Llojet e sinusit e sinusit


 • Cilat janë sinuset?
 • Si funksionon sinusit
 • Shkaqet e sinusit akut
 • Shkaqet e sinusit kronik


 • Sinusit - është proces infektive dhe inflamatore,
  lokalizuara në sinuseve dhe sinuseve paranazale. Mjekët janë dy
  lloji i sëmundjes: sinusit akut (karakterizohet nga hyperemia
  i lëngshëm, shkarkimin purulent dhe pastaj merr zakonisht 2-3 javë) dhe
  sinusit kronik (zakonisht rezulton nga në mënyrë të përsëritur
  përsëritura dhe nuk shërohet sinusit akut).


  Cilat janë sinuset?

  Sinuset - katër palë xhepat e ajrit që ndodhen brenda në kokë
  rreth hundës. Megjithatë ata janë quajtur dëmtimit të dhëmbëve paranazale ose navkolonosovi

  sinus. Llojet e sinuseve:

 • sinusit - inflamacion i mukozës së nofullës (nofull) sinuseve të;
 • sinusit - inflamacion i sinus frontal;
 • etmoyidyt - inflamacion i grilë labirint;
 • sfenoyidyt - inflamacion i sinus në formë pyke.
 • Gjithkush
  sinus hapet në kavitetin nazal për kalimin e lirë të ajrit dhe
  mukusit, kështu që çdo infeksion, reagim imun apo alergjik ndaj
  sinuset nazale dhe gjithashtu kap. Kur inflamacion në ajër sinus
  së bashku me qelb ose shkarkimin tjetër, duke vënë presion mbi mur
  sinus dhe shkaqet dhimbje. Gjithashtu, në qoftë se një membranë përflakur sinus
  parandalon hyrjen e ajrit në brendësi kavitetin e formuar nga vakuum


  shkakton efekt të dhimbshme.


  Si funksionon sinusit

  Vendndodhja e dhimbjes varet nga cili i sinuseve mbuluar inflamacion. Simptomat tipike e sinusit janë:

 • dhimbje koke, veçanërisht i fortë në mëngjes;
 • shkarkimi mucous ose purulent hundës;
 • dhimbje në nofulla e sipërme, dhimbje dhëmbi, dhimbje kur ju klikoni në faqe në inflamacion të sinuseve nofull (sinusit);
 • pezmatim
  etmoidalnye sinuset (etmoyidyt) shkakton ënjtje dhe ënjtje të indeve të buta
  rreth syve, qepallat, dhimbje në mes të syve. Krahët e hundës janë të
  i ndjeshëm në prekje të vogël, ka një humbje të pjesshme
  erë dhe hundës të ngjeshur;
 • në inflamacion të sinus frontal

  (Sinusit) Simptomat kryesore janë dhimbje koke të rënda,
  kryesisht në ballin dhe një ndjenjë e shurdhim në projeksionin e prekur
  sinus;
 • infeksion pykë e sinuseve (sfenoyidyt) gjeti
  relativisht të rralla dhe ndodhin dhimbje veshi, dhimbje në qafë,
  dhimbje kokë "top".
 • Simptoma të tjera të sinusit të ngjashme
  me ftohjet, domethënë rritur
  ethe, dobësi, lodhje, kollë natë, kongjestion i hundës dhe
  të tjerët
  Mucous Penetration, shkarkimi i lëngshëm ose purulent nga sinuseve
  inflamacion fyt mund të shkaktojë atë. Rastet kur sinusit
  u bë shkak i infeksioneve të trurit, veçanërisht në neveritshëm

  fëmijë.


  Shkaqet e sinusit akut


  Shkaku më i zakonshëm i sinusit akut janë
  infeksion respirator viral ose, thjesht, të ftohtë të përbashkët.
  Viruset janë në gjendje të depërtojnë në sinuseve, duke shkaktuar inflamacion. Për shembull,
  kur goditi nga një virus ose bakterie në trup zgavër hundës përgjegjës
  përgjigje të menjëhershme imunitar, dhe rritja e mukusit hyperproduction
  Numri i limfociteve ne mukozës nazale. E gjithë kjo çon në
  ngushtimi i pasazhet e hundës dhe vështirësi frymëmarrje. Kur
  inflamacion i rreshtim të sinuseve kap, atë
  ajo gjithashtu çon në ënjtje dhe vështirësi nga ajri dhe mukusit

  shkarkimin nga zgavrën sinus. Fluksi i ngadalshëm ose i komplikuar i mukusit
  krijon kushte shtesë për rritjen bakteriale.

  Këto
  Bakteret si streptococcus pneumonia ose Haemophilus influenzae kanaçe
  gjendet normalisht në traktin e sipërm respirator, pa shkaktuar
  Reagimet inflamator. Megjithatë, kur mbrojtjet e trupit
  dobësuar apo dalje e mukusit nga sinuseve komplikuar ftohjet infektive
  sëmundje, bakteret fillojnë të shumohen, duke shkaktuar
  sinusit akut.

  Ndonjëherë pezmatimi i sinuseve shkakton fungale
  infeksion. Kjo ndodh kur sistemi imunitar të trupit
  dobësuar dhe shpesh ndodh në allerhycheskomu lloji.

  Kronik
  pezmatimi i sinuseve, astma hundës, inhalimi i ftohtë
  ajror dhe madje disa deodorants gjithashtu mund të çojë në
  zhvillimi i sinusit.


  Shkaqet e sinusit kronik

  Alergjik
  Reagimet, astma, shtetet e mungesës së imunitetit - më
  Shkaqet e zakonshme e sinusit kronik. Nëse jeni alergjik në pluhur, polen
  bimët ose myk, ka rinitit vasomotor, e cila është
  shkaktojnë në zhvillimin e sinusit kronik. Hulumtim
  i kryer në SHBA tregoi se 80% e pacientëve me alergjik
  rhinitis dhe 75% e pacientëve me astmë vuajnë gjithashtu nga
  sinusit.

  Disa njerëz kanë sinusit kronik në

  të kontribuojë në mënyrë të konsiderueshme në të ftohtë, klimës lagësht dhe pista
  mjedis.

  Gjithashtu, si në rastin e sinusit akut në
  zhvillimi i inflamacion kronik luan një rol të rëndësishëm
  imunodeficiencës (AIDS, fibroza cistike), dhe polipe nazale.

  Ndonjëherë sinusit të ndodhë si një reagim negativ ndaj medikamente të caktuara, të tilla si droga nonsteroidal anti-inflamator.

  Informacion nga artikullin "sinusit (sinusit, sinusit, etmoyidyt, sfenoyidyt)."