Lifestyle në osteoarthritis


 • Reduktimi i ngarkesës në nyje
 • Jeta e përditshme e pacientëve
 • Ushqyerit dhe osteoatroze

 • Për të zgjedhur trajtimin e duhur është e rëndësishme për të diagnostikuar osteoarthritis vënë mjekun, pasi ka një numër të sëmundjeve të tjera të nyjeve, manifestime të ngjashme, por trajtimi është rrënjësisht i ndryshëm. Diagnoza e osteoarthritis është një sinjal i nevojës për të ndryshuar modelet ekzistuese të jetës dhe të drejtën e përdorimit rekomandimet e mjekut.


  Reduktimi i ngarkesës në nyje

  Pacientë nyje duhet të mbrohen nga ngarkesë të lartë. Kur këmbët Arthrosis është e rekomanduar për të përjashtuar këto lloje të aktivitetit fizik si drejtimin, duke kërcyer dhe squatting.

  Degradojnë nyjeve dhe të rrisë dhimbje në këmbë të shpejtë dhe të gjatë, veçanërisht në terrenin e pabarabartë, ngjiten kodrës dhe të ecin deri në shkallët. Gjithashtu, për të shmangur heqjen dhe kryerjen e objekteve të rënda. Në të gjitha këto aktivitete në joints prekur një forcë shumë më të mëdha se sa pesha që është e dëmshme për të kanë ndryshuar kërc.

  Gjithashtu shmangur baterinë në një pozicion, të tilla si i ulur ose në këmbë të gjatë në një pozicion, pozitë galiç ose kërrusur duke punuar në kopsht. Këto postures të pengojë rrjedhjen e gjakut në nyjet e pacientëve, që rezulton në përkeqësimin e ushqimit dhe kërc.


  Çdo dëmtim në nyjet e duarve duhet të jetë i kufizuar në transferimin e gravitetit, squeezing duart rroba të rënda dhe të rëndë dhe çdo ngarkesë të tjera të rënda në gishta. Në çdo rast, është e nevojshme për të zhvilluar një ritmin e aktivitetit lokomotor për të ngarkuar periudha të alternuara me periudhat e pushimit gjatë së cilës i përbashkët duhet shkarkuar. Ritëm e vlerësuar - 15-20 minuta të ngarkesës. 5-10 minuta pushim. Shkarkoj joints këmbë duhet shtrirë ose ulur në të njëjtën pozitë mund të kryejnë disa prej lëvizjeve (përkulje, extension, biçikletë) për të rivendosur rrjedhën e gjakut pas ushtrimit.

  Megjithatë, pavarësisht nga prania e një numri të kufizimeve duhet të çojë një jetese aktive me rritjen e aktivitetit fizik, nuk ka pasur një efekt negativ në kërc.
  Është e nevojshme për të kryer ushtrime të veçanta çdo ditë, e cila është një tipar i përbashkët është se ngarkesa e tyre të performancës në kërc kyçeve është minimale, dhe më shumë të punojnë muskujt që rrethojnë përbashkët. Kjo lejon formë të mirë muskulare rreth të përbashkët, të mbajtur lëvizshmëri normale dhe qarkullimin adekuat në gjymtyrë.

  Ndihmë e mirë të reduktuar ngarkesën në joints këmbë duke përdorur shkopinj në këmbë. Nëse ju jeni më të shqetësuar me këmbën e djathtë, kallam duhet të jetë i veshur në të majtë dhe anasjelltas.

  Nëse të dy këmbët janë të prekur, është e dobishme për të ecur me dy Canes njëjtën kohë. Nëse ju keni një shëtitje të gjatë, ose ju të supozojmë se do të qëndrojë gjatë në këmbë, është e nevojshme për të sjellë një shkop. Kjo do të bëjë fushatë tuaj më të rehatshme.

  Është e rëndësishme për të zgjedhur të drejtën canes lartësi. Siç është shumë e gjatë dhe rrinë shumë e shkurtër po aq të rrezikshme për të skeletit. Për të zgjedhur kallam e djathte lartësi duhet të veshin këpucë me thembra, ku ju zakonisht shkojnë. Duart janë të lirë në të gjithë trupin. Trajtuar me kallam duhet të jetë e vendosur në themelimin e gishtit të parë.


  Jeta e përditshme e pacientëve

  Ndonjëherë, në mënyrë për të reduktuar dhimbje në joints gju mjeku mund të dëshironi ju që të veshin bërryl të veçantë ose insoles veçanta në këpucë (insoles), e cila lejon për gjendjen e duhur të nyjeve. Insoles të zgjidhen individualisht si ai i tabanit të gjithë shtrojë të ndryshme dhe të krahasohen me korrektësi mund të dëmtojë më shumë.

  Veçanta vëmendje osteoarthritis joints këmbë duhet kushtuar këpucë. Veshur këpucë takë të ulët me outsole butë gjerë elastik lejon goditje të shuar që përhapet gjymtyrët gjatë pesë përplasje me tokë dhe në këtë mënyrë të plagosë kërc.

  Është gjithashtu e rëndësishme që këpucët ishin mjaft i gjerë, dhe maja e tij - e butë, në përgjithësi, këto kërkesa të përmbushur shumicën e këpucë sportive.

  Pacientët me lezionet e nyjave të dorës shpesh të vështira për të hapur dyert e çelësit të zakonshme. Është më e lehtë të bëni kur duke përdorur një hetim metalike zoom levë kryesore. Vishjani këtë mjet të thjeshtë në xhep apo çantë kështu që ishte gjithmonë në dorë.

  Nëse ju mund të jetë e vështirë për të marrë deri nga një pozicion ulur, atëherë të kujdeset për karrige tuaj. Ajo duhet të jetë në këmbët e larta dhe kanë armë të mira, i dalë përpara. Getting up, pushoni në duart tuaja në buzë të armrests.

  Kjo peshë trupi është i shpërndarë në mënyrë të barabartë në wrists forta, joints jo më të dobëta në dorë, të cilat shpesh vuajnë me osteoarthritis. Mos pushoni gishtat, ajo krijon një peshë shumë të rëndë mbi nyjet e prekura të dorës.

  A nuk ulem në prehër tuaj. Është më mirë të bie në gjunjë dhe të vënë një jastëk të butë. Shmangni të ulet mbi stools të ulët apo një karrige të ulët - me nyje të sëmurë do të jetë shumë e vështirë që të rritet ato. Kur ju jeni duke shkuar për të bërë detyrat e shtëpisë, mos harroni të gjitha që ju duhet për këtë, dhe paraprakisht mbledhë të gjitha gjërat së bashku. Kjo do të shmangë ascents përsëritura nga kryetari i tij dhe rritjen e panevojshme rreth shtëpisë, dhe kështu të reduktojë stresin në nyje.

  Për shembull, në qoftë se keni ndërmend të filloni gatim, hiqni dhe të vënë përpara të gjitha produktet dhe mjetet e kuzhinës që të kujdesen për këmbët e tyre. Kryen të gjithë punojnë ulur më të mirë. Nëse keni për të larë dyshemenë, dhe të bëjë atë leckë më mirë, nuk vnaklon.


  Ushqyerit dhe osteoatroze

  Trashje është një faktor i madh rreziku i nyjeve këmbë osteoarthritis. Paund Extra rritur ngarkesën në joints. Dhe duke pasur parasysh se nyjeve të dëmtuara kështu dhe sëmundje është serioze dhe moti i vështirë ndikon sëmundjen.

  Ndryshimi stil ushqim dhe dietë duhet të jetë për të gradual, por të qëndrueshme humbje peshe.

  Ata duhet patjetër të jetë e kombinuar me aktivitet fizik. Për të humbur peshë, ju duhet të hani më pak yndyrë. Për këtë, zbatohen rregullat e mëposhtme:

 • Shmangni yndyrna "të padukshme" që mund të jetë tek përgjojnë në ëmbëltore, pjekje, tortë, çokollatë, salcice dhe një shumëllojshmëri të snacks. Për të përcaktuar përmbajtjen e yndyrë "fshehur" në produkt, lexoni me kujdes informacion mbi etiketat.
 • Blej mish vetëm të ligët. Zëvendësojë sa më shpesh të jetë e mundur në enët e mishit me peshk dhe pulave. Mos harroni se është peshku veçanërisht e dobishme me vaj. Ai përmban acide yndyrore që janë të nevojshme për trupin tuaj. Përpiquni të përdorni qumësht dhe produktet e qumështit jo-yndyrë.

 • Hani një sasi të mjaftueshme të bukës, drithëra dhe drithëra. Ato përmbajnë shumë fibra, dhe prej tyre pothuajse nuk merrni yndyrë. Dieta duhet të jetë më shumë perime, fruta dhe manaferrat.
 • Ulja e konsumit tuaj të sheqerit. Më pak se shtoni atë në drithëra, çaj, kafe dhe pije të tjera. Shmangni ushqime me sheqer "fshehur": atë shumë të madhe carbonation në ketchup dhe salcat e tjera. Për të gjetur një sheqer të lexoni me kujdes etiketat e produktit.
 • Informacion nga neni "Osteoarthritis"