Lupus sistemik lupus është të dini në lidhje me të


 • Imunizuar "pushim"
 • Cilat janë simptomat e lupus?
 • Si janë diagnostikuar me SLE?
 • Si për të trajtuar SLE?


  Imunizuar "pushim"

  Arsyet për këtë sëmundje të rëndë ende nuk është sqaruar. Është e mundur që për debutimin e sëmundjes, një kombinim i rrethanave:

 • background gjenetik (karakteristika gjenetikisht përcaktuara e sistemit imunitar)
 • pafavorshme për këtë organizëm të veçantë faktorëve të mjedisit (shkaktuar ekologjikisht dëmtimin e sistemit imunitar)
 • sëmundje inflamatore të shpeshta (angina, sinusit, faringjit)
 • sëmundje kronike që mund të çojë në "pushim" e sistemit imunitar - grykët kronike, sëmundjet inflamatore kronike gjinekologjike dhe urologjike.

 • Sa më shpejt që është e njohur se sistemik lupus eritematoz - një sëmundje kronike imunitar, atëherë të gjitha manifestimet e sëmundjes - një pasojë e imunitetit defekt, të dy qelizor dhe humoral.


  Cilat janë simptomat e lupus?

  Njerëzit me SLE fillon vërejtur ethe, lodhje, dobësi, humbje peshe shpejtë të mjaftueshme ...

  Në të tretën e krahët e hundës dhe / ose faqet e pacientit duket kuqërremtë ose kuqalashe-liluvati pllakë - i ashtuquajturi "Butterfly" . Nga rruga - kjo nuk është gjetur gjithmonë në versionin klasik; skuqje mund të marrë formë shumë të ndryshme dhe të lokalizuara në vende të ndryshme.


  Për shembull, blyashkopodibnoyi eritemës si ekuivalent i "flutur" mund të ndodhë në lëkurën e kokës. Apo në shuplaka.

  Dhimbje në nyje - A është një nga më të vazhdueshëm dhe jo një shenjë klasik të procesit lupus (ka pothuajse gjithmonë).

  Një e treta e të gjitha rasteve të zbuluar pleurit (Inflamacioni i membranat e mushkërive); pak më pak - perikardit dhe miokard (Inflamacioni i cipë e zemrës, ose çanta të zemrës, dhe muskujve të zemrës, respektivisht) me aritmisë, dështimit të zemrës, etj

  Shumica dërrmuese e pacientëve që vuajnë nga eritematoz sistemik lupus sëmundje renale .
  Më shpesh në formën e glomerulonefriti.

  Vuajtje dhe qendror Sistemi nervor - Dhimbje koke (nganjëherë shumë i fortë), depresioni, konfiskimet, psikozë. Në pjesën e sistemit nervor periferik shpesh senestopatyy (ndjenja e "zvarritje" kruarje kalimtare, parehati në prekjen e veshjeve, etj).

  Mos qëndroni mënjanë traktit gastrointestinal - Ankesat e shpeshta të dhimbjeve të barkut (anijet e prekura krovosnabzhayuschye traktit digjestiv, nervat periferike innervating këto organe). Ndikon në stomak, mëlçisë, pankreasit. Nuk ka as edhe një përkufizim - pancreatitis lupus.

  Ngadalë zhvillim anemi (Konsideroni këtë një shenjë e të gjitha kohërave), trombocitopenia (akuzë të ulët trombociteve), leukopenia (qelizat e bardha të gjakut të ulët).

  Ndonjëherë fillimi i sëmundjes mund të jetë aborti spontan (Abort) në gratë shtatzëna ose të zbuluar vdekjen e fetusit (zakonisht pas tremujorit të parë).

  Përafërsisht një e katërta e pacientëve të zhvilluar Sindromi Raynaud-së * dhe madje edhe në tremujorin e - Sindroma Sjogren ** .


  Si janë diagnostikuar me SLE?

  Çfarë duhet bërë në drejtim të diagnozës laboratorike, nëse ju dyshoni në këtë sëmundje - erythematosus lupus sistemik?

  Dhe kjo është ajo që duhet bërë - të shkoni në mjek rrethit të përgjithshëm dhe kërkoni atë për të ju jap një drejtim në laborator për të kryer:

 • numërimin e gjakut i plotë (apo jo rritur ESR - Shkalla e eritrociteve sedimentimit);
 • analizat e gjakut për faktorit reumatoid;
 • përcaktimi i antitrupave antinuclear (ata janë pothuajse gjithmonë në rast të sëmundjes).


 • Si për të trajtuar SLE?

  Trajtimi i eritematoz sistemik lupus shumë specifike dhe në mënyrë rigoroze individual. Unë do të doja të theksoj sëmurë që moti me shumë e saj më të favorshme se kjo shpesh mund të mendojnë, flasin dhe shkruajnë. Dhe me të drejtë trajtim dhe largimin e faktorëve të provokuar (mbingarkesës psiko-emocional, diellit, sulfanilamides përdorim dhe kontraceptivet orale) të ndikojë në kursin e sëmundjes, duke e bërë atë më të "butë". Kjo duhet të jetë i vetëdijshëm.

  * Sindromi Raynaud-së - Ngushtimi i enëve të gjakut në gishtat e këmbëve, siç pasqyrohet në faktin se gishtat janë të ftohtë, të bardhë apo edhe blu me ftohje shumë të vogël apo agjitacion.

  ** Syndrome Sjogren - membranat mukoze kimik (gojë, sy), për shkak të faktit se shqetësuar funksionin e pështymës dhe gjëndra lacrimal dhe mbyllur ose reduktuar prodhimin e tyre e lotëve dhe i pështymës.

  Informacion nga artikullin "lupus sistemik lupus".