Fle në një natë të dimrit


 • Një gjumë i shëndetshëm dhe i duhur
 • Kushtet e gjumë të shëndetshëm
 • Zgjuar gjithashtu duhet të saktë!
  Një gjumë i shëndetshëm dhe i duhur
 • Një gjumë i shëndetshëm dhe i duhur - çelësi për një ditë të suksesshme dhe humor të mirë. Ndonjëherë, gjërat na shtrëngimi aq shkëlqyeshëm se gjumi është koha më pak. Dhe gjumi - tepër i çmuar. Sidomos në dimër, kur trupi po ndryshon, dhe ajo kërkon më shumë përpjekje dhe energji. Mjekët kanë treguar kohë të gjatë që në dimër njerëzit flenë shumë më tepër se në verë, kështu që ajo ndjek dimër kushtojnë më shumë kohë për këtë detyrë.

  Për shkak të faktit se rruga merr svitaye errët herët dhe vonë - trupi është duke luftuar pothuajse tërë fjetur ditë.

  Dhe në qoftë se ju nuk e mbani rregullat e thjeshtë, ëndrra e dimrit mund të kthehet në probleme të mëdha në lidhje me lodhje dhe mungesa e gjumit.

  Merrni një disa rregulla të thjeshta për të fjetur në natën e dimrit ishte që të ketë një kalim kohe të këndshme, dhe zgjim në mëngjes dimrit - i lehtë dhe i lumtur. Por mos harroni se vetëm këshillë pasazh sistematik ju të vërtetë të ndjehen më mirë, dhe kjo pyetje - "si normal gjumë?" - Eja në hiç.

  Kushtet e gjumë të shëndetshëm

  Vjen në shtëpi pas një dite të vështirë dhe të ngjeshur, hani një darkë të lehta. Gjithkush e di që të ndërhyjnë me gjumë darkë të ngushtë dhe ju tjerrje gjithë natën. Pas darke duhet të jetë të paktën 3 orë para se të shkoni në shtrat.


  Ushqimi duhet zasvoyitysya në trup dhe kjo kërkon vetëm një kohë të tillë të jetë e mundur. Në asnjë rast nuk e pi pije tonik (çaj, kafe, lëng portokalli) sepse ata janë një stimulues në sistemin nervor dhe fle si ashensor krah. Pas darke, të gëzojnë një aktivitet të preferuar të paktën gjysmë ore. Shikoni në TV, lexoni një libër, të dëgjoni muzikë dhe lirisht relaksohuni. Harrojeni momente të pakëndshme dita e fundit dhe zhyt veten në atmosferë komod e shtëpisë së tyre. Pas të gjitha, "një ndërgjegje të qartë - një pilulë gjumi më mirë", - thotë parim i lashtë.

  Ju pastaj mund të marrë një dush të ngrohtë me shtimin e vajrave thelbësore. Për shekuj provuar se Aromatherapy - art, kështu që përdorni vetëm ato vajra që zbut trupin tuaj dhe rozslablyat.

  Dalin në pension mundësisht brenda 22 orëve. Nëse jo, do të përpiqen për të fjetur në mes 2 dhe 04:00. Në këtë kohë e gjumit e fortë, madje orë pospavshy, ju nuk do të ndjehen të zhytur plotësisht.

  Veri apo lindje - se cila duhet të adresohet kokën tuaj në një ëndërr, si kryqëzimin e fushave elektromagnetike të tokës dhe lëvore cerebrale njerëzore përkojnë në këtë drejtim. Besoni mua, gjumi është i mrekullueshëm.

  Është e rëndësishme se rrobat në të cilat ju fle. Sa më pak rroba - fle më mirë. Por në dimër trim sa për të fjetur lakuriq, kështu që përdorni vetëm veshjet nga fibra bimore.

  Dhomë gjumi duhet të jetë ajër i freskët.

  Nëse ju transmetuar dhomë para se të shkojnë në shtrat ose të lënë dritaren. Por nuk do të fillojë një projekt, dhe në vend të infektues ftohjet gjumë të këndshëm. Në qoftë se largoheni dritare, ju mund të veshin çorape për të mbrojtur veten nga sëmundja.

  Edhe banorët e Kinën e lashtë kanë treguar se ëndrra më e shpejtë fjala për ata që flenë në një sipërfaqe të sheshtë, pa jastëkë. Në këtë rast nuk ka çrregullime të qarkullimit të palcës kurrizore dhe përmirësimin e rrjedhjes së gjakut cerebrale normalizes presionin intracranial. Nëse ju nuk mund të jetojnë pa një jastëk - përdorni filler me hulls hikërror. Japonezët, si ata kanë provuar dobinë e pillows hikërror zakonisht rekomandojnë ato për të eleminuar dhimbjet e qafës, mbrapa, kreu, duke eliminuar gërhitës dhe pagjumësi dhe probleme të tjera.

  Mbushje natyror ka shumë përparësi më shumë se mbushje konvencionale jastëk. Më e rëndësishmja, butësisht zbutur përshtatet me formën e kokës dhe qafës, duke siguruar një mbështetje fleksibile dhe pasive.

  Nëse ju mendoni se gjumi nuk vjen në shtrat dhe ju absolutisht nuk duan - mos fle. Merrni atë që kurrë kështu, lexuar, puna deri Morpheus do të fshij ju nuk e bëni. Kjo nuk është kriminel, sepse trupi vetë e njeh kufirin e forcës suaj.

  Zgjuar gjithashtu duhet të saktë!

  Rregulli kryesor për ata që duan të fle - jo zalezhuvatysya në shtrat pasi ju të zgjoheni, edhe pse ora nuk ka crept me numrin 5 ose 6.

  Fakti se truri fillon nga tani aktiv dhe duke u përpjekur për të detyruar atë përsëri për të fjetur, ju bëni vetëm më keq.

  Pas shërimit nuk është dembel. Marrë disa stërvitje gjatë muzikës energjik. Mos harroni të shikoni në dhe të marrë një dush kontrast banja me vajra esenciale si. Tani, në mënyrë që të zgjoheni nga gjumi lumturi.

  Pavarësisht motit të keq jashtë dhe temperaturat nën zero janë të lumtur për të zgjoheni çdo ditë, sepse qëndrimi mendor nuk është më pak e rëndësishme se fiziologjik. Jepni vetes disa fraza optimiste, të vënë në muzikë dhe të marrë të gatshme për dimër tjetër ritual gjumit.

  Natën e mirë!

  Shko në krye.