Lupus sistemik


 • Eritematoze sistemik lupus
 • Simptomet e lupus sistemik
 • Lupus më e zakonshme sistemik prek gratë dhe
  përfaqësuesit e racave afrikan dhe mongoloide. Lupus - një sëmundje
  cilat mund ndikojnë disa pjesë të trupit.

  Çdo njeri reagon ndryshe. Një
  Personi me këtë sëmundje mund të ndjehen gju fryrë ose ethe.
  Një tjetër - të ndjehen lodhje të vazhdueshme ose të vuajnë nga veshka
  dështim. Lupus mund të ndikojnë në nyje, të lëkurës, veshkat, mushkëritë,
  zemrës dhe / ose trurit.


  Eritematoze sistemik lupus

  Lupus sistemik mund të jetë
  shkaktuar nga faktorë gjenetike, infeksion viral, drogës apo edhe
  rrezatimi diellor.

  Lupus prek enët e gjakut dhe lidhës
  ind të lëkurës. Kjo nuk është një sëmundje infektive, ato nuk mund të kapet. Disa
  Studimet kanë treguar se simptomat e lupus sistemik përforcohet në gratë
  gjatë sindromi premenstrual. Lupus prek gratë më shpesh
  moshës lindje fëmije. Kjo është një sëmundje kronike vyalotekuschee, e cila sot
  trajtuar në sajë të përparimet në mjekësinë moderne dhe shpikjen
  droga të reja imunosupresive, droga kundër hipertensionit dhe dializë.

  Eritematoze diskor lupus kryesisht
  prek lëkurën. Ju mund të shihni një skuqje të lëkurës të kuqe apo ngjyra e lëkurës mund të ndryshojë
  në fytyrë, kokës apo gjetkë.


  I nxituar nuk është i shoqëruar me kruarje ose
  ndjesi të dhimbshme. Përafërsisht 10% e tuberkulozit diskor
  lëkura bëhet një e plotë eritematoze sistemik lupus.


  Simptomet e lupus sistemik

  Simptomat tipike e sistemike
  lupus - një lodhje kronike dhe temperaturë ose ethe i pabazuar. As
  dhimbje përjashtuar rënda ose ënjtje e nyjave, pamjen e skuqje të lëkurës. Simptoma të tjera të lupus, sores gojë, humbje e flokëve, dhimbje koke dhe hipertensionit, perikardit dhe veshkave
  dështim. Gjithashtu në pacientët me lupus sistemik shpesh ka
  simptoma të tilla si ethe, humbje e oreksit dhe ndjeshmëri ekstreme ndaj

  rrezatimi diellor. Nuk e përjashton daljen e një skuqje të lëkurës flutur-formë në krahë hundë
  dhe cheeks.

  Në lupus sistemik akut
  sëmundje që ndikon në tru, mëlçinë dhe veshkat. Kjo përmbajtje ul në qelizat e bardha të gjakut
  Të gjakut dhe koagulimit të gjakut faktorë. Ajo është gjithashtu e mundur dhimbje gjoksi gjatë thellë
  frymëmarrje, ënjtje të këmbëve ose ënjtje nën sytë. Disa pacientë gjithashtu eritematoz
  që vuajnë nga depresioni apo konvulsione.

  Edhe pse nuk ka asnjë
  një provë të vetme apo një provë që mund të zbulojë sistemin
  lupus, një mjek me përvojë diagnoza e një sëmundje në bazë të testeve të gjakut
  dhe simptomat tipike. Analiza për praninë e antitrupave antinuclear lejon

  të përcaktuar infeksion apo sëmundje autoimune dhe kështu ndihmon
  diagnostikojnë lupus sistemik. Kortikosteroidet dhe anti-inflamator
  Medikamente të japë simptoma uljen e përkohshme dhe simptomat e lupus në
  Në veçanti, të ndihmojë në lehtësimin inflamacion të përbashkët dhe dhimbje.