Rekomandimet Syringomyelia i sëmurë


 • Çfarë është syringomyelia rrezik
 • Dy histori
 • Rekomandime pacientët

 • Çfarë është syringomyelia rrezik

  Pain - një reagim i natyrshëm i trupit. Ajo alarm, paralajmërim dhe në këtë kuptim - i mirë. Nuk është një tjetër dhimbje se asgjë nuk e pengon, dhe ditë-për-ditë rraskapitës njerëzor. Kjo ndodh në sëmundje të rënda dhe jo aq të rrallë - syringomyelia. Nuk është një situatë paradoksale: dorë, këmbë, disa pjesë të tjera të trupit vazhdimisht padurueshme i lënduar, por në të njëjtën kohë nuk do të ndjeni dhimbje nga stimuj të jashtëm. Ajo mund të jetë prerë, goditje me thikë, djeg, dhe pacienti nuk e përjetojnë këtë. Nuk është e rastit që këta njerëz pothuajse gjithmonë në lëkurë mund të shohim shenjat e djegur nga enët e nxehtë, si prekja ndjenja e nxehtë i sëmurë asnjë dhimbje, asnjë dorë tërheq prapa.

  Në mjekësi, kjo gjendje quhet "Anestezi Dolorosa", që është mpirje e dhimbshme. Kur sëmundja është e thyer dhe metabolizmin, dhe të ushqyerit e indeve. Prekura këmbë apo krah pika, lëkurë mbi të përfundimisht të bëhet purplish-kaltërosh nuancë, i trashë, i krisur, i mbuluar me çarje, thonjtë e humbin shkëlqimin e tyre. Ndonjëherë ënjtje e dukshme e nyje, ënjtje. Ekziston edhe një brishtësia rritur me kocka.

  Syringomyelia rezulton nga strukturat e pahijshme të palcës kurrizore. Në të palcës kurrizore e pacientëve janë të dëmtimit të dhëmbëve mikroskopike rreth cili rritet në vend të indit nervor lidhës që fasha ose ndërprerë mënyrë të ndjeshme se të kryer dhimbje dhe temperaturë ndjesi.


  Megjithatë, edhe pse ndryshimet në të palcës kurrizore janë të lindura, shfaqja dhe zhvillimi i syringomyelia në shumicën e rasteve të lidhura me ndikimet e jashtme. Ajo ishte nën ndikim defekt i tyre i brendshëm manifestohet, duke u bërë një sëmundje. Më shumë studiues e para syringomyelia vënë re se në shumicën e rasteve kjo ndodh tek njerëzit që merren me punë të rënda fizike. Në një kohë kur zbatohet në mënyrë universale mekanizimin e proceseve të punës intensive, dhe zvogëluar numrin e këtyre sëmundjeve.
  Sot në historinë e sëmundjes shpesh vuajnë nga syringomyelia vuri në dukje: lëvizur (ose lëvizur) të plagosur, bruised, ai ka punuar në të ftohtë, pirja e duhanit, abuzimin e alkoolit, jo duke i kushtuar vëmendje të ndjeshmërisë të parë shkeljes.
  Dy histori

  Unë do të të tregoj për dy pacientë, këto shembuj janë shumë të zakonshme dhe në të njëjtën kohë shumë demaskuese.

  Patient N., 70 vjet. Sëmurë 50 vjet më parë, kur kam parë filloi të konstatoj se prekje e drejtë dora e saj nuk pëlqen të majtë. Disa herë, duke prekur dorën e djathtë ndaj pranga të nxehtë, kazanat e ujë të valë dhe pa ndjenja të ngrohjes marrë djegur. Pastaj në të djathtë të tij ishte i lënduar, dhimbje të parë, dhemb, pastaj prerja që çoi N. dhe të kërkojnë këshilla mjekësore. Trajtimi ndali përparimin e sëmundjes. Një grua kishte për të ndryshuar në punë të lehta. Ajo ishte duke punuar për të riparuar gjurmët, dhe tani një dirigjent.

  Megjithatë, nganjëherë ajo u ngrit dhimbje. Rregullisht mbahet trajtim, zbatohen rekomandimet e mjekut. E gjithë kjo dhe qëndrim optimist ndaj jetës lejohet N. gjatë mbijetojnë. Ajo rriti fëmijët dhe tani ndihmon të rritur nipër e mbesa.

  B. Pacienti fillimisht gjithashtu bëri mjaft e drejtë: në fillim, në shenjë e parë e sëmundjes, ai u kthye te mjeku i cili diagnostikuar atij syringomyelia. Pacienti ishte këshilluar që të largohen nga portier të vështirë të punës dhe të kaluar në çakmak. Mjeku urgjentisht e nevojshme që pacienti nuk pranoi të duhanit dhe alkoolit. Por ai injoroi të gjitha këshillat. Të mjeku nuk e ka aplikuar, dhe rritjen e dhimbje duke u përpjekur të mbyt paketat analginum dhe vodka, e cila filloi të pijë më shpesh shpresa të kota të efektit analgjezik.

  Sëmundja përparuar me shpejtësi, me dhimbje bashkua dobësi në dorë, dhe pesë vjet më vonë pacienti është pothuajse krejtësisht të humbur punën.


  Rekomandime pacientët

  Njerëzit që vuajnë nga syringomyelia, për të shmangur hipotermi. Ata janë në çdo rast nuk mund të transferohen në ftohjet këmbët. Edhe me një temperaturë të butë, kullojnë hundët, fyt gërvisht, gjendje e sëmurë duhet të kontaktoni mjekun tuaj.

  Nuk rekomandohet për punë të rënda fizike, veçanërisht lidhur me të qenit jashtë ose në zona të ftohta dhe me lagështirë.

  Edhe në fazat e hershme të sëmundjes është e ndaluar rreptësisht sportive.

  Çdo mënyrë duhet të mbrohen nga lëndimi krahun e pacientit ose këmbën. Për shkak të faktit se indet ushqim shkelur, madje edhe një të djegur të vogël, prerë mund të shkaktojë formimin e ulçerës të gjatë jo-shëruese.

  Pacientët me syringomyelia kundërindikuar absolutisht alkoolin dhe duhanin. Ata kanë nevojë të rregullt dhe të ushqyerit, ushqim i pasur me proteina (mish, peshk, djathë) dhe vitamina (fruta, perime), bukë kafe përmban vitamina B

  Pacientët duhet të respektojnë punën dhe të pushoni, të gjumit të paktën tetë orë në ditë.

  Paralajmërim kundër mbi individët duhet të këshillohen në lidhje me rreziqet dhe mënyrë jetese i ulur. Shëtitjet shumë të dobishme në natyrë, hiking ose ski (por jo running!), Ushtrim Drita pa shtangë dore dhe pesha, një dush i ftohtë, banja me pisha, banje det, forcimin dhe kalitje të trupit.

  Disa pacientë vetëm përmes progresion sëmundje masa të tilla ndalesa.

  Informacion nga neni AS Kadykova "pandjeshmëri dhimbshme (rreth syringomyelia)."