Kalorësit e frikës fobi sociale apo faqe të zezë


 • Tmerrësisht larg nga njerëzit që ata
 • Vitet shkollore mrekullueshme ...
 • Në mes depresionit dhe alkoolizmit
 • Pllakat kurajo

 • Kjo frikë krejtësisht iracionale. Për shembull, dikush në metro duket se të gjithë të shikojmë në atë dhe mendoj se ai është një humbës. Apo dikush nuk mund të hani në restorant because'm sigurt diçka duhet derdhur ose Humb, dhe të gjithë rreth tij do të tregojnë në gishtat tuaj dhe të qeshur.


  Tmerrësisht larg nga njerëzit që ata

  Fobi sociale tmerruar pothuajse gjithmonë i situatat publike, fjalimeve, ligjëratave, provimeve (edhe nëse të sigurt në njohuritë e tyre). Frikë e tij për të takuar njerëz të rinj, dhe në të vërtetë të komunikimit, të tilla si ... Dhe çfarë është më e rëndësishme për një person, aq më e madhe është frika (sidomos kur është fjala për seksin e kundërt).

  Shpesh kur njerëzit fobi sociale të frikësuar për të folur në telefon dhe të përdorin e-mail. Ajo nuk mund të punojë kur shikuar atë, nuk mund të hani në kompani preferon të mos shikojmë njerëzit në sy.

  Ajo do të duket se ekziston kjo? Pak njerëz e gëzojnë kur shikuar krah apo të shikoni në gojë gjatë drekës. Por kjo është një histori tjetër. Gjatë sulmit ka një koktej i fobi sociale simptomat prenepryyemna, fjalimin e pengoi, frymëmarrje, rrahje zemre quickens, ju mund të jetë stuttering, marramendje dhe të përzier, duke u dridhur në duart e tij dhe një dëshirë për të klithin. Njeriu i mbuluar me djersë të ftohtë apo hedh ngrohjes, dhe e gjithë kjo e shoqëruar me një ndjenjë të irealitet e asaj që po ndodh.


  Si një sëmundje e pavarur fobi sociale të identifikuara në fund të viteve 60-ta, dhe me kujdes të studiuar ishin vetëm dhjetë vitet e fundit. Pra, kur ata thonë se numri i njerëzve që vuajnë nga fobi sociale është në rritje, është e paqartë se ku ka statistika të tilla. A është kjo vërtet ritmin e jetës moderne kontribuon në fobi sociale, apo vetëm mjekët kishin më shumë gjasa për të vënë një diagnozë të tillë. Megjithatë, fobi sociale sot askush nuk e beson ekzotike. Në kohë të ndryshme ajo i nënshtrohet jetën e më shumë se 10% të njerëzve.

  Çfarë e bën "në kohë të ndryshme"? Simptomet e fobi sociale mund të jetë i përkohshëm ose i përhershëm. Një shembull klasik: fëmijë në të gjithë mësues tallur, atëherë ai fillon të ketë frikë takohen në bord, dhe ndoshta edhe të shkojnë në shkollë nuk duan.

  Megjithatë, është mjaft i shpejtë. Dhe është se një person nuk e di se ku për herë të parë ai erdhi në frikë shikime njerëzve të tjerë dënuar, por kjo frikë është shoqërues i tij për jetën.


  Vitet shkollore mrekullueshme ...

  Fobi sociale - një sëmundje e rinj. Ajo shpesh fillon pas njëzet vjet, dhe rreth gjysma sëmundje debuts në vitet shkollore (dhjetë vjet). Çfarë, në përgjithësi, nuk është e habitshme. Nga njëra anë, fëmija i parë ballafaqohet me shumë situata të vështira sociale, merr të mirëqenë faktin se ai mund të talleshin, dhe jo një person, por një grup të madh.

  Në anën tjetër, nuk është anuluar mizori të fëmijëve.

  Me sa duket, ne të gjithë e pamë e tërë klasa zatravlivaet "Varogne bardhë" dhe bojkotet ishin të gjitha mjetet në mënyrë legjitime të "dënimit" në ditët e pionierëve.
  Nga rruga, ndonjëherë pasojat e mësuesit joprofesionale mizorisë apo të gjithë sistemit arsimor mund edhe të tejkalojnë dëmin e shkaktuar bashkëmoshatarët.

  Shumë prej nesh ende kujtohet "antipod" Hall of Fame - gazetën e murit, emri i të cilit gjithmonë filloi fjalën vëllimshëm "turpin" dhe pastaj, në varësi të rrethanave: "huliganë turp", "humbës turp", "turpin llom" ... Për njëjtë opera - qortim publik në një takim të linjës klasës, Zoti na ruajt, takim mësuesve. Përplasje me situata të tilla poshtërim publik mund të plagosë shumë fëmijën, edhe në qoftë se ai nuk e kishte përjetuar këtë makth për veten e tij: "Me mua nuk ndodh, por ajo mund të jetë."

  Është e qartë se stresi të tillë - vetëm shkaku i mundshëm i fobi sociale. Psikoanaliste, për shembull, sheh rrënjët e fobi sociale në një të ftohtë, të ftohtë sjelljen e nënës ose lëndimeve të lidhur me ndarjen nga nëna e tij në moshë të re. Një fobi sociale janë herë kur është e pamundur të ndajë të paktën disa parakushte të pamjen e saj.


  Në mes depresionit dhe alkoolizmit

  Dështimi për t'u angazhuar në kontakteve sociale është shumë e dhimbshme, që nga fobi kritik social vazhdon, kuptim të mprehtë që për ju diçka shumë e gabuar që ju të humbur diçka shumë të rëndësishme.

  Me sa duket, nuk ka asnjë fobi sociale që nuk është duke u përpjekur për të kapërcyer sëmundjen e tij, por për fat të keq, ndihmë profesionale pacientët e tilla janë trajtuar jashtëzakonisht të rralla.

  Përse? Së pari, në këtë moment jo shumë psikologë dhe psikiatër të vërtetë e di se si të punojnë me fobi sociale. Profesion Shame kemi vërejtur se nuk janë ekspertë të cilët gjithashtu dëgjuar fjalë të tilla (e jo në Moskë, natyrisht, jo Pjetrin, por ka). Së dyti, shpesh frika e ndërveprimit me mjekun duket të pakapërcyeshme.

  Nëse e majta fobi patrajtuar sociale, sfondi i saj mund të zhvillojë një sërë sëmundje shumë më serioze. Shpesh kjo depresioni. Ata disi trajtohen zakonisht nga një psikiatër. Gjithashtu shpesh zhvillojnë alkoolizmi. Me të bien edhe te mjeku, por nga psikiatri dhe shpesh kundër vullnetit të tyre.

  Një mekanizëm është e thjeshtë: alkooli si një qetësues i heq sulmet frika, dhe një njeri jo të jenë të izoluara, janë gjithnjë e përdorur për "vetë" haryachlyvym. Çfarë po ndodh, unë mendoj se ju nuk mund ta përshkruaj. Alkoolizmi, për fat të mirë, mund të shërohet të paktën të jetë e mundur për të arritur faljen e qëndrueshme, por në mungesë të alkoolit menjëherë të kthehen fobi sociale.

  Nëse alkooli - një metodë e shpeshtë e vetë për burrat, gratë të drejtuar një rol shtëpiake. Ajo do të duket, këtu it out! Por jo, pothuajse gjithmonë me një strategji të ngjashme të sjelljes dhe fobi sociale fillon të ecën me të vërtetë merr formën e shëmtuar.

  Derisa është e pamundur për të shkuar pazar dhe s'ezhivanie rrethin social të anëtarëve të familjes.


  Pllakat kurajo

  Në të kundërt, phobias specifike, të tilla si frika e minj ose errësirën e fobi sociale ndihmojë mjekim të veçantë. Shumë të popullarizuara beta-blockers. Disa prej tyre madje abuzuar, se sa ata pini asgjë pa ndonjë fobi sociale vetëm të shqetësohen më pak, të themi, të folurit publik. Këto droga të ndihmojë për të përballuar jo vetëm me të njëjtën frikë si ajo redukton simptoma të tilla si dridhen duart dhe zë, shuplakat djersitje apo palpitations zemrës.

  Problemi është se beta-blockers kanë contraindications serioze: astma, diabet, sëmundje të zemrës - dhe përdorimi i tyre nuk mund të gjithë.

  Shpesh kur fobi sociale të përshkruara ilaqet kundër depresionit, por ata nuk janë gjithmonë efektive, dhe ata kanë për të marrë kohë. Idealisht përmirësim vjen vetëm disa javë, por pas shenjave të ndërprerjes të gjithë të kthimit. Një tjetër e metë: efektet anësore duke marrë ilaqet kundër depresionit mund të jetë e papranueshme për njerëzit me fobi sociale.

  Imagjinoni: Vanya ndjen fobi sociale të lidhur me komunikimin me vajzat. Ai përshkruar një antidepressant, dhe çdo gjë duket në mënyrë: veprat e trajtimit. Por problemi është, efektet anësore të pilula - ulur makinë seksi. Pyetja është ajo vlerë, dhe Vanya ose të bëhen më të sigurt?

  Në çdo rast ajo është e rekomanduar për të kombinuar medikamente me punën e psikologut. Gjëja kryesore për të gjetur një profesionist të kualifikuar që është e drejtë për ju.

  Informacion nga Gina artikull Litinsca "fobi sociale: Kalorësit e frikë apo fyerje."