Fjala e shëllirë


 • "Nga çfarë, çfarë bën, çfarë bën ..."
 • "Një tjetër një pyeti turshi shalqi një tjetër"
 • "Brush" shekullit të kaluar

  Ndërkohë, shëllirë vërtetë heq viktimë e një tepërt e alkoolit dhe produkteve të saj të transformimit. Dhe disa prej tyre (p.sh., acetaldehyde) shumë herë superiore të toksicitetit të alkoolit. Teprica alkool dehydrates trupin, i jep bilanci acid-bazë në gjak ul nivelet e kaliumit dhe magnezit ... dhe nuk ka nevojë për të përshkruar gjendjen e shëndetit të sëmurë ...

  "Nga çfarë, çfarë bën, çfarë bën ..."

  Çfarë shëllirë? Ne bërë atë në kripë - jonet natriumit ndihmuar ujë mbahet në trup.

  Perimet dhe fruta pasuruar kalium dhe magnez jonet e saj, dhe depërtimi i shpejtë në komponimet alkaline trupi i synimeve të dhënësit vetëm ndihmon për të rivendosur ekuilibrin acid-alkaline. (Rastësisht, shije të thartë e shëllirë nuk duhet ngatërruar hygienist njohur K.S.Petrovskiy theksoi se "nuk ka rëndësi se sa të shijojë fruta dhe perime e papjekur ata ende përcaktojnë orientimin e ushqimeve alkaline.")

  Dhe kjo nuk është e gjitha. Është e njohur se alkooli në trupin tonë shembet veçantë enzimë - dehydrogenase alkool. Në mënyrë të drejtë të nivelit të lartë ajo lehtëson dhe përshpejton luftën me pasojat e festës tepruar. Dhe kjo rezulton "frymëzojnë" mëlçisë në enzimë aktive ndihmon zhvillimin sasinë minimale të alkoolit (nuk është diçka e homeopati: "trajtojnë si me si" ...).


  Dhe këto doza të vogla C2H5OH i famshëm sigurisht i pranishëm në turshi.

  "Një tjetër një pyeti turshi shalqi një tjetër"

  Disa receta e lashtë të turshi vetëm të përfshijë një sasi të vogël të recetë vodka - 100-150 g në 10 litra ujë me kripë për trangujve, duke ruajtur për muaj cilësi veçanërisht elastike, ngjyra dhe tërheqëse, dhe ajo ka veti të veçanta shëruese! Dhe i mirë, në qoftë se shëllirë është fruktoza - ajo rrit normën e oksidimit të alkoolit dhe gjithashtu parandalon akumulimin e organeve ketonit që mund të shkaktojë komplikime të zemrës. Shumica e fruktoza në shalqi, fruta pome dhe manaferrat.

  Pra, është rruga jo vetëm kastravec apo lakër turshi, por edhe në kripë të lëngshme apo derdhje në shalqi ngjyhet mollë, veçanërisht në qoftë se ajo është e gatuar me mjaltë. Për këtë arsye: "Një tjetër një pyeti turshi shalqi tjetër" (IA Krylov).

  "Brush" shekullit të kaluar

  Ai ishte i njohur mirë për shumë karaktereve letrare, kështu - dhe krijuesit e librave popullore. "Ju shikoni, Peter A., ​​e cila pohulyuvaty. Unë kokë diçka e vështirë dhe hani diçka që unë nuk e bëjnë. Njeriu duke pirë asgjë nuk të përshtatshëm ... Pi-ka kastravec turshi me mjaltë ... "- bindi repartin kujdesur Savyelitch" Bija kapitenit ".

  Alexei Tolstoi në "zotëri çalë" e tij thotë se e njëjta e përdorur për të caktuar qëllimit ", furçë" - një përzierje e lakër, rrikë, rrepkë integruar dhe kastravec gjithë njëjtën shëllirë të. "Llogaritja e mishit, për të mos përmendur një nga gjellë origjinal, të quajtur hangover. Ky vakt përbëhej nga prerje të ftohtë në feta hollë e qengjit të përzier me kastravec melkokroshennymi, kastravec razsolom, uthull dhe piper. Ai përdori një gjellë e mbetur. " Recetë 1880!

  Dhe amerikan David Auterbridzh tha në lidhje me barëra nga bar e vet në një qytet të vogël larg Nebraska. Ata të zgjidhur problemin duke pirë një përzierje e shpirt polustakana lëng lakër turshi, dy teaspoons e vaj ulliri dhe piper, pastaj rostiçeri është një copë proshutë e tymosur ...

  Në të vërtetë, shëllirë - jo vetëm mjet në shkallë kombëtare, por edhe të njohur ndërkombëtarisht!