Kjo është nga e kaluara


 • Formimi i mbresë
 • Llojet e scars
 • Metodat e trajtimin e plagët
 • Scars misterioze keloid
 • Zhvillimi i keloids

 • Scars - është në thelb e njëjtë. Scars - një emër të familjes scars. Në mjekësi, besohet se plagët janë rezultat i zëvendësuar indet e saj lidhës në lëkurë për shkak të lëndimeve të ndryshme, ndikimi mekanik, temperaturë (plagët e formuara pas djegie), sëmundjet e lëkurës (i quajtur gjithashtu postacne). Problemi i dhëmbëza është e zakonshme për mjekët - dermatologists dhe kirurgët - beauticians. Secila prej këtyre profesionistëve që merren me këtë problem. Scars nuk janë aq të thjeshtë sa duket në shikim të parë. Ka shumë subspecies dhe grupe.

  Për shembull, është e rëndësishme për të ndarë dhëmbëza fiziologjike dhe patologjike. Fiziologjik - kur mbresë tij plagosje gradualisht zbehet dhe të bëhet kompakt. Dhe nganjëherë papritmas fillon të kundërt procesin - rrit mbresë bëhet më e ndritshme të kuqe ose blu. Në këtë rast zhvillon dhëmbëza jonormale, dhe nëse specialist të nevojshëm të ndërhyrjes për një vendim mbi procesin e korrigjimit.


  Formimi i mbresë

  Është e rëndësishme për të kuptuar se në çfarë fazë e formimit të lë mbresë të kontaktoni mjekun tuaj. Suksesi i trajtimit varet kryesisht nga koha e problemit, më shpejt më mirë. Ka një keqkuptim i madh gati sikur nga dhëmbëza të ndryshohet përgjithmonë.


  Jo, kjo është e pamundur. Kirurgu mund të përmirësojë cilësinë e mbresë. Paramendoni që mbresë të gjerë dhe i përafërt. Një kirurg me përvojë mund të bëjë atë më e hollë dhe më pak të dukshme. Ai issechet tepërt e lëkurës dhe të formojnë një të re, por një mbresë të këndshme. Beauticians dhe dermatologists mund të rekomandojë një trajtim kompleks të plagët në varësi të llojeve të tyre.

  Mbresë mund të ndodhë pas traumave, kirurgji, mprehtë, etj dhe është rezultat i mbylljes së defektit indeve të sapo formuar ind lidhës. Nëse dëmi prek vetëm veshje e guaskës, gjurmë mbetet, si shtresë basal e qelizave epidermë ruajnë aftësinë për rigjenerimin plotësisht gjatë gjithë jetës.

  Nëse dëmi prek shtresat e thella të lëkurës (dermis), defekt ind mbushur me inde granulimi cila më pas formuar në Rumenin. Në rrjedhën normale të procesit dhëmbëza të indeve mbresë gradualisht sheshohet dhe bëhet ngjyrë të indeve përreth (normotroficheskiy mbresë). E është për proces është prishur, atëherë është e mundshme formimin e dhëmbëza patologjike.


  Llojet e scars

  Është e rëndësishme për të përcaktuar llojin e lë mbresë për të përcaktuar termat dhe zgjedhjen e trajtimit.

  scars normotroficheskaya janë të turret me lëkurë përreth ose të ketë ngjyrë mishi i zbehtë dhe elasticitet janë të afërt me indet normale.

  Ata shpesh nuk e mërzit pacientin. Në mënyrë tipike, ato nuk janë të rekomanduara për të trajtuar në mënyrë radikale, atë turistik në kirurgji. Por kjo nuk do të thotë se ata nuk kanë nevojë për të bërë. Me microdermabrasion ose peels sipërfaqësore (nganjëherë mesatare) kimike këto shenjat mund të bëhet praktikisht i padukshëm.

  Scars atrophic të vendosura më poshtë rrethues të shthurjes e lëkurës dhe pëlhura të ndryshme. Një shembull tipik është plagët atrophic striae (shënon shtrirje). Ka shumë trajtime për këtë lloj të dhëmbëza. Dhe duhet theksuar se rezultati i vazhdueshëm dhe i duhur trajtim estetik janë të kënaqur pothuajse të gjithë pacientët.  Scars Hypertrophic zgjatet mbi sipërfaqen e lëkurës, e kufizuar zonën e dëmtuar dhe regres spontanisht brenda dy viteve, edhe pse e regresionit mund të jetë jo e plotë. Ngjyra e plagët, zakonisht trëndafili. Ky lloj i dhëmbëza të përkryer shërueshme dhe ata nuk përsëritet. Rezultati më i mirë kozmetike arritur në trajtimin kirurgjik - heqje e indeve mbresë. Nëse mbresë të vogël, ajo është e përkryer lëkurë trajtim - kimike, microdermabrasion, lazer po rishfaqet. Me metodat konservatore arritur rezultate të mira nga të energjisë elektrike dhe phonophoresis me hydrocortisone, lidasa, Kontraktubeks ose injeksione të hormoneve në zonë mbresë, të tilla si diprospan apo cenalog.  Keloids mund të jetë në formë yjor apo tifoz, kanë një fillesat lineare, zakonisht shfaqet në lëkurë dhe të ketë një kufi të mprehtë. Shoqëruar shpesh nga kruarje, dhimbje, djegies. Karakterizohet nga aftësia për rritjen e vazhdueshme dhe përsëritje pas trajtimit, e cila shkakton mbresë mund të jetë disa herë madhësia e plagës. Trajtimi i scars keloid ende mbetet një nga sfidat më të vështira efektiviteti i trajtimit dhe rikthim normat janë shumë të ndryshueshme.


  Metodat e trajtimin e plagët

  Prerje kirurgjikale e dhëmbëza keloid vetë joefektiv, si stimuluar depozitimin shtesë e kolagjenit dhe shpejt çon në rikthim.


  Futja e kortikosteroideve në ind mbresë - ndoshta metoda më e përdorur. Disa të dhëna klinike rreth performancës së saj arrin 90%, edhe pse ne duhet të pranoj se ndonjëherë ka reagime lokale të lëkurës në formën e atrofi apo pigmentim. Një ngushëllim është se me kalimin e kohës, këto efekte anësore janë.

  Pse është e rëndësishme për të përcaktuar se çfarë lloje takon rezultuar mbresë? Për shkak të kësaj varet se si ajo duhet të ndikojë. Scars atrophic shfaqen në lëkurë për shkak të puçrra ose të fytyrës operacionet nën standard - për shembull, kur nishan keq hequr apo papyllomu. Detyra e mjekut - për të mbushur vrimë që është formuar.

  Në fund të fundit, çfarë atrofi?

  Para së gjithash - mungesa e rritjes së indeve. Atrofik plagët formimin e kolagjenit është shumë e keqe, ajo nuk është e mjaftueshme që të ketë për të mbushur vrimë. Jashtë këtyre dimples në lëkurë të duket si defekte të dukshme që dalin pas shkatërrimit të gjëndër dhe indet përreth lidhës, dhe ndonjëherë shkatërrimi i indit nënlëkuror. Shkatërrimi mund të jetë aq e madhe se plagët me të thellë dhe të gjerë, e cila është tipike e formave të rënda të puçrra fytyre.

  Scars atrophic për të mbushur përgatitjet e veçanta që përmbajnë acid Hyaluronic. Dhe mënyra më e mirë për to peels kimike të përshtatshme.

  Sa për plagët hypertrophic, plagët nga ajo indeve të tepërta, në këtë rast, një mbresë të lidhur me sipërfaqen e lëkurës që e bëjnë normotroficheskaya. Excellent proyavlyaemost hypertrophic qetë plagët po rishfaqet lazer dhe dermabrasion. Dhe ndikimi më e vështirë për plagët keloid. Ata janë jashtëzakonisht të vështirë për të trajtuar. Dhe se ata duhet të trajtohen veç e veç.


  Scars misterioze keloid

  Keloids pretendojë si hypertrophic. Është e rëndësishme që të le mjeku juaj e dalluar nga njëri-tjetri. Përndryshe, trajtimi mund të jetë jo vetëm i paefektshëm, por edhe i rrezikshëm. Keloids mjekët e interesuar në fund të shekullit të XIX, duke tërhequr vëmendjen në faktin se disa plagët e gjatë pas lëndimit dhe më tej të zhvillohet dhe të rritet kufirin fortë dëmtuar lëkurën.

  Nëse në rastin e plagët hypertrophic Sizes qartë të korrespondojnë me madhësinë e dëmit në rastin e keloids ata mund të ndodhin në vendin e lëndimit dhe pak më shumë se zona origjinale disa herë.

  Shumica zhvillimin plagët keloid në veshët, gjoksin, të paktën - në nyje. Ka raste të plagët keloid mbi fytyrën e tij.


  Zhvillimi i keloids

  Zhvillimi i keloids ndodh në katër faza:

 • Faza epithelialization do të thotë se zona e dëmtuar është e mbuluar me një film i hollë e epitelit squamous, në 7-10 ditësh nis të bëhet i fortë dhe pak kompakt, ajo u rrit me ngjyra bëhet e zbehtë.

  Në këtë shtet, mbresë është 2-2,5 javë.
 • Fazë karakterizohet nga rritja e ënjtje ëmbëlsi mbresë në kontakt me të, mbresë tashmë tmerrshëm mbi lëkurë. Pas 3-4nedeli zvogëlon dhimbje dhe skuqje rritje, duke fituar ngjyrë cyanotic.
 • Vula Faza - mbresë mbyllur gjatë, të mbuluar me pllakë fokale dendur bëhet kodrinor dhe duket si një keloid.
 • Faza zbutje - zbehet mbresë, bëhet e butë, të lëvizshme dhe pa dhimbje. Procesi mund të vazhdojë në fazën e zbutje dhe mbresë keloid ruajtur natyrën.
 • Në varietetet e saj keloids ndahet në të rinj dhe të vjetër.

  Taktika trajtimi i këtyre dy formave të janë krejtësisht të ndryshme. Keloids rinj - keloids është ekzistenca e një periudhe prej 3 muaj deri në 5 vjet. Karakterizuar nga rritje të fortë, me një sipërfaqe të qetë me shkëlqim dhe ngjyra nga e kuqe në cyanotic. Keloids vjetër - keloids është term të qenë 5 deri 10 vjet. Karakterizohet nga sipërfaqe të përafërt rrudhur, ndonjëherë - tërheqje ngjyrë paler qendror sesa keloids rinj.

  Informacion nga artikullin "Të simbole të së kaluarës: scars"