IBS le të shohim


 • Ku problemi?
 • Çfarë është e dobishme dhe çfarë është e keqe?
 • Recetë nga natyra, shërimin gjethe delli
 • "E drejta" për ilaçe, mjeku juaj kuptoj
 • Në harmoni me veten e saj
 • Informacion për

 • Ku problemi?

  Problemet lindin në zorrë duke përfshirë edhe njerëzit që shikojnë dietën e tyre dhe nuk i lejojnë vetes që të bëjë më shumë. Ku është problemi?

  Kequshqyerja ose shkelje mode e tij të zakonshme, për shembull, me fillimin e verës, udhëtime apo turne, sigurisht, një prej kryesor, por jo arsye vetëm që mund të shkaktojnë sëmundje. Në thellësi të duhet neuro-psikiatrike, psikologjike dhe emocionale e çrregullimeve një ndikim domethënës, stresi, mungesa e ushtrimit.

  Kjo mund të jetë për shkak të çrregullimeve endokrine, të tilla si obeziteti dhe diabetit. Dhe gratë mund të jetë i lidhur me ciklin menstrual dhe shtatzënia dhe menopauza, dhe disa sëmundjeve gjinekologjike. Unë mendoj se ju duhet nën drejtimin ekspert i parë identifikojë shkakun e problemit, dhe pastaj të vendosë se si të shpëtoj prej tij.


  Çfarë është e dobishme dhe çfarë është e keqe?

  Në zorrët e trazuar më e rëndësishmja - dietë e duhur. Por tani kaq shumë dieta që përshtaten hutuar. Çfarë është me të vërtetë e dobishme dhe çfarë është e keqe?

  Merrni humbur me të vërtetë e habitshme duke ditur se literatura mbi Ushqimin është duke përjetuar një bum.


  Çfarë mund të këshillojë? Mos verbërisht besim çdo letërsi, të udhëhequr vetëm për profesionistët. Parimet e përgjithshme të të ushqyerit në zorrë nervoz zhvilluar kohë më parë, por ata vetëm duhet të mësojnë një herë dhe për të gjithë.

 • I parë. Efficient ashtuquajtura "përjashtim dietë" nuk përmban kafeinë, lactose, fruktoza, uthull, alkool, piper, mish i tymosur - çdo gjë që shkakton fryrje e tepruar.
 • I dytë. Mbani në mend atë që zakonisht e shoqëruar me sëmundje - dhimbje dhe bloating, kapsllëk ose diarre. Qasja këtu mund të jetë vetëm e kundërta.
 • Tretë. Në mënyrë aktive përdorin produkte dhe ushqime që përmbajnë taninet astringent.

  Kjo zierje dhe pelte me boronica të thata dhe raspberries, manaferrat, qershi, dardhë, dogwood, lëng ftua dhe lëkurë shegë zierje, lëng kulpër, çaj të fortë. Ndihmë për ushqim, enveloping mukozën e zorrëve - të tilla si teas drithëra, pureed qull, supave mukoze. Redukton vanitet, dhe kështu heq infuzion dhimbje me fara kopër. Kjo është diçka që ka qenë prej kohësh i njohur dhe konfirmuar të ardhmen.
 • Së katërti. Pije dhe ushqime të përdoret vetëm në formën e ngrohjes. Ushqime ndaluara në një temperaturë poshtë dhomës.
 • Pestë. Që microflora dëmtuar zorrëve nevojshme produktet e qumështit, si dhe një numër të vogël të frutave të mirë-pureed, manaferrat dhe perime.

  Në tolerancë normale mund të këshillojë dietë mollë, perime-fruta.
 • Gjashte. Për shkak të humbjeve të mëdha të proteinave, vitaminave dhe mineraleve në përmbajtje diarre në dietën e tyre duhet të jetë pak më e lartë se normale - kryesisht për shkak të mishit të gatuar dhe peshk, djathë, vezë enët. Plotësoni ushqim dhe përgatitjet multivitamin.
 • I shtatë. Fryrje të përjashtojë fasule, lakër dhe ushqime të tjera që përmbajnë karbohidratet lehkosbrazhivaemye. Është e nevojshme për të kufizuar konsumin e birrës, molla dhe rrushi lëng, banane, arra dhe rrush të thatë. Gjithashtu kontribuon në bloating sorbitol, e cila është shtuar në ushqime dietë dhe ilaçe.


  Mbani në mend se një tejkalim i rezultateve fibra dietike në rritjen e prodhimit të gazit, por ajo është zakonisht një ditë më pas trupi merr përdorur për të dietë.
 • Tetë. Overeating në njerëzit që vuajnë nga sindromi i zorrëve nervoz, promovon diarre dhe dhimbje barku. Ju do të jetë më e lehtë në qoftë se ju hani sasi më të vogla të ushqimit ose ndarjes në disa faza. Kjo është veçanërisht e vërtetë për ata dietë të cilit përbëhet kryesisht nga ushqime të pasura me karbohidrate - makarona, oriz, bukë e bardhë dhe perime.

 • Recetë nga natyra, shërimin gjethe delli

  Është e njohur se kapsllëk është delli shumë i mirë.

  Si për të bërë atë?

  Ju duhet së pari të nënshtrohen një ekzaminim të plotë dhe të përcaktuar shkakun e kapsllëk. Më vonë marr ilaçe. Sa për gjethe delli, ajo është një mjet efektiv. Dhe tani shet përgatitje të veçantë të bazuar në psyllium - mukofalk. Marrë atë brenda 5 g 2-6 herë në ditë. Para përdorimit, përmbajtja e qese derdhur në një gotë që ngadalë mbush me ujë të ftohtë, pastaj llokoçis, dhe pini menjëherë pini një gotë ujë. Në periudhën duhet të jetë të paktën një dhe një litra e gjysmë të lëngjeve. Ky mjekim mund të merret edhe gratë shtatzëna. Vetëm ajo duhet të mbahet mend se në ditët e para mund të fitojë disa bloating dhe një ndjenjë e plotësi në stomak.

  Atëherë çdo gjë do të shkojë përsëri në normale.


  "E drejta" për ilaçe, mjeku juaj kuptoj

  Unë mund të shpëtoj prej nervoz mënyrë të ilaçeve sindromi i zorrëve? Cili medikamente ju sugjeroj?

  Përsëri, kjo varet nga mbizotëruese - dhimbje dhe bloating, diarre ose kapsllëk. Kur dhimbje dhe fryrje e mirë është pinoveriuma qëllim bram. Por ka edhe droga të reja - të ashtuquajturat agoniste, antagoniste dhe agjentët adrenergjike. Ndihmojini të kuptojnë mjekun.

  Loperamide për diarre efektive - kjo është e sigurt, nuk ka efekte anësore dhe është për këtë arsye e përfshirë në grupin e barnave pa recetë. Tani, një formë e re e mjekësisë - kapsula jo tradicionale dhe të vogla, në gjuhën e tabletave të menjëhershme që nuk kanë nevojë edhe për të pirë ujë.

  Ato gjithashtu ndihmojnë me nauze, të vjella, çrregullime të gëlltitjes.

  Themeluar mirë veten dhe produkt që përmban dy Loperamide dhe Simethicone kombinuar. Me përhapjen e kapsllëk nëse dietë nuk ndihmon, provoni laxatives popryymaty. Midis tyre janë më të mirë provuar veten lactulose dhe magnezi qumësht.

  Burimet kripë që ishin dikur popullor, shmangur më të mirë - ata mund të përkeqësojnë dhimbjen. A nuk ndërhyjnë si plotësuese ushqimore që përmbajnë fibra bimore. Përveç ilaçeve, nuk mund të bëjë pa trajtime shtesë. Ajo mund të jetë, terapi fizike fizike, hipnozë dhe trajtim grup në shkollat ​​speciale dhe klube për pacientët me sindromi i zorrëve nervoz.


  Në harmoni me veten e saj

  Unë mund të shpëtoj nga sindromi i zorrëve nervoz, përgjithësisht pa përdorur për të drogës? Besohet se në trajtimin e IBS rëndësishmja - për të arritur harmoninë dhe paqen. A është kjo e vërtetë?

  Kjo është një pikë shumë e rëndësishme. Nervoz zorrë të vërtetë shpesh e shoqëruar me humor të zemëruar. Dhe në qoftë se sëmundja ende nuk e ka arritur gjendjen kritike, do të përpiqen të merren me atë forcën e karakterit të tij. Por kjo, megjithatë, nuk përjashton marrjen në pyetje të zorrëve, dietë e duhur dhe mënyrën e jetesës.

  Efekti shpesh varet jo vetëm nga mjekët, pajisje moderne dhe droga të reja, por në besimin e të gjitha. Mundohuni të krijuar një ndjenjë të harmonisë së brendshme, paqe dhe gëzim, nuk përqëndrohet në dhimbje, dhe ndjesi të këndshme e diçka në organe të tjera.

  Dhe pastaj këto ndjenja të këndshme si "shumohen" dhe u përhap në të gjithë trupin. Kjo është mënyrë shumë e thjeshtë dhe efikase: ju mund të ndjeheni të gjithë ditës mjaft i qetë.

  Sindromi Nervoz zorrë është e nevojshme për të vëzhguar dietë e duhur. Po aq e rëndësishme është qëndrimi mendor i shërimit.


  Informacion për

  Mund të më sugjeroni një recetave të thjeshta dhe efektive të mjekësisë tradicionale?

 • Kur kolit kapsllëk dobishme qull mel dhe tul kungull. Përgatitja e një zierje e kërcejve dhe pumpkins. Për këtë 15 - 20 g gjeth copëtuar duhet të zier për 15 minuta në dy gota e ujit. Doza - një ditë.

 • Lëng karrota - një ilaç i mirë për enterit, i shoqëruar nga diarre. Megjithatë, ata janë dhe kapsllëk. Lëng shtrydhur fllad me tul është e rekomanduar që të pini me stomak bosh 150-200 ml. Fëmijët e vegjël jap një lugë gjelle në mëngjes dhe në mbrëmje. Të marrin jo më shumë se 7-10 ditë. Lëng duhet të jenë të përgatitur fllad vetëm.
 • Lëng i patate të freskëta frenon sekretimin e gjëndrave të tretjes, kështu që ajo është përdorur si agjent anti-acid. Ajo i ndihmon të ndaluar urth, të përzier dhe të vjella, redukton dhimbjet në stomak dhe zorrët. Për lëng lahen dhe peeled patate të papërpunuara mish i grirë ose hekura.

  Me këtë ngjeshje në masë nën peshën e ikjes lëng. Përgatitja vetëm një herë.
 • Lëng lakër ndihmon për të reduktuar dhe nganjëherë zhdukjen e dhimbjes, ndërprerja e të vjella, vjellje, urth dhe kapsllëk. Merrni atë në formën e nxehtësisë një filxhan 4 herë në ditë për 45 minuta përpara se të hahet. Kursi i trajtimit - 20 deri në 40 ditë. Për lëng të freskët lakër duhet të pres dhe kile në tas neokislyayuscheysya, pastaj shtrydh. Ju mund të përdorni shtrydhëse frutash e perimesh moderne bërë nga materiale nekorroziynyh.
 • Informacion nga neni Vladimir Akulova "zorrëve nervoz".