Metodat për trajtimin e obezitetit


 • Metoda jo-medikamenti për trajtimin e obezitetit
 • Drogë
  Options Mjekimi
 • Kirurgji

 • Për shumicën e njerëzve të cilët janë mbipeshë apo i trashë, rruga më e sigurt dhe më efektive për të humbur peshë është për të ngrënë më pak dhe për të shkuar më shumë.

  Për trajtimin e obezitetit, duke përdorur metoda bazike të trajtimit:

 • nonmedical
 • mjekim
 • Kirurgjik

 • Metoda jo-medikamenti për trajtimin e obezitetit

  Trajtimet kryesore dietë nemedikamendoznymi-ekuilibruar dhe ushtrim.

  Dietë

  Emërojë një dietë të ekuilibruar për dietist trashje duhet ta bëjë këtë me të gjitha karakteristika të jetesës dhe sëmundjet shoqëruese të.

  Megjithatë, ka disa udhëzime të përgjithshme, e cila pas çdo trashë mund të arrijë një reduktim të ndjeshëm në të ardhurat yndyrave nga ushqimi. Për ta bërë këtë, ndiqni disa rregulla të thjeshta:

 • të shkatërruar tërë dhjamin e dukshme nga mish dhe shpezë, mos harroni të hiqni lëkurën nga pule para gatimit
 • me kujdes të hequr dhjamin nga sipërfaqja e supë
 • hani sa më pak gjalpë dhe margarinë ose dhjamë derri në vend që të përdorni vaj më shumë perime, gatuaj vetëm në vaj perimesh
 • duhet të preferojnë pjekur në skarë mish apo peshk i gatuar Stews dhe lejohet hani mish, peshk dhe pulave gatuar në furrë ose në skarë

 • duhet të braktisin enët gatuar në vaj ose kur duke përdorur një sasi të madhe të yndyrës
 • rekomandohet të përdorin produkte me pak yndyrë të qumështit
 • hani sa më pak yndyrë salcice, proshutë, proshutë, salcice, pates, arra
 • rritjen e numrit të dietën e përditshme të ushqimeve trashë fibra (bukë nga mielli gruri, perime, fasule, kokrra unpolished, zarzavate sallatë)
 • zgjidhni fruta për ëmbëlsirë se sa akullore, çokollatë diabetike apo biskota
 • përdorin sa më pak alkool
 • Parimet themelore të të ushqyerit është për të reduktuar kalori dietë të përditshme prej 20%, që në aspektin e kilocalories është 500-1000 kcal / ditë (por jo më pak se 1200 kcal / ditë), duke reduktuar futje yndyrë në 30% të dietën e përditshme dhe refuzimit të konsumit të alkoolit ( djegia e 1 g cila qëndron 7 kcal).

  Dieta duhet të jetë i balancuar në përbërësit bazë ushqimore që 55-60% e dietën e përditshme duhet të bjerë në karbohidratet, 15-16% - e proteinave në yndyrë - jo më shumë se 30% e përmbajtjes së përditshme kalori. Vakt duhet të marrë të paktën 4-5 herë në ditë në doza të vogla.

  Shumë të ushqyerit është e rekomanduar për të mbajtur një ditar të ushqimit, që tregon sasinë e të ngrënit e kohës dhe përmbajtjes së tij kalori. Të bësh këtë ditar do të ndihmojë për të kuptuar shkaqet që çojnë në overeating dhe akumulimin e peshë të tepërt. Përveç kësaj, disponueshmërinë e informacionit të tillë do të ndihmojë mjeku të bëjë një dietë të saktë dhe të marr përmbajtjen kalori.

  Ndryshimi i shprehive të hahet është një faktor kyç për arritjen e humbje peshe. Nëse pjesa më e madhe e dietën e përditshme llogaritë për mbrëmje dhe natën - kjo zakon do të duhet të japë. Normalisht, mëngjes duhet të jetë 25-30% të marrjes ditore me kalori, darkë - 30-35%, rostiçeri - 10-15%, darkë - 20%.

  Rritja e aktivitetit fizik

  Në lidhje me një dietë të ekuilibruar stërvitje të përditshme, i projektuar me kujdes dhe të përshtatura sipas kapacitetit dhe gjendja fizike është një komponent i rëndësishëm i programeve humbje peshe afat-gjatë.

  Pas qartësimit të rezultateve të anketës, si dhe mungesa e contraindications mund të aplikohet terapi të drogës për të korrigjuar peshë.


  Mundësitë e trajtimit të drogës

  Lista e automjeteve të njohur zyrtarisht drogë për humbje peshe përmban një sasi të vogël të drogës. Emërimi i drogës duhet të marrë parasysh genesis (mekanizëm zhvillimi) trashje. Kohëzgjatja e terapisë është e përcaktuar nga një mjek.

  Në trajtimin e obezitetit mund të metodat e pastrimit jashtëtrupor gjakut (plasmapheresis) dhe AUFOK (ultraviolet rrezatim gjakut) aplikuar.


  Kirurgji

  Qëllimi i operacionit është që të ulet ndjeshëm peshën e trupit duke ndikuar në rrjedhën e sëmundjeve të trashje të lidhura, dhe si rezultat - cilësinë e jetës përmirësohet.

  Avantazhi kryesor i trajtimit kirurgjik është nonsurgical para se stabiliteti i tyre (pas një operacioni humbje peshe është një jetë-gjatë). Me kalimin e kohës, pacientët pëson kirurgji, një cilësi të re të jetës, reduktuar efikasitetin.

  Contraindications absolute për operacion janë:

 • Keqësimi i ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë
 • shtatzënësi
 • alkoolizmi, varësia e drogës, sëmundje të rënda mendore
 • kancer
 • Ndryshimet e rënda të pakthyeshme në organet vitale
 • Mosha e pacientëve (më pak se 18 dhe më të vjetër se 60 vjet) është konsideruar si kufizimeve relative. Kirurgjia dhe rrezik Anesthetical në pacientët me trashje të rënda është gjithmonë aty, dhe kjo është më e lartë, peshë më të madh fillestar dhe sëmundjet më të rënda trashje të lidhura.

  Trajtimi kirurgjik i obezitetit në asnjë rast nuk duhet të zëvendësojnë konceptet e "abdominoplasty" dhe "liposuction". Këto operacione janë përdorur në kirurgji kozmetike dhe plastike për të korrigjuar defekte në formë, por jo për trajtimin e trashje. Operacionet e përdorura për humbje peshe (operacion bariartricheskie) - këtë operacion në organet e traktit digjestiv, duke rezultuar në një reduktim të ndjeshëm ndodh ose marrjes të ushqimit ose të kufizuara nga thithjen e saj në traktin e zorrëve.

  Trajtimi kirurgjik i trashje janë të njohur nga vitet '50 të shekullit të 20-të. Sot, të gjitha llojet e transaksioneve të ekzekutohet i paraqitur si një mënyrë të hapur dhe duke përdorur teknika laparaskopike më pak traumatike, pra përmes një punctures disa të vogla në murin e barkut.

  Informacione nga artikullin "Trajtimit Shëndoshje"