Lifestyle me spondylitis ankylosing


 • Për të ulem
 • Gënjeshtër e saktë
 • E drejta Dress
 • Për të ngrënë

 • Nëse keni spondylitis ankylosing, rekomandimet e mjekut është e rëndësishme jo vetëm në respekt mjekim. Ndikojnë shumë në mënyrë të konsiderueshme rrjedhën e sëmundjes dhe gjithashtu sjelljen në jetën e përditshme. Këtu ajo është, mbi të gjitha, vëmendje të kujdesshëm për sjellje tuaj dhe trajnimit formën e saj. Kjo do të ndihmojë të ngadalësojë përkeqësimin.


  Për të ulem

  Qëndrimi i tij kur i ulur, ju mund të japin një ndikim të vërtetë vendimtar në rrjedhën e sëmundjes veçanërisht kur ju duhet të punoni në shtëpi ose në makinë për t'u ulur. Sepse shpinë juaj ka tendencë të përkulem përpara, ju duhet të bëjë çdo përpjekje që të ulet si i drejtë dhe i ndershëm sa më shumë të jetë e mundur.

  Ndonjëherë kosteniye shpinë plotësisht, por edhe në këtë rast është e nevojshme për të bërë çdo gjë në kohë të paktën të sigurojë një pozicion vertikal me kockëzim.

  Krijo një mjedis pune të tilla që ndërsa ju nuk keni për të vazhdimisht përkulem përpara. Për shembull, mbështetja e mirëmbajtjes, tabletë, sipërfaqe të prirur të tabelës, muzikë portativ qëndrojë bëjë më të lehtë për ju për të lexuar në një pozitë të drejtë, dhe, kështu, qafën pak të tensionuar. Watch kur ulur, para së gjithash, në mënyrë që të mos mërzitur legen përsëri dhe përsëri për shkak se ajo nuk ka marrë asnjë shtrembërim. Shumë shpesh i vështirë pas një kohë të gjatë ulur në një kolltuk apo karrige tilted kthehet përsëri për të marrë deri.


  Shmangni ulur sipërfaqet tilted aq shumë prapa. Pykë (hollues front) jastëk mund të jetë një ndihmë e madhe për më shumë vende sipërfaqësore anim përpara. Uluni në raste të tilla në buzë para e karriges, në qoftë se për asnjë mundësi të tjera të mira për t'u ulur atje (të tilla si në një teatër apo kinema).

  Veçanërisht i dobishëm i ulur mbi topin gjimnastikor, të tilla si shikuar televizion. Përsëri ka një lëvizje afatgjatë të mushkërive, dhe ajo e detyruar balancimin trajnon muskujt e pasme.


  Gënjeshtër e saktë

  Krevat juaj duhet të jetë i ngurtë dhe nuk epem. A veten për monolit të vështirë (jo domosdoshmërisht e vështirë), dyshek me shkumë si një substrate ose të luajë një bord që vë në mes të kornizës krevat dhe dyshek.

  Ju do të shihni se lezhytsya si lehtë si shtrat të butë elastike. Më vonë, kur dhimbja do të spondylitis fazën aktive, është e rëndësishme që shtrat të rreptë në ruaj të shmangur çdo mundësi të lakim kurrizore.

  Në shtrat është e rëndësishme që të shtrihen në shpinë të tij krejtësisht të sheshtë. Shmangni, mbi të gjitha, jastëkët pykë dhe jastëkë të mëdha që shkojnë larg nën supet tuaja dhe sjellin lakim në shpinë kraharorit. Çdo dëmtimi i hip, gju, nyjeve kyçin e këmbës që ju nuk mund të bjerë në shtrat me këmbët e kryqëzuara apo në anën e pasme ose në anën.


  E drejta Dress

  Nëse ju keni vendosur se kreu i juaj është shumë e ndjeshme ndaj të ftohtë, veshin një triko me një jakë të lartë apo shall.

  Disa njerëz preferojnë një pulovër të lehta në vend të një xhaketë të rënda dhe rrip në vend të formatimin e teksteve për të lehtësuar sup.

  A është e sportive me material mikrovoloknystoho që nuk le shi dhe në të njëjtën kohë duke i lejuar që ajri të qarkullojë në mënyrë që ajo është më pak djersë.

  Blerë këpucë me një këmbë të trashë elastike që zbusin goditjet kur ecin në asfalt të vështirë, kështu që ju mund të marrë hapa janë normale dhe nuk duhet të ishin të mbrojtur nga ndikimi, shoku thithjen e tyre nëpër gjunjë.
  Në veçanti, mallrave sportive dyqane sot janë këpucë me një spikatur jashtë zbutjes. Por çdo këpucët e zakonshëm mund të furnizimit me thithjen shoku thembra dhe kështu lehtësojnë ecjen e pacientit me një shpinë të pacientit.

  Nuk mund të kompensojë pjesërisht elasticitetin e humbur e shpinë dhe thembra tab në këpucë.


  Për të ngrënë

  Gjatë fazës aktive të spondylitis ankylosing prekur shëndetin tuaj të përgjithshëm. Ju duhet ajo për të këmbimit, në sajë të ushqim të shëndetshëm dhe mënyrë jetese të shëndetshme. Kjo përfshin përdorimin e frutave dhe perimeve të freskëta si burime e vitaminave.

  Nëse ju humbni peshë, jashtëzakonisht të lodhur dhe u bë mjaft depresion dhe anemik, ju duhet më shumë pushim se më parë, dhe e bukur, e pasur me proteina, ushqim më të shpeshta. Nga ana tjetër, ju duhet patjetër të shmangen peshë të tepërt, si ajo do të komplikojë ju kursyer mjaft sjellje të mirë dhe lëvizshmërinë.

  Informacion nga neni "spondylitis ankylosing. Udhëzues për pacientët "