Osmidrosis


 • osmidroz
 • dyshidroz


 • Osmidroz

  osmidroz - me erë djerse të shkaktuara nga substancat me erë të keq të formuara gjatë dekompozim të djerse nga bakteret (zakonisht staphylococci) (osmidrosis;; grek erë osme e djerse + hidros + Balsam bromidroz, djersë me erë të keq.). Ka apokrinnyh (axillary - axillary) osmidroz në të cilin burim i erë është gjendra axillary djerse, dhe osmidroz ekkrinnyh, vërejtura në hyperhidrosis në thembra, folds mëdha në njerëzit e dhjamosur. Osmidroz promovuar higjienës jo personale, djersitje të tepërt, çrregullime endokrine, prania e nxituar pelenë. Ndonjëherë ju mund të merrni osmidroz pas marrjes së disa barna që përmbajnë, për shembull, squfurit.

  Përbërja e djersës në osmidroz zakonisht normal, por erë mund të ketë hije të ndryshme - nga acid në fekal. Osmidroz ndodh zakonisht në të rriturit.

  Trajtimi konsiston në lëkurë shpeshta larë me sapun dhe ujë, përdorimi i antibiotikëve që pengojnë dekompozimin e djerse (amoniakut alumini, soaps antibacterial), deodorants, adsorbents që largojnë substancat me erë të keq të prodhuar nga dekompozimi i djersës dhe pengojnë djersitje.

  Parandalimi është higjiena personale, trajtimi i hyperhidrosis.  Dyshidroz

  Dyshidroz (. Dyshidrosis; grek DYS + hidros djerse + Krem stilues kontroll; vodyanitsa) - sëmundje e lëkurës karakterizuar me formimin vnutriepidermalnyh (në shtresën e sipërme të lëkurës) Flluska transparente si rezultat i bllokimit të kanaleve të gjëndrave të djersës; Termi është përdorur ndonjëherë për t'iu referuar çrregullime djersitje.

  Sëmundje Dyshidroz siç përshkruhet në 1873 Fox (TV Eoh), por shkaqet dhe mekanizmat e sëmundjes ende nuk janë sqaruar. Shumica e autorëve e konsiderojnë dyshidroz si një reaksion alergjik në pacientët me këmbë, pyoderma, ekzemë atleti ose si një manifestim i ushqimit, toksydermiyi drogës. Dishdroz shpesh zhvillon në njerëz të prirur për djersitje pas traumave, eksitim, frika, duke qenë një manifestim i innervation çrregullim të gjëndrave të djersës, sidomos në sezonin e nxehtë.

  Manifestimet.
  Lëkura e palmave, sipërfaqet anësore të gishtave, thembra, më shpesh në anën e pasme të duarve, këmbët dhe gishtërinjtë i ulur thellë atje vnutriepidermalno transparent, sikur të ngulitura në lëkurë flluska tejdukshëm përmes corneum shtrese dhe i përngjashëm kokrra miell palme.

  Bubbles sulmet që paraqiten, të shoqëruar nga djegia ose kruarje. Gradualisht rrit edemë përparon skuqje, blisters transformuar në flluska të madhësive të ndryshme. Scratches promovuar infeksionin piogjen anëtarësimit - bubbles pari transparente turbullt, përmbajtja e tyre bëhet ngjyrë të verdhë. Në të lagësht të ngrohtë skuqje dishidroticheskoy Klima mund të ndikojë në gjithë trupin (popullore emrin "Cook"). Në klimat e thatë ndonjëherë atje formë dështuar - të ashtuquajturit dyshidroz pjatë të thatë; pa blisters në shuplakat dhe pëllëmbë dhe sipërfaqja e të gishtave - piling sipërfaqësor si harqe, garlands, unaza, zakonisht nuk shoqërohet me kruarje.  Trajtim.
  Aplikoni sedativë dhe antihistamines; dietë pa kufizim kripë e karbohidrateve. Në nivel lokal - locion me zgjidhje 2% e Resorcinol, zgjidhje të çojë laktatit ujë etakridina (rivanola), vaj zink, paste zink naftalannaya. Në prani të infeksionit sekondarë - emulsioni sintomitsinovoy, ngjyra aniline. Në mungesë të komplikimeve ndikuar proces lscheniya zakonisht brenda 1 - 3 javë më kalon, blisters thahet, crusts të mbuluara që të zhvishem si pllaka e hollë, duke lënë një njollë rozë. Përsëritje e mundur.

  Informacion nga artikullin "osmidroz dhe dyshidroz"