Mënyrat për të hequr qafe të flokëve në hirsutism dhe hypertrichosis


 • Povyshenaya qenët leshatak - hirsutism dhe rezultat hypertrichosis
 • Çfarë është flokeve Shkarkimi
 • Metodat e heqjes së flokëve

 • Povyshenaya qenët leshatak - hirsutism dhe rezultat hypertrichosis


  Flokët Strong trupi mund të helmojnë seriozisht jetën grua. Në mënyrë tipike, një "gëzof" i tillë - rezultat i hirsutism ose hypertrichosis, ndihmoi jo vetëm sëmundjen si një shëndetin fizik. Pas të gjitha, nuk ka dhimbje, nuk ka ënjtje ose inflamacion nuk mërzit mbuluar me flokët e dendur ... zonjë. Përjashtojë dëshirë të jetë i bukur e bën atë të ankohen për flokët e tepruar. Çdo prej nesh vjen keq me të - shumë i jep luftën kundër "flokët e tepruar" një shumë kohë dhe përpjekje.

  Megjithatë, të qenët leshatak padëshirueshme ndodh kudo dhe gjithmonë, pa marrë parasysh sa duke u përpjekur për të hequr qafe të gjithë beauticians botën.

  Në 30% të femrave - përfaqësues të popujve të jugut gjetur hirsutism. Ky tipar duket në severyanok, megjithëse shumë më pak. Gjatë hollë, flokët e tij pa ngjyrë vellus në disa vende (zakonisht mbi buzën e sipërme dhe mjekër, në nipples dhe zemrat, zonën pubike dhe barkut, kofshët e brendshme) degjenerojë në rëndë pigmentuar, ashtuquajturës flokë të trasha, terminal. Arsyeja kryesore për këtë - abuzimi i grave dhe prodhimin e hormoneve mashkullore, çekuilibër endokrin, i trashëguar ose u sëmurë.


  Hirsuitizmi ndodh në rastin e një mbidozë e hormoneve, dhe në të sëmundjeve të caktuara të sistemit nervor. Sigurisht, në qoftë se hirsutism - një nga simptomat e sëmundjes, terapi kombinim është e nevojshme, nuk "i përgjithshëm" depilim. Normalizojë, hormonet lejojë trupit për të hequr qafe të tepërt "leshtë".

  Hypertrichosis është i trashëgueshëm - është mjaft e rrallë, me të si një fëmijë të gjithë flokët e trupit mbuluar me bar, duke e lënë "paprekura" vetëm shuplakat dhe thembra. Pamje e mërzitur, por ju mund të luajnë King Kong dhe Bigfoot pa grim. Hypertrichosis fituar ndodh me ekspozimin e shpeshtë ndaj alkoolit në fetus, gjatë zhvillimit të fetusit në encefalit viral, çrregullime të degjenerimit gjëndër tiroide.

  Ata të cilët shpesh janë të plagosur - në stilin e jetës ose e detyrimeve - hypertrichosis ndodh për shkak të lëndimeve të përsëritura dhe inflamacion të zgjatur. Vlen të kujtojmë ata që synojnë për të kryer në thellësi peels ose procedura të tjera të rënda kozmetike.

  Si të shpëtoj të këtij kamxhiku? Ju nuk mund të imagjinohet bukurinë, me qetësi nivel të ulët para pasqyrës, nëse nuk formohen nga filmi rreth transvestites. Sinyava mjekër, dots shëmtuara të zeza në ditën e dytë të kthehet në kashtë, dashur, si kaktus në të nxehtit - të gjitha duket e mirë vetëm në ekran dhe vetëm te meshkujt. Nga rruga, njerëzit gjithashtu do të përmirësohet me kënaqësi procedurë rroje - për të mos përmendur një grua!

  Edhe pse legjendë që shkaqet rroje rritur rritjes dhe trashje e flokëve - vetëm një legjendë ende duan më shumë të bëjë pa një brisk. Prandaj, ne me kënaqësi Salons ofrojnë trajtimet heqjen e flokëve dhe heqjen e flokëve. Shpesh cosmetologists vërtetë nuk e kuptojnë dallimin në mes tyre. Shpjegoni zakonisht këtë: "Depilim - kjo është e përkohshme dhe heqja e flokëve - përgjithmonë." Ndërkohë, situata nuk është kështu. Dhe, edhe jo aq.


  Çfarë është flokeve Shkarkimi

  Flokeve Shkarkimi - Hiq flokët nga rrënja e ku njësi folikulare është e dëmtuar, se është e mundur për të hequr qafe e flokëve të përhershëm. Por kjo mundësi nuk është gjithmonë e "punë".

  Flokët do të rritet jo më vetëm në qoftë se ajo epilirovannoho së pari, anahennoy, fazën e rritjes. Por flokët nuk do të rritet sinkrone në qoftë se marshimi gojën, dhe të "kapur" e drejtë e çdo fazë në flokë - detyrë e padurueshme. Prandaj, një beautician heq të gjitha flokët në një rresht ku të kërkojë klientit. Dhe në qoftë se disa do të rritet përsëri - nuk fajin e tij. Për këtë arsye, këto qime ishin tashmë në fazën e dytë ose të tretë të rritjes. Të dalluar "mosha" e tyre syri nuk mund. Me pak fjalë, do të duhet të shkojnë në heqjen e flokëve - ndërsa jo plotësisht të shpëtoj të gjithë flokët e padëshiruar, ose më saktë, njësitë e tyre folikulare. Kështu që në efekt i menjëhershëm nuk llogariten.  Metodat heqjen e flokëve në bazë të përdorimit të gjilpërave, telat e lidhur me një burim të rrymës elektrike. Gjilpërë është futur në indet e lëkurës, jep aktual të bosht e flokëve - si rezultat i "grevës" vdes gjëndër. Mënyra të reja të përdorimit të kimikateve, lazer, të lehta dhe të shëndoshë. Përkundrazi, me ultratinguj.

  Heqja Kimike flokëve duke përdorur substanca aktive - enzimat - krijuar për ata që nuk duan të bëjnë heqjen e flokëve duke përdorur gjilpërat.
  Në të vërtetë, hala kundërindikuar për njerëzit me një lloj të caktuar të lëkurës - shumë të ndritshme, të ndjeshme, të prirur për dhëmbëza. Edhe pse hala janë mbajtur shumë opsione heqjen e flokëve. Këtu janë mënyrat më të zakonshme të hiqnin qafe e flokëve padëshiruar.  Termolis - me të përmes gjilpërës hyrë lëkurën, ushqyer AC, ngrohje dhe shkatërrimin gjëndër. Procedura është shumë e dhimbshme, që kërkon anestezi lokale, shumë e rrezikshme, shanset e efekteve anësore: temperatura lokal i lëkurës, pamjen e dhëmbëza, inflamacion ose folliculitis.

  Elektroliza - Metoda më pa dhimbje dhe të sigurt të bazuar në efektet elektrokimike e tanishme panatyrshëm. Si nën indet tanishme formuar "produktet" elektrolizë, ata reagojnë, "djegur" gjëndër. Por shkalla e tepër të ulët - disa sekonda të shpenzuara në çdo flokët si në termolyze.  Metoda Blend - kombinon dy metodën e mëparshme. Nga ndikimi alternuara gjëndër në 2 faza të përpunuara temperaturës rrënjë të flokëve dhe metodat elektrokimike - Mundësitë dyfishuar shkatërrimin e saj. Për fat të keq, rreziku i efekteve anësore gjithashtu rritet.

  Metoda Flash - emri vjen nga fjala "flash", dhe mënyra, në fakt, shumë termolis, por me rrymë frekuencë shumë të lartë, kështu që koha e përpunimit është zvogëluar (0,01-0,09 sekonda në një flokë) dhe dhimbje zvogëlohet.

  Sekvenshial përzierje - metodë e përparuar përzierje, shumë më pak të dhimbshme.

  Sekvenshial-Flag - metodë e përparuar flash, më maneuverable dhe të lehtë për të trajtuar.  Pintsetnaya flokeve Shkarkimi - Kur gjilpërë është zëvendësuar me piskatore. Piskatore flokët clamped-elektrodë aktual kalon nëpërmjet saj nga thelbin e flokëve brenda gjëndër dhe shkatërron atë. Metoda mund të kryhet në "hapësirës fizike" të madhe sepse secili e flokëve është 1,5-2 minuta.

  Laser heqja e flokëve - lazer mund të ndikojë vetëm disa follicles pa hyrë gjilpërës në lëkurë dhe pa dëmtuar sipërfaqe, e drejtuar rreze dritë krijon temperaturën e ngrohjes lokale "kompensuar" ai gjëndër, pastaj thahet dhe djeg gjëndër përreth indeve të lëkurës. Kur duke përdorur lazer duhet të kalojnë 10 - 15 seanca me një interval prej 1 muaji.

  Komplikimet janë: çrregullime pigmentim, flaking, kruarje, ënjtje, blisters, pas plagët djegur.

  Tejzanor flokeve Shkarkimi - gjithashtu zhvillohet në disa faza. Përbëhet nga një heqjen e flokëve dylli, pastaj pastrohet sipërfaqja e lëkurës është i përpunuar nga trenat veçanta. Këto substanca pastaj "dorëzohet" në shtresat e thella të lëkurës duke përdorur ultratinguj. Këtu ata ngadalësojë rritjen e flokëve dhe madje pjesërisht të shkatërruar gjëndër.

  Enzimë depilim - Substancat aktive që përmbajnë enzimat gradualisht shkatërrojnë strukturën gjëndër - por atë gradualisht. Pra, të marrë disa kurs pasi që efekti është i vazhdueshëm. Ndonjëherë procedurë të veçantë të përforcuar termobandazhi që janë ngrohës infra të kuqe, ngrohje trajtohen sipërfaqe të lëkurës - të ngrohjes rrit efektin e enzimeve.

  Pas procedurës, ju duhet të hiqni flokët me një qiri heqja e flokëve. Kjo - e vetmja gjë që mund të sjellë siklet. Metoda është e lidhur me enzima, paktën agresive.

  Photoepilation - një mënyrë në të cilën një të veçantë dritë nemonohromatychnym llambë ndriçon drejtkëndësh lëkurës në 4,5 cm2 zonë. Nën ndikimin e follicles lehta mbinxehje vdesin. Por ky roman nuk është metodë ende provuar përfundimisht.


  Metodat e heqjes së flokëve

  Flokeve Shkarkimi - Hiq bosht e flokëve, pjesë e cila është e vendosur mbi sipërfaqen e lëkurës. Ky proces është mekanik dhe kimik.

  Metodat kimike duhet të përdoren me kujdes. Së pari duhet të testohen për ndjeshmëri (shpifjeve një zonë të vogël do të thotë që të del me të larë dhe të presin për efekt të 1 ditë).

  Dhe ju nuk duhet të përdorni projektuar depilatory për këmbët dhe zonën bikini për persona - ndot faqet e tyre apo mjekër, dhe të aplikoni krem ​​- depilatory për të përmirësuar formën e vetullave dhe qepallave në përgjithësi - kjo mund të shkaktojë djegie Mukoza. Në asnjë rast nuk mund të përdoret për depilatory përflakur, lëkurë kimike dëmtuar apo djegur.

  Plucking - mënyrë tradicionale, shumë e vjetër, por tmerrshëm të dhimbshme. Pasi ajo është shpesh flokët rritet forta - "analfabet" mutating dëmtuar gjëndër dhe sillet unpredictably. Por për të përmirësuar formën e vetullave këtë metodë - më optimale dhe të sigurtë.  Shaving - metodë shumë e vjetër, dhe efikasiteti i tij varet nga cilësia e mjeteve dhe rroje.

  Heqjen Kimike flokëve - metoda më e zakonshme. Ajo duhet të aplikojnë depilatory për një periudhë prej 4 deri në 15 minuta, pastaj hiqni me një masë të butë e flokëve zbutur lopatë të veçantë (të vënë ato në një produkt paketë) apo anën e hapur të një thikë.

  Depilim - Depilim. Në këtë rast, flokët rrinë së bashku në ngrin ajrore përbërjen dylli dhe pastaj hiqet duke përdorur napkins veçanta. Procedura është gjithashtu i përhapur, megjithëse i dhimbshëm. Fakti efekt të qëndrueshme - flokët ndalesa në rritje për 2 - 3 javësh.

  Ndonjëherë, si rezultat i aplikimit praktik depilim (vjet 5 - 6), flokët mbi depilirovannyh fusha krejtësisht të ndaluar rritjen e saj. Për buza e sipërme dhe të vetullave - zonat më të ndjeshme - dylli pisha të përdorura, beeswax, vaj ulliri dhe kamomil ekstrakt. Disa kompozime përfshijnë zbutur dhe pastruar fondet. Depilim përdor të ftohtë (të butë) dhe të nxehtë (e vështirë) dylli. Dylli të ftohtë është e butë në fillim, ajo është më e lehtë dhe më të shpejtë të ngrohtë deri, kështu që ata mund të përdorin në shtëpi. Por dhimbja e kësaj metode është shumë më e lartë se sa në rastin e depilim "nxehtë". Përveç kësaj, mbetjet e dylli nuk është hequr me ujë dhe i ka hequr lëkurën nga mjete të veçanta - tretës.


  Hot qiri është ndezur ngadalë, procedura është mjaft e gjatë - ajo merr kohë për të butë të zgjeruar poret dhe për të lehtësuar heqjen e flokëve. Kryerja vaksynh më mirë në sallonet e nxehtë dylli - kjo nuk është aq i përshtatshëm si në shtëpi, por shumë më të sigurt dhe jo si e dhimbshme si në "të ftohtë" mode.

  Shuharinh - Sugar depilim. Metoda e "historik", ajo është përdorur në Egjiptin e lashtë. Për shuharinha nevojë për disa aftësi profesionale. Nxehtësia një paste trashë sheqer është aplikuar që të rrinë në flokë, por jo të njëjtën lëkurë. Pas ngurtësimit masë është larguar së bashku me flokë. Rriten flokët fillon vetëm pasi të jetë javë, dhe lëkura vuan më pak se depilim.  Depilim thread - mënyrë jug, ekzotike, por ajo është aplikuar me sukses në Perëndim, në të brendshme më të avancuara. Në Rusi, ajo nuk e di. Hair plagë specialist të aftë në fije pambuku komerciale dhe vetëm u tërhoq çdo gjë së bashku. Diçka Thelbi i metodës është e ngjashme me shuharinh: lëkurë u lëndua, dhe flokët nuk rritet gjatë.

  Lëkura jonë mund të na sjellë surpriza të ndryshme. Na vjen keq, por mënyrë jetese tashme jane zakonisht jo inkurajuese. Megjithatë, dëshpërim nuk është e vlefshme. I duhur dhe i qëllimshëm, dhe më e rëndësishmja - të zgjedhur individualisht zgjidhjen e problemeve të ndihmojë për të përballuar me ndonjë defekt.

  Por për lëkurë të shëndetshme, e cila ka relativisht pak të meta e kujdesin e nevojshëm. Ju mund të lënë pas dore ekzistencën e tij - veçanërisht tani që ju e dini se çfarë ajo ka për të kryer ngarkesës.

  Informacion nga artikullin "Si për të trajtuar rritjen e flokëve."