleepiness.

  Ndonjëherë natën, mendjen hutuar, njerëzit nuk janë më të lundruar në mjedis, të kryer veprime të pamend, të tilla si zjarri edukuar mes të dhomës, në shtrat, në dollap. Shpesh kur ata shohin hallucinations vizuale të ndritshme, të cilat janë imazhet që lidhen me profesionin e mëparshëm. Pacienti mund të çojë edhe një bisedë të thjeshtë me ish-kolegët. Psikiatrit e quajnë këtë gjendje jerm profesionist.

  Këto simptome shpesh ndodhin në kufirin e në fazën e ardhshme - kalbjes mendore dhe fizike.


  Hapi i tretë: marazëm

  Faza shkatërrim mendor dhe fizik janë quajtur terminal. Sosje gradual i mendjes arrin pikën që njerëzit e moshuar janë më shumë të kuptuar edhe dukuritë më themelore të mjedisit: nuk dallojnë ngrënshëm nga pangrënshëm pothuajse krejtësisht të humbur atë, nuk mund të marrë nga shtrati - të shtrirë në anën e gjoksit me duar të kryqëzuara, këmbët prirje në maksimum hip dhe gju joints.

  Kur ju përpiqeni për të ndryshuar këtë situatë ata japin rezistencë pasive, uttering klithmat i paqartë i ngjan vajtimin, britmat. Të gjitha të nisjes natyror zbatohen në shtrat ...

  Pa dyshim, pacientët demences kërkojnë kujdes të vazhdueshëm. Mjekësi sot ofron mjete të mjaftueshme për të lehtësuar pak për ekzistencën e tyre. Por gjëja kryesore që këto pacientë nevojitet - atmosferë të qetë familjar dhe ngrohtësia e të dashurit, të cilat nganjëherë më të vlefshme se çdo ilaç. Nëse burri, gruaja, prindërit impresionuar këtë sëmundje, nuk e lënë ato pambikëqyrur dhe të jetë i butë ndaj tyre.
  Si për të parandaluar çmenduri

  Parandalojë çmenduri pleqërie mund të hequr vetëm të gjithë jetën që vesh jashtë para kohe trurit dhe tërë trupin e stresit të tepruar në punë, alkooli, duhani, dietë të sëmurë. Çështjet dhe mbrojnë kundër infeksioneve.

  Kur trajtimin jod dobishme dhe bromine, duke fjetur kur eksitim dhe pagjumësi, dhe banja të ngrohta. Në të gjitha rastet kur pacienti është i lejuar, duhet të marrë vëmendjen e tij çdo lloj të përshtatshme të punës, madje lightest. Psikiatrit kanë vënë re gjatë faktin se pacientët me sëmundje çmenduri nuk mund të shfaqet deri sa ata janë në punën e tyre normale.

  Por humbja e interesit në jetë dhe ka raste të çojë në një kolaps të shpejtë të shërbimit të fshehtë.


  Informacion nga Alexei Pozdnyakov neni "çmenduri".