Lëngjet - Asistent Shefi në depresion tonë trupit luftarake sezonal


 • Si për të mbështetur veten dhe të dashurit e tyre bie kur çdo gjë duket e trupit të errët dhe të zymtë, dhe dobësuar veçanërisht të prirur për ftohjet?
 • Prona të dobishme lëngje
 • Lëng Përzgjedhja


 • Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë nga 2020 depresioni do të dalë në vendin e parë në botë në mesin e të gjitha sëmundjeve, përpara udhëheqësve të sotëm - infektive dhe kardiovaskulare. Një nga llojet më të zakonshme të depresionit quajtur çrregullim sezonal emocional.


  Si për të mbështetur veten dhe të dashurit e tyre bie kur çdo gjë duket e trupit të errët dhe të zymtë, dhe dobësuar veçanërisht të prirur për ftohjet?

  A nuk nxitojnë për të blerë vitamina të shtrenjta. Ka mënyra më të arritshme dhe të kënaqshme për të ndihmuar trupin tonë për të kapërcyer një periudhë të vështirë.

  Lëng frutash dhe lëng perimesh - një burim i domosdoshëm i vitaminave, glukozë, fruktozë, minerale, materies organike dhe vajra esenciale. Lëng veçanërisht e dobishme me tul - fibra produkt origjinal, ata gjithashtu të referuar sqaruar: ato përmbajnë pektin, e cila ul nivelin e kolesterolit në gjak dhe normalizes aktivitetin e traktit gastrointestinal.

  Lëngjet integruar shpejt në metabolizmin dhe pothuajse asnjë trup të kërkojë shpenzimet e energjisë asimilimit. Ata të rregulluar ekuilibrin acid-bazë në gjak, të rritur aktivitetin e enzimeve që ndihmojnë eliminimin e toksinave nga trupi, stimulojnë tretjen dhe absorbohet shumë shpejt - fjalë për fjalë një orë pasi të hahet.


  Mënyra më e lehtë dhe më e shpejtë për të pasuruar trupin tuaj me vitamina - është për të blerë lëng në pako. Procesin e prodhimit modern siguron ruajtjen e lëng i rëndësishëm gjurmë elemente të tilla si kalium, natrium, kalcium, magnez dhe të tjerë.


  Prona të dobishme lëngje

  Çdo lëng - një grup i vitaminave dhe pronat e tyre të dobishme:

  Lëng Kajsi forcon muskujt e zemrës. Përdorimi i rregullt do ta ndihmojë atë të shpëtoj të aritmisë kardiake.

  Lëng Pineapple efekte të dobishme në veshka dhe të funksionit të mëlçisë, dhe përmban një substancë "bromelain" e cila është një e shkëlqyer sobë me yndyrë natyrore. Prandaj lëng pineapple është përdorur gjerësisht në të ushqyerit klinike.

  Ky lëng është e rekomanduar dhe si një ilaç për sëmundje të veshkave dhe anginë.

  Lëng portokalli - A është një anticarcinogenic, agjent i fuqishëm anti-kancer. Pronat anticancer e lëng portokalli u zbuluan në mes të shekullit të kaluar. Ndërsa qeveria e SHBA është e shqetësuar për rritjen e kancerit, e lançuar më ambicioz në historinë e fushatës njerëzimi lëng portokalli.

  Lëng rrushi të ndihmuar në rivendosjen e sistemit nervor të varfëruar, të dobishme për avari. Efekte të dobishme në organet e brendshme të tilla si veshkave dhe mëlçisë - ajo "pastron" t'i çuar nga toksina. Përveç kësaj, verë "filtron" gjak - në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon nivelet e gjakut të kolesterolit.

  Cherry nektar ndihmon me kapsllëk, përmirëson metabolizmin, forcon trupin, përmirëson oreksin, është përdorur si një expectorant.

  Lëng grejpfruti - Ilaç natyral Excellent për pagjumësi. Lëng i frutave agrume normalizes presionin e gjakut dhe e bën gjakun e kolesterolit të tepërt.

  Lëng karrote përmirëson vizion, forcon trupin dhe rikthen pushtetin pas sëmundjes dhe rritje tendosje mendore dhe fizike, shërim ulçerë, duke ndihmuar rekomanduar për kancer, tuberkulozi dhe anemi. Gjithashtu lëng karrote - përmirëson oreksin. Ai forcon dhëmbët, rrit rezistencën ndaj infeksionit, shumë të dobishme për njerëzit puna e të cilëve është e lidhur me lodhje të syve.

  Lëng pjeshke forcon muskujt e zemrës - përdorimi i saj i rregullt ndihmon të shpëtoj të aritmisë kardiake. Lëng në mënyrë të barabartë të dobishme bukuroshe me anemi, ajo ka një efekt qetësues në stomak në acarimin gastrit dhe sëmundjeve të tjera.

  Lëng i currants kuqe rekomandohet për sëmundjet e sistemit kardiovaskular, ulcerat, përdhes, sëmundjet e lëkurës, gurët në veshka, reumatizmi, ftohjet.

  Lëng i zi rrush pa fara përdoret për mangësi vitaminë, anemi, gastrit me aciditet të ulët, bronkit akut, gripit, dhimbje fyti. Black lëng rrush pa fara - forcon sistemin imunitar, ka një efekt tonik, e pasur me vitaminë C.

  Lëng domate kombinon të ulët kalori të kalorive. Ajo është e pasur në kripëra dhe elementët gjurmë. Ajo përmban vitamina A dhe C, të cilat janë antioksidantë dhe vonon plakjen e qelizave dhe për të forcuar sistemin imunitar. Shumë të dobishme në dietat.

  Musht përdorin për obeziteti dhe diabetit, sëmundjet e sistemit kardiovaskular, mëlçisë, veshkave, dizenteria, kolit kronik, përdhes, reumatizmi, atherosclerosis, gurëve në veshka dhe fshikëz e tëmthit. Shumë të dobishme për njerëzit të punës intelektuale.


  Lëng Përzgjedhja

  Tregu ka një përzgjedhje të madhe të pijeve, dhe vetëm i humbur, çfarë të zgjidhni.


  Si për të dalluar lëng, nektar dhe pije lëng? Ata nuk ndryshojnë vetëm në teknologjinë e prodhimit, por edhe përbërja, cilësi dhe shije. Disa të dobishme dhe e shijshme fruta dhe manaferrat, të tilla si pjeshkë, kajsi, kumbulla, qershi, banane, currants, pothuajse e pamundur për të marrë lëng absolute. Pas tjerr e tyre rezulton ose pure ose lëng me too thekshëm, i ëmbël apo shije kosi. Për të marrë frutat e këtyre pije të shijshme dhe të shëndetshme, lëng apo pure përzier me lëngje të tjera frutash, të tilla si mollë. Ose prodhojnë nektar. Nectar përbëhet nga një përqindje të caktuar të lëngut (me ligj ajo është 25-50%), uji, sheqer dhe Acidifiers natyrore, të tilla si acid limoni.

  On tregut dhe lëng pije të. Ata ndajnë përmbajtjen e lëng nuk duhet të jetë më pak se 10%.

  Është e rëndësishme për të parë një emërtim që tregon përbërjen e një produkti (lëng, nectars, pije lëng), afatin e vlefshmërisë së saj.

  Dhe në fund tip: nuk e pi lëng vetëm përpara se të hahet, kohën më të mirë për lëng - gjysmë ore para drekë ose darkë. Ju bëftë mirë!