Pre scoliosis sjellje dhe twists shpinë


 • Diagnoza e pasqyrë
 • Mjekimi si argëtim
 • Bed spartan, dembel shpinës


  Scoliosis - një nga Sëmundjet më të pakëndshme ortopedike.

  Por në disa fëmijë - ata mund të thonë se koha me fat - tendosje mbrapa nuk është aq e dukshme dhe vetëm në vitet e mëvonshme është osteochondrosis evident. Dhe në sëmundje të tjera fillon të përparojë me shpejtësi që nga klasa e parë, lakimi dhe gjarpërues shpinë, shtrembëruar sjellje.

  Për fat të keq, për të hequr qafe të scoliosis krejtësisht e pamundur për shkak sëmundjeje më shpesh të bazuar gjenetikisht, i cili karakterizohet nga dobësi e indit lidhor. Por në qoftë se njoftimi me kohë i sëmundjes dhe trajtimit të hershëm, probleme serioze me shpinë mund të shmanget, thotë pedikyrist M.

  A. Eremushkin.


  Diagnoza e pasqyrë

  Shih se si fëmija juaj mban mbrapa (i fortë ose i ngadaltë në karrocë e tij?) Si ai është në tryezë.
  Vëzhgoni nëse janë të drejtë turret dhe shpatullat e majtë. Shikoni në pjesën e prapme të fëmijës kur ai është: A e drejtë dhe majtas "Triangle" (hapësirë ​​në mes duart poshtë përgjatë anët dhe nga anët). Pyetni fëmijën ngadalë përkulem përpara me armë poshtë poshtë dhe të shikojnë prapa - nuk fryrë të bëjë një nga blades nuk janë formuar apo breg brinjë. Kur në dyshim (veçanërisht me pak shtrembërim), e konsiderojnë fëmijën në pasqyrë - deformim menjëherë do të bëhet e dukshme.


  Diçka ju i shqetësuar për? Hurry up një takim me pedikyrist. Veçanërisht i vëmendshëm ndaj sjellje e fëmijës duhet të jetë në një kohë kur ai bëri një kërcim të mprehtë në rritjen ekonomike. X-rrezet japin informacion të plotë në lidhje me sëmundjen. Më i rëndë dhe progresiv konsideruar verhnehrudnoy dhe scoliosis cervikal-kraharorit. Më poshtë në seriozitetin e trajtimit janë dhjetor, atëherë thoracolumbar dhe mesit lakim.


  Mjekimi si argëtim

  Trajtimi më i rëndësishëm për scoliosis - gjimnastikë, dhe të veçanta, rrit sistemin muskulor i cili nuk lejon përsëri të bëj në anën. Ushtrimi - fare e thjeshtë. Për shembull, të shtrirë në barkun e tij në dysheme dhe duke vendosur këmbët tuaja nën shtrat, "notuar breaststroke."

  Përfundimisht, kur "notuar" do të shkojë lehtë, ju mund të shtoni një të peshave të butë dore. Ose, të shtrirë në shpinë të tij, forcimi duart e tij mbi kokën e tij në kështjellë dhe përveç forcimit këmbët nën shtrat apo divan, rritet ngadalë dhe në një kënd prej 45 gradë në përpjekje për të mbajtur mbrapa për disa sekonda.

  Dhe fëmija duhet të bëni ushtrime rregullisht, me të njëjtën automatik me të cilën ai është mësuar që të lahen dhëmbët tuaj. Por kush vetëmohim do nervozizëm gjysmë ore në ditë duke bërë ushtrime të lodhshme të përsëritura?

  Prindërit do të zbuloni zgjuarsi. Për shembull, të blerë një video pak - dhe gjatë ushtrimit të tyre demonstrim do të bëjë shumë më tepër interesante.

  Kur një fëmijë është i shtrirë në shpinë të tij, duke kryer ushtrime për të forcuar abdominals, ju shihni Amazon, dhe ai imagjinon vela në një anije në një lumë të stuhishme. Kur dizajni i përshtatshëm kthejnë muskujt tuaj mbrapa, trim ndihmë udhëtar ngjiten nga gremina e peizazh piktoresk të Alpeve

  Dy herë në javë, në vend të shkuar në palestër është pishinë e mirë e vërtetë. Por problemi është se në klubet sportive apo mësojnë fëmijët të noton, ose të përpiqet të bëjë ata kampionë. Një zvarritje kundërindikuar në scoliosis, duke kërcyer i ndaluar dhe shpinë mund të lëvizin vetëm kur muskujt mbrapa merrni më të fortë.

  Pra, një mënyrë për të dalë - shumica e prindërve merren me fëmijët në pishinë ose të kërkojë trajner personal.

  Excellent punëson mbi mbrapa vallëzimi - veçanërisht sallë vallëzimi, klasike. Well marrë hipur mësime, hipur mbi kalë dhe duke punuar jashtë çdo rruazë e muskujve dhe i jep një përshtatje mbretërore. E mirë për t'u angazhuar në scoliosis mashtrim. Parimi është i njëjtë si kur hipur - të zhvillojnë një sens të sigurt të bilancit. Në të njëjtën kohë në mënyrë të përkryer trajnon muskujt e duarve, përsëri, stomak, përmirëson sjellje. Nuk është i mërzitshëm, dhe mund të vrasin shokëve të klasës aftësi të rralla. Edhe një mashtrim i thjeshtë - për të kryer në kokë me një libër një dhomë - stërvitje të madhe për pjesën e prapme.


  Bed spartan, dembel shpinës

  Për fat të keq, shumë prindër dhe disa mjekë ndalojnë një fëmijë vuan nga ushtrimi scoliosis dhe fokusi kryesor i trajtimit të bëni një masazh. Por është krejtësisht e vlefshme për muskujt vetëm kur ajo punon - përmirëson rrit fuqinë forcën dhe aftësinë shtrëngohet. Kur një fëmijë nuk do të zvogëlojë një muskul dhe janë në përtacisë - probleme Massage nuk ndihmojnë.

  Por terapi manipuluese është e kundërindikuar në scoliosis. Ana e saj do të vijë shumë më vonë, kur mjeku do të largojë dhimbjen në të rriturit. Efekti i strukturave të shumta corsets - i papërfillshëm. Në bezdi të përjetuara nga fëmijët të veshur armaturën e rëndë, korse, përsëri, i bën muskujt dembel që duhet të jetë diçka që nuk u forcuar.

  Vetëm në raste të jashtëzakonshme korse ndihmon.

  Një fëmijë që vuajnë nga scoliosis, më mirë të bërë mësimet e mia të gënjyer (vendosni një jastëk nën gjoks) ose në këmbë - në tavolinë, dikur ka punuar si një shkrimtar rus. Briefcases, çanta dhe çdo barrë në një anë anuluar. Shpinës Shkolla përpiqen për të shkarkoj dhe të përpiqet të negociojë me mësuesin e asaj klase për të ruajtur një grup të dytë të librave.

  Dhe, sigurisht, nga një moshë shumë të hershme fëmija duhet të jetë shtrat i vështirë. Ju mund të vini deri një dyshek të veçantë ortopedik, pas konsultimit me mjekun.

  Informacion nga neni Svetlana Chechilovoy "pre sjellje dhe scoliosis shpinë twists."

  Diskutoni komuniteteve:

 • Traumatologji pediatrik dhe ortopedi
 • Lakim të shpinë