Metodat e trajtimit të cystitis


 • Infeksion poshtë!
 • Merrni mjaft e lëngjeve
 • Higjena e parë!
 • Heat - sukses!
 • A nuk e lënduar dhe vrasësit dhimbje
 • Ju duhet të ulen në një dietë
 • Mundohuni të mbajë një "terapi argëtuese"

 • Infeksion poshtë!

  Shkaku i cystitis është një infeksion. Në shumicën e rasteve kjo është e E. coli, e cila është gjetur në zorrë të mëdha, dhe për herë qenie nuk ka manifestuar veten në trup. Por ajo duhet vetëm një situatë të favorshme, qoftë i thjeshtë apo hipotermi të dobësuar sëmundjen imunitar për të marrë një qëndrim proaktiv. Ndërsa E. coli është zhvendosur në fshikëz. Si rezultat i mukozës pezmatuar të trupit që shkakton cystitis.

  Sot lëshojnë më dhe ureaplasma dhe klamidia, e cila së bashku me E. coli mund të shkaktojë cystitis. Edhe pse ata janë shkaku i sëmundjes është më pak i zakonshme.

  Pra, në qoftë se ju vendosni për të kuruar sëmundje, kryesisht shpëtoj trupin tuaj nga agjentët e tij. Sigurisht, antibiotikët më efektive të bëhet një asistent këtu. Pra, mos hezitoni të shkoni në urolog sa më shpejt që të kontrolloni simptomat e para. Mjeku do të caktojë barna që ju përshtatet.

  Për më tepër, në qoftë se mjeku përshkruar një kohëzgjatje prej administratës të drogës, nuk do të shkurtojë atë. Shpesh, pacientët të bëjë gabim të hedhur trajtim sa më shpejt të jetë e telashe së pari u tërhoq.


  Shpesh ju nuk mund edhe të vëreni procesin e vazhdueshëm të inflamator, dhe si rezultat mund të merrni dhe cystitis kronike. Është shumë më e vështirë për të kuruar. Për të shmangur gabimet, nuk do të heqë dorë deri në fund të trajtimit të produkteve të projektuar.

  Sot në barnatore mund të gjeni shumë drogë antibacterial që do t'ju ndihmojë të shpëtoj i infeksionit. Për shembull, nolitsin. Pranimi: 1 tabletë tri herë në ditë për 3-5 ditë.

  Nëse ju keni kohë të kufizuar, përdorin rrugën më pak efektive - monuralom. Pranimi deri dikur 3 g 2 orë para ngrënies ose pas.

  Produkt ka transportueshmëri e mirë mund të përdoret gjatë shtatzënisë, dhe pothuajse nuk ka efekte anësore. Ndër mjetet juridike bimor do të doja të theksoj Tsyston. Kjo bimë është e karakterizuar si uroseptics komplekse drogës e mirë, dhe për këtë arsye nuk keni për të shpenzuar shumë kohë për të gatuaj teas veshka. Efekti i drogës: antiseptik, diuretik dhe veprimit antispasmodic, promovon trajtim parësor duke hequr shumica e simptomave.


  Merrni mjaft e lëngjeve

  Bakteret që e ka shkaktuar shfaqjen e cystitis, excreted në urinë. Pra, më shumë fluide ju do të pini, aq më shumë baktere do të output trupin.

  Ajo është e mirë në qoftë se ju mund të pini deri në 1,5-2 litra në ditë.

  Një shumëllojshmëri e pije edhe më të mirë. Megjithatë, ju thjesht nuk mund të shkojnë keq në qoftë se ju zgjidhni për të ndaluar të ujit.

  Padëshirueshme gjatë sëmundjes për të pirë kafe, çaj ose sodas. E njëjta gjë vlen edhe për ujë mineral. Fakti që këto ushqime të shkaktojë iritim fshikëzës. Dhe, sigurisht, të heqë dorë alkool. Ju mund të gatuaj pelte, lëng, pije boronicë ose lëng boronicë, të paktën, të lejojë veten pak çaj i brishtë, qumësht i holluar. Kjo pije nuk duhet të jetë shumë i ëmbël dhe të ngrohtë.

  Ju mund të pini lëng në qoftë se lëngjet nga të cilat ata janë bërë, nuk do të ju shkaktojë alergji.

  Në mënyrë tipike, këto përfshijnë dardha, mollë jeshile, currants zi dhe kajsi. Mundohuni të braktisin lëngje agrume, sepse përveç vitamina të ndryshme ato përmbajnë elemente që mund të shkaktojnë acarim të fshikëzës.

  Lëng i përkryer i panxhar, karrota, prej trangujve, pumpkins.

  Por e lëng domate duhet të braktiset. Shumë shpesh, dyqane mund të gjenden lëng që përmban në kripë tepërt dhe erëza. Pra, të ndaluar zgjedhje në lëngje shtrydhur fllad.

  Këto lëngje janë të përgatitur menjëherë para pritjen. Si një mjet i fundit për një orë ose dy për t'u përdorur. Në përgjithësi, është më mirë për 30-40 minuta para ngrënies pini lëng.

  A nuk e refuzojnë dhe e mjekësisë bimore. Kur ekstrakte boronicë cystitis janë letër efektiv, bearberry, horsetail ose majdanoz, herbs sepse ky veprim e natyrshme antiseptik dhe diuretik. Ju mund të përdorni barëra Kuvendi blerjen çaj veshkave ose kompleks të veçantë urologjike.


  Higjena e parë!

  Nëse jeni të goditur nga një sulm i cystitis, vendim-ngrohtë efektive dush. Ajo nuk është vetëm ndjek qëllime higjienike, por ka analgjezik. Por nuk do të kalojnë shumë kohë në banjo.

  Mos harroni se drejtimi i lëvizjes duhet të jetë vetëm në para - mbrapa. Është më mirë nëse uji është i ngrohtë, i zier. I përshtatshëm si mjete të specializuara për higjienën intime dhe sapun të rregullt fëmijë.


  Heat - sukses!

  Nëse ju janë të dyshuar cystitis, sigurohuni që të përfundojë të ngrohta të trupit. Gjithashtu minimizohet ecni nëpër rrugë.
  Nëse jeni të pasigurt nëse vetëm një infeksion fshikëz goditi, më mirë të mos marrë banja të ngrohta. Sidomos përmbahet nga banjë të nxehtë ose të gëzojnë një dush ose sauna.

  Kur cystitis është shumë më efikas përdorimin e ngrohjes e thatë. Kjo është bërë me shishe elektrike apo gome hot-ujë, qese ose rërë lumi molë. Ndezur në 35-58 gradë, dhe pastaj vendosja e barkut minuta 20. procedura duhet të përsëritet pas një interval prej 20-30 minuta. Edhe më mirë, në qoftë se ju vazhdoni ngrohja deri në rrjedhën e disa orë.

  Një tjetër ilaç efektiv në cystitis - një banjot këmbë. Temperatura e ujit mund të jetë 36-38oS. Megjithatë, duke mbajtur këmbët në ujë për 10-15 minuta, ju duhet të fshijë të thatë, të shkoni në shtrat dhe të përdorni një jastëk të ngrohtë ngrohje.


  A nuk e lënduar dhe vrasësit dhimbje

  Në veçanti, të marrë ketonal. Ajo është prodhuar në dritën e qiririt, dhe tableta, veprim në mënyrë efektive. Në mënyrë tipike, ju do të duhet vetëm një qiri apo tableta në ditë. Një tjetër efikasitet të drogës të lartë - një Nurofen.

  Nëse ju nuk e lënë dhimbjen, provoni duke shtuar antispasmodic. A nuk shikoni për origjinalitet, dhe i referohen të mirë të vjetër-shpe Por shpe tilla Jo-forte, të cilat mund të gjenden në farmaci moderne.

  Lejohet dozë e vetme e këtij mjekimit në ditë. Terapitë mjaft efektive kombinim të tilla si baralgin dhe Pentalhin. Këto droga të veprojë si boleutolyayusche dhe antispasmodic.

  Ndër mjetet juridike bimor mund të këshillojë Tsyston të tilla si që në dispozicion në tableta ose Tsistenal, Spazmotsistenal në pika.


  Ju duhet të ulen në një dietë

  Ju mund të hani pothuajse çdo ushqim. Përjashtimet janë vetëm ato që japin një efekt stimulues në mukoza. Për shembull, ky grup përfshin piper i zi dhe i kuq, turshi, uthull, erëza të përziera. Pra obiyditsya disa kohë pa enët acid, shumë të kripura apo pikante. Është më mirë për të përgatitur një vakt të mrekullueshme e perime zier ose gatuar.

  Përfshijnë në dietën e produkteve të qumështit. Më mirë edhe qumësht përmban Bifidobacterium.

  Periudha e trajtimit akut cystitis - 6-10 ditë. Por nuk do të heqë dorë në dietë dhe infusions bimor të ketë të paktën 2-3 javë.


  Mundohuni të mbajë për veten e tyre " terapi argëtim "

  Kjo është kryesisht për veprim për të lehtësuar gjendjen e tyre. Këto përfshijnë masazh relaksuese, muzikë të mirë, film të preferuar. Vetëm mendoni për ato gjëra që ju gëzojnë. Vetëm mos harroni se ju duhet më shumë të lëngshme, kështu që të përpiqet për të qëndruar në pjesën tjetër në mënyrë që të paktën çdo 3 orë për të bërë të lëngshme.