Egërsi Simptomat dhe trajtimi


 • Çfarë është egërsi
 • Simptomet e tërbimit
 • Trajtimi i Sëmundjeve

 • Çfarë është egërsi

  Egërsi (fjalë rrënjë të thotë bisytysya, të jetë
  Fury) është e rrezikshme infektive se cila ndikon qendror nervor
  sistem (truri dhe palca kurrizore, meningeal trurit dura
  shell). Duke qenë të infektuar apo të dhunshme, kafshë kafshon një tjetër
  kafshë dhe një plagë e infektuar bëhet pështymë infektuar. Kushdo,
  kafshuar nga një tërbuar ngrohtë me gjak të jetojnë-tnym mund të jenë të infektuar me egërsi.
  Kjo është një nga vet-Eksportet infeksioneve të rrezikshme, pasi që pothuajse çdo nuk ka marrë
  e trajtuar viktimën vdes.

  Egërsi kryesisht ndikon në tru. Në
  më e procesit inflamator merr udhë një herë apo qelizave të trurit,

  duke shkaktuar çrregullim të pakthyeshëm-tion, që çon në vdekje. Sëmundja mund
  të fillojë 9 ditë pas infeksionit me beshenst Ishujt; por mund
  shkojnë 30-60 ditë para shfaqjes së symp-vëllime. Më afër të kafshimit
  Viktimë Brain, më pak kohë kalon para shfaqjes
  simptomat.


  Pasi u kafshuar nga një drejtave të kafshëve që
  sugjeron lozhitelno infektuar me virus egërsi, trajtim urgjent
  kafshoj dhe skemë imunizim riey se-injeksion mund të ndalet
  bye-plagë infeksion. Por kur simptomat tashmë bën
  Ju nuk mund të ndaluar përparimin per-lezny. Në qoftë se kafsha nuk mund të jetë
  Kapur dhe pëlhurë e saj mund të kontrolloni për praninë e virusit-Bëhu shenstva,


  ende nevojë vetëm në rast proimmunizirovat stung.

  Tërbimi është shkaktuar nga një virus të jetë e-shenstva. Dogs - transportuesit kryesore
  ky virus. Re-Rabiesit shpesh transmetohet sitsya dhe të egra
  kafshët, raccoons, skunks, dhelprat dhe shkopinj. Ajo ka qenë
  agim-histrirovano vetëm disa raste të kafshon shenymi të-të paqëndrueshme
  minj. Në raste të rralla, bajgë e infektuar bat mund
  përmbajnë virus të mjaftueshme për të shkaktuar në-fektsyy
  nga ajri, në hapësira të kufizuara të tilla si shpella. Egërsi
  mund të jetë në macet e brendshme të infektuar me kafshët e egra në rrugë.

  Virus egërsi merr në gjëndrave të pështymës dhe pështymë

  kështu infektohet. Menjëherë pasi u kafshuar nga një virus
  Egërsi transmetohet me pështymë. Virus egërsi gjithashtu mund të transmetohet
  Fëmija nëse manar infektuar do të bëj ose zeroja
  ajo dhe në kontakt me ju-ndarjet e kafshëve. Qen, mace,
  rakun, dhelpër apo zdrugoj pothuajse gjithmonë i sëmurë dhe vdes në atë chenie 10
  ditë pas infeksionit. Çdo kafshë të egra në rrugë që të çon
  veten shumë para-zhelyubno mund të jetë e ashpër, si një nga të parët
  Simptomat egërsi kafshëve janë humbja e frikës nga njerëzit.
  Që nga sjellja e kafshëve të egra është e vështirë për të vlerësuar siç duhet
  nespetsi-alisty, kafshon paprovokuar të egër-volt duhet të jetojmë

  dyshimi i tërbimit derisa të provohet ndryshe.

  Në sjelljen e qenve kur ju bujë është dy-katëshe, të zemëruar dhe të paralizuar (ose shtanguar).
  Lloj pranverë është e karakterizuar nga ethet, të rënda
  agjitacion dhe sjellje agresive. Ndryshimet e shkelura Lock
  shqetësim, atëherë koprrac objekte imagjinare dhe pickimin e tjera
  kafshët. Në kulmin e sëmundjes qenve të tërbuara çmendur bie në
  qasje të vazhdueshme për të tsapanya dhe thumbues derisa ai fillon
  vdekja e tyre.

  Egërsi paralitik përparon llojin e parë-Sec
  më të shpejtë. Zhvillon paraliza, veçanërisht para-portik Mandible. Fjalim
  varur qen dhe pozitiv pështymë njerëz-tion rrjedhin vazhdimisht me

  ne-gjatë. Shpejt vjen paraliza të përgjithshme, e ndjekur nga vdekja.


  Simptomet e tërbimit

  Faza fillestare e tërbimit tek njerëzit është e karakterizuar nga temperatura të moderuara, ankthi, dhimbje koke, dhe humbja e oreksit dhe të vjella. Tipik
  dhimbje, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në plagë. Inflamacioni i tolerancës së trurit-progres zero,
  sëmundje dhe shkalla e infeksionit Ne-rehodit ose ashpër, ose
  në tërbimit paralitik Fort rr.

  Tërbimi është quajtur edhe frikë nga uji
  (Tërbimit). Një lloj i sëmundjes ju mund të telefononi-në vrull muskujve
  fyt, në mënyrë që viktimat beshenst Island nuk mund të përtypë asnjë lëng,
  madje slyu-në. Duke u përpjekur për të pirë pothuajse gjithmonë përfundon mbytje-em, si

  lëngshme padashur bie në fyt di hatelnyh, duke shkaktuar atë
  tik nervoz bashkë-it.

  Encefaliti (inflamacion i trurit) rrit,
  të çuditshme, militante apo me temperaturë zëvendësit të çojë-tion me
  Periudhat racionale. Në mënyrë tipike, ka konvulsione. Zakonisht brenda
  10 ditësh nga inflamacion të shkakut të vdekjes së trurit është zemra
  ose respiratore dështimi-kep. Viktimat egërsi që nuk vdesin
  nga arrestimi ose zemra frymëmarrjes, zakonisht bie në një koma të pakthyeshme.
  Nuk ka gjasa që të QS-Jette viktima të shërohet pas një qëndrimi prej më shumë se 2
  javë në koma për shkak të komplikimeve të përkeqësohet.

  Mjeku zakonisht mund të japë diagnozën e madhe-pagesë në bazë se pacienti ishte kafshuar kafshëve me gjak të ngrohtë, pacienti thotë

  e dhimbje, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash përreth plagës dhe shfaqjen e
  Simptomat entsefa-verore. Nëse ju ende keni dyshime, është e nevojshme kur në pushtet
  Testet speciale laboratorike për t'u përpjekur për të identifikuar me virusin e tërbimit
  pështymë spinnomozho-ing lëngun ose urinë.


  Trajtimi i Sëmundjeve

  Përpunim të shpejtë kafshoj-Beçet dhe i tij seri imunizimin e kafshëve
  injeksion mo-gut të ndaluar zhvillimin dhe përhapjen e tion infektive.
  Injections duhet të fillojë para se simptomat e para. Kafshoj
  duhet të jetë së pari të punuar me kujdes, duke përfshirë edhe gjurmët e dhëmbëve.
  Plagë pas trajtimit është lënë zakonisht të hapura.

  Së dyti, në qoftë se kafsha është i dhunshëm apo është
  dyshimi i tërbimit, fëmija duhet të hyjë njerëzore

  imunoglobulina kundër çmendur-tion, gjysmë një pickim e gjysmë
  krah ose mollaqe. Së treti, injeksion i 1 ose 2 jetojnë Hac-ching
  kryer 5, 6 ose 7 herë mbi javët 2-8-ing,
  Në varësi të moshës së viktimës. Reaksionet alergjike ndaj vaksinave janë të rralla,
  por në bochnye efekte të tilla si temperaturë të ulët, ankthi dhe
  dhimbje të muskujve, vërejtur në një të tretën e të gjithë tion vaksinuar.

  Nëse simptomat e tërbimit të fillojnë të shfaqen,
  nevojë për trajtim në spital, shpesh në kujdesin intensiv.
  Viktima duhet të keni dëgjuar për tërbimit-stvovat veten të qetë,
  duhet të përpiqen për të përfunduar lehtësim dhimbje. Trajtimi i suksesshëm i metalit-todov

  ende nuk e zhvilluar, edhe pse raste të tërbimit të ri-dkih Can
  kurë.

  Informacion nga neni "kundër Rabiesit".