Paralizë spastike


 • Paralizë

 • Paralizë

  Të gjitha paraliza pavarësisht nga shkaku janë të ndarë në spastik dhe i dobët. Lezioni i parë karakteristike e palcës kurrizore në nivel të qafës së mitrës dhe kraharorit, dhe për shumicën e pacientëve me paralizë cerebrale, të cilat nganjëherë quhen spasticity. Dytë - për të nxeh palcës kurrizore dhe "bisht kali është" në nivelin e mesit, për pasojat e poliomelitit dhe goditje në tru. Paraliza e ndarë si në parezë (të pjesshëm) dhe plehyy (të plotë). Kështu, paraplegji më i ulët do të thotë paralizë të plotë të këmbëve, dhe tetraparesis - paralizë të pjesshme të armëve dhe këmbët.

  Spasticity - ton një fenomen shumë i lartë i muskujve dhe lëvizjet e pavullnetshme.

  Spazma ndodhin në muskuj, të cilat në një person i shëndoshë nën kontrollin e ndërgjegjes, e cila është e kontrolluar nga truri. Menjëherë pas lëndimit ose sëmundjes së palcës kurrizore në një gjendje të impulseve shoku, kurrizore dhe nervore përmes zonës së dëmtuar apo jo vybolevshiy kalojë. Të reflekset gilcë mungonin. Me dobësimin e shokut ata mbulohen, edhe pse shpesh në një mënyrë të shtrembëruar, dhe vetëm në lezionet e palcës kurrizore në cervikale dhe torakale sepse palcës kurrizore e ulët si një nr.

  Në një person të shëndetshëm në çdo acarim të lëkurës - dhimbje e mprehtë, djeg, duke tërhequr flokët, sinjal në fibrave nervore të ndjeshme dhe të palcës kurrizore hyn në tru, dhe ai dha urdhër për të eliminuar parehati.


  Një tjetër gjë është kur palca kurrizore nderpritet dhe impuls dhimbje vjen vetëm nën pengesë. Ai rushes lart dhe poshtë zonat e fortifikuara off, duke shkaktuar overstimulation, të rritur tonin e muskujve dhe lëvizjet e pakontrolluara.

  Një spasticity disi e ndryshme natyra dhe athetosis është (lëvizjet e pavullnetshme tharë të trupit dhe gjymtyrë, dhe të shprehjeve të pavullnetshme të fytyrës) në pacientët që vuajnë nga qendra infantile paralizë. High tonin e muskujve është e përbën karakteristike, nuk e lejojnë të ngrihen dhe të shtrembëruar shprehjeve të fytyrës ka edhe vuajtje mendore. Spasticity i fortë efekte të mëdha negative në tserebralnikov spynalnykiv dhe nuk fokusohet ose, të relaksoheni dhe të bien në gjumë.

  Përkohësisht mund të eliminohen ose të paktën të dobësojnë ngrohje të thellë dhe mbështjellës, terapi të aftë fizike dhe sipërfaqe më të aftë masazh (terapist papërvojë mund të forcojë vetëm ton). Pra, dikush në familje ka të drejtë të mësojë në një masazh profesional në lidhje me një pacient të veçantë.

  Acarim, duke shkaktuar ton muskujve, ka brendshme dhe të jashtme. Spynalnykiv me përvojë është e lehtë për të përcaktuar se ku ata vijnë nga. Për shembull, stalking periodik dridhje një këmbë mund të shkaktohen ijë potertistyu. Çarje në gluteal dele është shkaktojë ton të rëndë të dridhje (dridhje) në të dy këmbët.

  Disa këpucë, pantallona pin, del nga shtrati fshikëz, fryrje në zorrët dhe feces akumulimin e rektumit ngurta gjithashtu mund të shkaktojë dridhje. Leg spontanisht në kontakt otdernetsya pika e ujit të nxehtë ose të ftohtë. Shpesh ton rritet mbi ftohje, pajisjet ortopedike dhe shtrydhet përmes sjellje monoton. Në çdo rast, spasticity - informacion në lidhje me një çrregullim. Ne duhet të mësojnë për të analizuar, që nga gjetja e thjeshtë e arsyeve, dhe ishte në gjendje të përdorin atë.

  Përveç përdorimit qëllime informative spasticity, ne duhet të mbajnë në mend se është rritur mesatarisht ton jep shumë njerëz me aftësi të kufizuara janë në gjendje të ecin pa një pajisje njëfarësoj, duke përfshirë spasticity në lëvizje të ndërgjegjshëm, ose, për shembull, ndryshimi i strollers në makinë, për t'u bërë vrull drejt këmbë.

  Rritja ton mban këmbët në humbje peshe që është kozmetike dhe, kështu, rëndësi psikologjike për djem dhe vajza në veçanti të rinj. Këtu paralizë spastike merr përparësi mbi të ngadaltë - jo një sekret që spynalnyky i lëndimeve mesit trembur këmbët atrofizuar dhe prandaj refuzojnë të notit dhe intimitetin. Personat me paralizë i dobët duhet të jetë i kujdesshëm, që nga rënia e paterica apo karrige me rrota shans për të prishur me ta më. Së fundi, kam parasysh se spasticity kontribuon mbledhje mjaft të qëndrueshme se, ju mendoi ai, njerëzit e sidomos rinjtë inkurajohen dhe të përdorura si qëllim i mirë.

  Informacion nga artikullin "spasticity - pro dhe kundër".