Metodat e parandalimit të trombozës venë të thellë


 • Masat për parandalimin e trombozës venë të thellë
 • Këshilla praktike për parandalimin e trombozës venë të thellë

 • Masat për parandalimin e trombozës venë të thellë

  Parandalimi i trombozës venë të thellë është për qëllim kryesisht në adresimin e faktorët e rrezikut për sëmundje kardiovaskulare. Kjo është kryesisht për luftën kundër pirjes së duhanit, humbje peshe, trajtimin e diabetit, kolesterol më të ulët, pasiviteti fizik dhe eleminuar jetese i ulur. Shkaqet e sëmundjes deje mund të jetë infeksion, koagulimit të gjakut, më shpesh - një kongjenitale ndryshon muret e venave dhe valvulave të tyre.

  Parandalimi i këtyre faktorëve të rrezikut është i përfshirë në parandalimin e sëmundjeve të enëve të gjakut.

  Ne gjithashtu rekomandojmë një ndryshim dietë, domethënë, produktet e kufizimit holesterinsoderzhaschih, përdorimin e vajrave bimore dhe llojeve salmon peshk.

  Parandalimi i trombozës venë të thellë është duke ecur aderimin, parandalimin e infeksioneve. Nëse ju keni zhvilluar pasoja të venë trombozë këmbët e thella ne rekomandojmë veshur me një pëlhurë të veçantë elastike. Kjo ndihmon të parandaluar zhvillimin e venat me variçe të mesme, dhe përveç kësaj, ajo ndihmon me zhvillimin e lymphedema.


  Këshilla praktike për parandalimin e trombozës venë të thellë

  Shmangur stanjacion e gjakut, dhe kjo kërkon një ndryshim në sjellje gjatë seancë të zgjatur ose këmbë.


  Në përgjithësi, është e nevojshme për të lëvizur më shumë.

  Në trombozës venë të thellë duhet të shmanget:

 • një rritje të mprehtë në temperatura e ambientit, ngrohje, duke çuar në zgjerim
 • Tubs pranimit nxehtë, sauna, banja turke
 • ekspozimi i zgjatur diell
 • përdorni qiri të nxehtë si Depilator
 • Disa rëndësi në parandalimin e thellë luajnë venë trombozë të luftuar me vështirësitë qarkullim deje. Kjo duhet plotësisht të eliminuar veshin xhinse shumë të ngushta, rripa të shtrënguar dhe corsets, stockings dhe çorape me bende të shtrënguar elastike, si edhe të veshur këpucë, këmbë fort i përshtatshëm (viç)

  Faktorët nxitje për DVT janë mbipeshë, pesha të rënda, marrja e tepruar e dozave të larta të hormoneve (natyrisht, kontraceptivëve, etj).

  Stimulimi i daljeve venoz në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon rrezikun e trombozës. Për të përmirësuar rrjedhjen venoz duhet të mbani këmbët tuaja të ngritur gjatë gjumit dhe të pushoni rregullisht të marrë një dush të ftohtë.

  Për të siguruar ekuilibër duhet të preferoni takë jo më të larta se 3-4 cm. Duke përdorur insoles butë ortopedike zvogëlon ngarkesën në harkun e këmbë.

  Ushtrimin e të paktën 2-3 minuta në ditë është një masë e mirë parandaluese në luftën kundër trombozës venë të thellë.

  Kjo është veçanërisht e vërtetë e njerëzve puna e të cilëve nuk është i lidhur me lëvizjen aktive dhe ata janë të detyruar të kohës joaktiv. Nëse njerëzit kanë për t'u ulur për një kohë të gjatë, të kryer disa ushtrime të thjeshta (duke ecur me një ritëm të shpejtë, duke ndryshuar pozicionin e këmbëve) të shpëtuar atë nga stanjacioni i gjakut

  Sport në parandalimin e trombozës venë të thellë është e rëndësishme. A disa sportive (ecje, not, çiklizëm, vallëzimi, golf) të kontribuojë në ruajtjen e tonin e venave. Nuk është e rekomanduar që të ndjekin mësimet në ato sportive që janë të lidhur me ngarkesës në harkun e këmbë - tenis, kungull, zhytje, gjimnastikë, peshëngritje.

  Aktualisht si medikamente parandaluese sëmundje janë përdorur. Këto përfshijnë droga që reduktojnë mundësinë e clots gjakut. Kjo shpesh aspirina ose droga janë grupe për të? tableta në ditë.

  Informacion nga artikullin "Trajtimin dhe parandalimin e trombozës venë të thellë të ekstremiteteve të ulëta"