Mashtroj masazh mund të banish depresioni dhe rrudhat


 • Cili teknikë të zgjidhni?
 • Ka contraindications!
 • Masazh klasik
 • Gurë masazh
 • Thai Massage
 • Masazh indian Ayurvedic
 • Masazh këmbë
 • Masazh
 • Shiatsu
 • Dhe shkel!
 • "Gëzueshëm"

 • Cili teknikë të zgjidhni?

  - Nëse sportive mbingarkuara ose, muskujt i ulur punës
  duhet "të kryejë" - më e mira për klasik rus,
  sport, masazh Thai - terapist masazh thotë Ivan Denikin.
  - Nëse ju dëshironi të humbni peshë, zgjidhja më e mirë për gjoksin dhe
  Program limfatik kullimit, dhe të kombinuar ato me krem ​​dhe përfundon.
  Nëse pritur relaksim psikologjik - masazh përshtatshme ayurvedic

  dhe terapi guri.


  Ka contraindications!

  - Masazh më i saktë duhet të jetë adoleshentët kockave të cilëve skelet nuk ka formuar ende, dhe gratë shtatzëna - thotë KM n., mjek Marina Ushakov.
  - Për çdo lloj të masazh, madje i pafajshëm nuk mund të jetë
  gjakderdhje turistik dhe frakturat, dhimbje akute në zonën e barkut
  dhe crregullime te zorreve, semundjet infektive, dhe në rastet e varfër
  koagulimi, si edhe tronditje ose trurit goditje dhe në
  keqdashje dyshuar.


  Masazh klasik

  Kombinon stroking, fërkim, trazim dhe dridhje.
  Trupi Prominaetsya mirë: këmbët në këmbë - up, dora - top dhe kthehet e duarve - poshtë.


  Ky masazh është bërë me të nxehtë
  krem ose vaj.

  Objektivi: relaksim i muskujve, sjelljen e tyre në ton.


  Gurë masazh

  Basalt pari apo mermer gurë, nxehtë në 40-60 gradë,
  vendosur përgjatë shtyllës kurrizore, në këmbët dhe duart. Pas 10-15 minutash masterplaneve
  fillon të masazh trupin e tyre. Ndonjëherë kombinoj nxehtë dhe të ftohtë
  gurë.

  Objektivi: Relaksimi, paqja poi sk brendshme.


  Thai Massage

  Lëvizjet masazh janë 10 linjat kryesore të energjisë
  trupi i njeriut. Mjeshtrit Thai sigurt - më pak se 2 orë
  Ky masazh mund të bëhet.

  Ata besojnë se çelësi i suksesit -
  sinkronizimi fryma dhe masazh repartin e tij - atëherë

  zinxhir energji "mbyllur". A e pa krem ​​dhe vajra -
  durueshëm veshur një veshje pambuku të lehta.

  Objektivi: relaksim i muskujve, duke e bërë atyre tonin, relaksim.


  Masazh indian Ayurvedic

  Në Ayurvedic (Ayurveda - "shkencës së jetës dhe jetëgjatësi" përkthyer nga
  Sanskrit) kompleks masazh mund të përfshijnë disa metoda.

  - Teknikat themelore në Ayurveda - një masazh "tre doshas" (dmth,
  Përbërësit e natyrës njerëzore) me vajra bimore dhe masazh
  thasë të nxehtë me herbs ("pinda suedez"), - thotë teknikat masazh mësues, d m n... Anna Savchenko.

  Objektivi: lehtësim stresi, duke luftuar neurozë, depresion.


  Masazh këmbë

  Me fjalë të tjera - masazh këmbë. Ajo është e bazuar në idenë se pika e këmbë njerëzor të projektuar 10 fushat kyçe të trupit.

  Objektivi: duke hequr lodhje, ndikimi i shqetësuar organet e trupit.


  Masazh

  Ky lloj i masazh rrit rrjedhjen e limfatike dhe të gjakut dhe kështu ndihmon për të luftuar efektin e "lëvozhgë portokalli".

  - Për shkak të zbutjes intensive dhe klikimeve në fushat me probleme
  capillaries aktive të punës. Por ky lloj i masazh është i kundërindikuar
  me venat me variçe, në të lëkurës dhe sëmundjeve tumorale -
  paralajmëron Anna Savchenko. - Përveç kësaj, ajo nuk mund të bëhet nëse
  massyruemoy ndodhet në zonën e moles "në këmbë."  Objektivi:
  humbje peshe.


  Shiatsu

  - Thelbi i pikës japoneze e teknikave manual - të shtypni
  gishtave në komponentët aktiv dhe të rëndësishëm të energjisë njerëzore
  Trupi - thotë Ivan Denikin. - Procedura është mjaft e dhimbshme,
  tensionuar. Asnjë stroking dhe fërkim Shiatsu në atje.

  Objektivi: përqendrimi i mendjes, duke punuar me ndjesi të dhimbshme në trup (p.sh., dhimbje koke).


  Dhe shkel!

  I ashtuquajturi masazh plantarnyy kryhet pa duart dhe këmbët ... master. Shtresat e thella të muskujve trajton.

  Objektivi: relaksim e muskujt e tendosura.


  "Gëzueshëm"

  Këto teknika nuk konsiderohen masazh i pastër.

  Megjithatë, shumë popullor në Moskë.

 • Masazh me kube akulli. Trupi shpalosi një cubes pak e barishte të ngrirë. Invigorates!
 • Masazh me çokollatë të nxehtë. Perberja permbajtur
  kakao derdhur përgjatë shtyllës kurrizore dhe në vijat themelore masazh dhe
  kthehet në një maskë ushqyes për trupin.
 • Masazh me shkopinj druri. Në pikë të rëndësishme klikuar me shkopinj të drurit.
 • Masazh në akvakapsule. Pajisja ngjan një dhomë me diell - një burrë qëndron atje, dhe 15-20 minuta ai mundi jet e ujit. Promovon humbje peshe.