Dorë Sunstroke rëndë përkëdhelur dielli


 • Çfarë duhet të bëni për të marrë Sunstroke?


 • Summer - është koha për të lënë dhe të udhëtimit
  det në vende të nxehta. Gënjeshtra në plazh, bëj banja dielli dhe shumë nakupatsya -
  pothuajse çdo ëndërr e bashkatdhetarëve tanë. Dëshirë e madhe për tender
  rrezet e diellit, ne nganjëherë harrojmë se ajo mund të përfaqësojnë një kërcënim për shëndetin
  njeri. Dhe kjo nuk është e djeg dielli - rrezet direkte të trupit qiellor
  mund të shkaktojë Sunstroke.

  Sunstroke ndodh në
  nga ekspozimi të drejtpërdrejtë rrezet njeri pa kapelë. Duke zhvilluar këtë gjendje e dhimbshme predispozues
  ngrohjes dhe lagështia e lartë, duke penguar transferimin e nxehtësisë në mes të lëkurës dhe

  ajrit përreth. Shumica e fytyrës Sunstroke
  njerëz të cilët punojnë jashtë, dhe ata që janë në neumeren vendim
  sunbathing, është e përcaktuar gjenetikisht, reduktohet tolerancën në ultravjollcë
  apo probleme shëndetësore, të tilla si Dystonia vegjetativ-vaskulare, hipertension
  sëmundje, trashje apo endokrine çrregullime. Për ata që duan për të pirë duhan
  jashtë në një stol dhe të pini një çift të shisheve të birrës apo më keq, diçka
  goditja e diellit të fortë më shumë gjasa se njerëzit pa zakone të këqija.
  Ndikojë edhe tensionin dhe stresin, por nuk është çudi që ata janë të
  Në përgjithësi, të ulur kapacitetin adaptive e organizmit.


  Sunstroke - një
  lloj i pash ngrohjes, e karakterizuar nga çrregullimi i nervor dhe
  sistemi kardiovaskular. Pasojat e saj mund të jetë mjaft
  serioze, deri në arrestimin kardiak dhe vdekjes, veçanërisht nëse viktima
  fëmijë i vogël ose një person i moshuar me një sëmundje të ngarkesave të lidhura.

  Sunstroke mund të ndodhë
  direkt ndërsa në dielli, dhe pas 6-8 orësh
  pas diellit, i cili ka qenë shpesh neglizhohet njerëzve besimtarë atë veprim
  UV përfundon një herë një person i fshehur në hijet.

  Shenjat e para se dielli nuk e kurseu ju,
  janë dobësi, dhimbje koke të butë, palpitations, të përzier dhe zgjerim

  nxënësit. Pasi këto simptome shfaqen, ju duhet të fshehin në hijet apo Login
  dhomë, të hequr qafe të veshjeve ose të paktën të ndrequr
  portë sdavlyvayuschyy dhe liroj rripin. Është më mirë për t'u ulur pranë tifoz
  conditioner ose më mirë akoma qëndrojnë pak më të ngritur këmbët e tij e mësipërme
  trup, pini të ftohtë, por jo ujë akull. Në kokë dhe gjoks duhet
  Vendos një njeri të ftohtë compress njomet me ujë dhe llak atë mbi një bazë të rregullt
  atomizer. Nëse i shqetësuar në lidhje me nauze dhe marramendje, kanë
  Pjesëmarrësit sjellin leshi pambuku lagur me amoniak ose uthull.

  Sunstroke e mesme karakterizohet

  dukuri e dobësi e papritur, si mahnitëse, koordinimi i dobët
  lëvizje, ecje dredhur, janë shpesh të zbehta. Shqetësuar i fortë
  dhimbje koke, të përzier, të vjella ndodh. Rrahje zemre të shpejtë, nganjëherë shkon
  Gjak nga hunda. Ethe tipik deri në 39-400 C.

  Në këtë rast, ju duhet të bëni të njëjtën manipulimin që
  dhe në Sunstroke butë. Në rast të vjella, duhet të sigurojnë që
  të vjella nuk ka goditur rrugët e frymëmarrjes që është e vendosur mbi kokë
  Trupi dhe pak në anën, për të ngritur hundën me leshi pambuku amoniak. Në këtë
  rast pa e quajtur "ambulancë" nuk e bëjnë siç kërkohet

  Terapi urgjencës mjekësore - futja e caffeine ose kordiamin tjetër
  droga që mbështesin sistemin kardiovaskular.

  Edhe më të shpejtë në zhvillim Sunstroke të rënda,
  ku një viktimë individ papritmas bëhet e purplish-kuqe ose madje kaltërosh,
  ai e humb vetëdijen, nganjëherë bie në gjendje kome, konvulsione duket, i pavullnetshëm
  feçe dhe urinës. Çrregullime të vetëdijes karakterizuar nga pamja e hallucinations
  dhe jerm, temperatura e trupit rritet në 420 C. Në tre nga
  dhjetë njerëz vdiqën. Urgent Care - e vetmja gjë që mund
  shpëtuar jetën e viktimës, dhe ardhjen e "ER" për lirimin e

  udhë ajrore të vjellura, dhe nëse është e nevojshme japin frymëmarrje artificiale
  dhe compressions gjoks.


  Çfarë duhet të bëni
  jo për të marrë Sunstroke?

 • Shkruani diellin me kokën e tij i mbuluar në diell
  syze të errëta nën një ombrellë të ndritshme dhe të shmangen diellit të zgjatur.
 • Sunbathing merren vetëm në mëngjes dhe
  mbrëmje, 15-20 minuta e parë dhe pastaj për 2 orë maksimal me
  ndërprerje.
 • Herë pas here përdorim i llak
  ujë, ujitjen fytyrën dhe zonat e ekspozuara të trupit.
 • Në mot të nxehtë pini shumë (deri në 3 litra ujë në ditë), të mbajë
  e rënda, ushqimet yndyrore, duke preferuar produktet e qumështit.

 • Ne ju dëshirojmë shëndet, diellin e ngrohtë dhe një festë verore!