Infeksionet Pseudomonas aeruginosa


 • Pseudomonas aeruginosa
 • Shpërndarja e Pseudomonas aeruginosa
 • Zhvillimi i infeksioneve të shkaktuara nga Pseudomonas aeruginosa
 • Pneumonia e shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa
 • Sepsa shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa
 • Endokardit shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa
 • Infeksionet e SNQ të shkaktuara nga Pseudomonas aeruginosa
 • Otitis shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa

 • Pseudomonas aeruginosa

  Aeruginosa Pseudomonas (Pseudomonas aeruginosa) - shufra të vogla aerobic Gram-negativ, i drejtë ose pak prirje, duke lëvizur, në rritje në shumicën e mediave konvencionale dhe nuk formojnë spore. Ajo i takon familjes Pseudomonadaceae. Bakter duke lëvizur me një flagjelë të vetme, e vendosur në një nga polet.

  Më shumë se gjysma e pacientëve përzgjedhur shtame formimin blu-jeshile pyocyanin pigment që bakteret specie detyrohet emrin e saj (Latine Aerugo -. Ndryshk bakrit).


  Shpërndarja e Pseudomonas aeruginosa

  Pseudomonas aeruginosa është mjaft e përhapur. Ajo jeton në tokë, ujë,
  bimët, kafshët dhe njerëzit. Bakter preferon ambient me lagështi. Ndonjëherë ajo i kolonizuar lëkurën, kanalin e veshit të jashtëm, traktin e sipërm respirator dhe zorrës së trashë në njerëz të shëndetshëm. Prevalenca e transportuesit të vogla.


  Megjithatë, në mesin e njerëzve seriozisht hospitalizuar sëmurë antibiotikët e marra kohët e fundit ose
  imunitet, prevalenca e Pseudomonas aeruginosa transportin e është shumë më e lartë.  Rrethanat zgarë shpesh i paraprin infeksion.


  Në shumicën e rasteve, Pseudomonas aeruginosa shkakton infeksion spitalor. Burimi i infeksionit janë gjëra shumë të ndryshme, pajisjet e ventilimit, endoscopes, detergjenteve të lëngshme,
  disinfectants, ujërat e zeza, banja dhe pishina, perime dhe lule. Pseudomonas aeruginosa është zakonisht jeton në kushte të lagështisë së lartë. Besohet se pacienti është kaluar nëpër duart e personelit mjekësor dhe sende obsimeneni. Disa tensionet e Pseudomonas aeruginosa janë subjekte të situatës në spital vazhdimisht, ndërsa të tjerët, të përhapur nga një burim i vetëm për të shkaktojë shpërthime epidemike.


  Zhvillimi i infeksioneve të shkaktuara nga Pseudomonas aeruginosa

  Kushte të favorshme për ndodhjen e inflamacionit të krijuar në kundërshtim me integritetin e lëkurës dhe mukozës membranat (djegiet, plagët, kirurgji, intubation endotracheal, instalimin urinar kateteri, v / v injeksion të përdorimit të drogës), mbrojtjet dobëson (malinje tumor, kimioterapia, hipogamaglobulinemia, gjoks dhe pjerrësi mosha, diabeti, fibrozë cistike, infeksion HIV), shtypur microflora normal të antibiotikëve të gjerë të spektrit, dhe gjatë qëndrimit në spital.

  Pseudomonas aeruginosa zakonisht është bashkangjitur parë të lëkurës ose mukozës, shtohen, në sipërfaqen dhe pastaj futur në indin hlubzhelezhaschie.

  Ky proces mund të çojë në penetrimin e patogjen në gjak, përhapjen e infeksionit përmes gjakut dhe sepsë, që shpesh përfundon në vdekje. Në anën tjetër, infeksioni mund të mbesin të lokalizuara apo të përhapet vetëm në indet ngjitur.


  Pneumonia e shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa

  Pneumoni Psevdomonadnoy ndodh kryesisht në pacientët me dëmtim
  imunitet. Më shpesh kjo ndodh në pacientët të cilët janë në ventilim mekanik
  (ALV).

  Psevdomonadnoy Primar pneumoni - një të rrezikshme për jetën infeksion akut, që ndodh me ethe,
  ethe, shortness të rënda në frymëmarrje, kollë (shpesh me gëlbazë), ankthi, dhe të tjera mahnitëse

  Simptomat e dehjes të rënda.


  Septike (hematogjene) pneumoni vërejtur në pacientët me malignancies hematologjike, duke pasur parasysh veçanërisht
  zvogëlim i numrit të qelizave të bardha të gjakut të shkaktuara nga kimioterapia. Ajo fillon si infeksion sipërme të traktit të frymëmarrjes, e ndjekur nga depërtimit të patogjen në rrjedhjen e gjakut, i shoqëruar mbart atë në të gjithë trupin dhe formimin e lezioneve në mushkëri dhe organe të tjera. Për këtë infeksion rrufe karakterizohet nga foci e hemorragji dhe shkatërrimit të indeve të mushkërive. Për këtë pneumoni është e karakterizuar nga një ethe shumë e lartë, kollë, dhimbje koke, dobësi, vetëdije të dëmtuar. Pas 3-4 ditësh ju vdesin.


  Në pacientët CF, kryesisht në fëmijët më të rritur, adoleshentët dhe të rinjtë

  psevdomonadnoy infeksion të përbashkët kronike pulmonare. Në pacientët me fibrozë cistike
  shtamet slizeobrazuyuschie e Pseudomonas aeruginosa kolonizuar rrugët e frymëmarrjes më të ulëta, duke kontribuar
  progresion dhe rëndim të kronike pulmonare psevdomonadnoy infeksionit. Prania në pështymë
  Pseudomonas aeruginosa është e kombinuar zakonisht me lezione bronkiale. Por askush nuk e di se çfarë po ndodh para - bllokimit të plug udhë ajrore mukozë ose zhvillimin e infeksionit. Ne vetëm dimë se humbja e traktit respirator fillon me bronchiolitis, e cila është shoqëruar me formimin e mukusit trashë dhe tërheq infeksion psevdomonadnoy. Kjo çon në rritjen e formimin e mukusit, inflamacion kronik qelbëzues, bronkoektazise, ​​atelectasis e mushkërive dhe, përfundimisht, për të pneumosclerosis.

  Si rezultat, zhvillimin dështim të frymëmarrjes, anoksi, e cila çon në mosfunksionim të zemrës.

  Fillimisht, sëmundja manifestohet rrufë dhe simptoma të tjera tipike të sipërme
  traktit respirator që ndodhin kohë pas kohe dhe janë të shoqëruara me kollë të zgjatur.
  Pneumoni pas përsëritet zhvillon. Kollë midis relapses nuk janë ndërprerë. Përveç
  kollë e vazhdueshme me gëlbazë shënuar humbje e oreksit, humbje peshe, rritjes vonuar, letargji.
  Ka wheezing, nervozizëm. Kur përkeqësohet acarimin shëndetësor,
  Rritjet kollë, temperatura ngrihet në subfebrile.


  Sepsa shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa


  Pacientët që kanë imunitet të aeruginosa Pseudomonas është një nga më të zakonshme patogjene Gram-negative sepsë. Psevdomonadnoy sepsa zakonisht spital.

  Ka primar (në mungesë të vatrave të infeksionit) dhe sepsis sekondarë, në të cilin është
  Burim Extravascular i infeksionit.


  Sepsa Psevdomonadnoy ndodh në një ambient të imunitetit të reduktuar ndjeshëm, djegie të rënda, dermatit,
  diabet, infeksioni HIV dhe parakohe. Ajo tërhoqi kimioterapia (për shkak të neutropenia dhe ulceration e mukozës), instalimin kateterit urinar dhe hetimeve instrumentale traktit urinar kirurgji catheterization vaskulare, të trajtimit me glukokortikoideve dhe antibiotikët.
  Sepsa fillon me të dridhura, ethe deri në 39-40 gradë. Ka puls të shpejtë,
  frymëmarrje të shpejtë, dobësi të rënda, disorientation shpeshta, mpirje, konfuzion.
  Presioni i gjakut është reduktuar deri në zhvillimin e goditjes. Kur sepsa është shpesh psevdomonadnoy
  verdhëz ndodh.


  Simptomë psevdomonadnoy sepsa - ecthyma gangrene, por ajo zhvillon vetëm një pjesë të vogël
  pacientët. Lezioni lëkurës fillon me paraqitjen e blisters të vogla të mbushur me të përgjakshme
  Zona e përmbajtjes dhe të rrethuar nga skuqje. Më vonë në zemër të elementeve në zhvillim
  ulçerë. Elementet e vetme ose të pakta, janë të vendosura në perineum, mollaqe,

  këmbët, sqetullat dhe pjesët tjera të trupit. Shpërthimet si ecthyma, ndonjëherë
  shfaqen në mishrat dhe gojës.

  Diagnoza psevdomonadnoy sepsa është e lehtë. Në studimin e gjakut izoluar
  Aeruginosa Pseudomonas. Materiali marrë nga një ecthyma gangrenizuar, Pseudomonas aeruginosa lehtë
  zbuluar nga errësirë ​​vija për Gram dhe mbjellje.


  Endokardit shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa

  Pseudomonas aeruginosa shkakton endokardit në përdoruesit e drogave intravenoze dhe
  endokardit proteze valvul.


  Në burim përdoruesit e narkotikëve injektues të infeksionit ndoshta është ujë, e cila është përdorur për

  hollimit të heroinës. Çështje e Jashtme në heroinës pluhur mund të shkaktojë dëme të valvulave dhe rreshtim e brendshme e zemrës (endokardit).

  Psevdomonadnoy endokardit valvul trikuspidal dhe zemra e drejtë shpesh është i komplikuar
  emboli pulmonare septik. Emboli pulmonare septike shoqëruar nga një kollë me gëlbazë, dhimbje gjoksi, të rënduara nga frymëmarrje formimin infiltrohet në mushkëri, lëngun në zgavrën pleural.

  Endokardit Diagnoza psevdomonadnoy bazuar në ndarjen e Pseudomonas aeruginosa në kultura të gjakut, ehokardiografi në zbulimin izmenneniya, zbulimin e ndryshimeve radiologjike karakteristike e emboli pulmonare septik (në të djathtë të zemrës endokardit).


  Infeksionet e SNQ të shkaktuara nga Pseudomonas aeruginosa

  Infeksionet e sistemit qendror nervor të shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa lindin nga përhapja e drejtpërdrejtë të patogjen nga strukturat e afërta (veshit, procesi mastoid, sinuseve) nga depërtimit të patogjen në tru struktyry (me lëndimet traumatike të trurit, kirurgji, studime invazive) ose nëpërmjet transferimit të infeksionit gjak nga një zjarr të largët. Nuk janë si infeksionet psevdomonadnoy në vende të tjera, pothuajse ekskluzivisht me dobësimin e mbrojtjet e trupit. Ata tërheqin operacionet neurosurgical, depërtues lëndim në kokë, mesit shponi anestezi kurrizore, tumore malinje të infeksioneve të kokë dhe qafë të bëjnë strukturat e trurit të anatomike sepsë strukturat psevdomonadnoy.
  Ndodhin vijon pas infeksionit me ethe, dhimbje koke, mpirje, konfuzion. Në
  gëlltitje e Pseudomonas aeruginosa në sëmundjet e gjakut është akute, ndonjëherë - me shpejtësi rrufe, i mprehtë
  përkeqësim, shok, komë.


  Otitis shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa


  Pseudomonas aeruginosa është agjenti më i zakonshëm që shkakton sëmundjen e externa akute otitis. Zhvillimi i sëmundjes kontribuojnë në lagështi të lartë, esencave dhe inflamacion të lëkurës ("vesh Notarja"). Ajo shoqërohet me dhimbje ose kruarje në vesh me vesh, shkarkimin purulent nga kanalin e veshit, dhimbje kur duke tërhequr mbi të veshit. Muret e kanalit të veshit fryrë.

  Sëmundja zakonisht shkon më larg tyre.

  Ndonjëherë Pseudomonas aeruginosa me anë të indit të rreshtim të kanalit të jashtëm auditory e nyjeve kërc me kockë, në indet e buta. Kjo çon për të ngadalësuar procesin shkatërruese të kapur të butë indeve, kërc dhe kockave substancë. Kjo quhet nekrotizues externa otit. Kjo ndodh kryesisht në pacientët e moshuar me diabet, herë pas here - në foshnjat e sëmurë rëndë dhe të moshuarit të cilët nuk vuajnë nga diabeti.

  Simptomat e para të nekrotizues otitis externa - dhimbje veshi dhe shkarkimi nga veshit
  pasazh. Zakonisht nervore fytyrës është prekur për herë të parë, dhe më vonë - nervat tjera kafkës.

  Humbja e mundur dëgjimi. Veshit është e dhimbshme. Simptoma të përbashkëta, duke përfshirë ethe dhe humbje peshe, rrallë. Daulle e veshit zakonisht nuk arrin të marrë në shqyrtim; vrimë e mundur. Inflamacioni mund të përfshijnë veshin dhe indet ngjitur. Ndonjëherë, por gjeti nekrotizues bilateral jashtëm coli otit.Sinehnoynaya, duket të luajë një rol të madh në zhvillimin e mesme kronike qelbëzuese otitis në fëmijët dhe të rriturit. Në shumicën e pacientëve të izoluar nga plehu i marrë nga tympanic zgavër apo veshit kanalit - një ose si pjesë e një microflora përzier.

  Informacione nga artikullin "Infeksionet e shkaktuara nga Pseudomonas aeruginosa"