Nervoz zorrë Sindromi


 • Pra shpesh, bosh
 • IBS: A është e të gjithë?
 • Në njëqind simptoma sindromi
 • Tre Parimet e trajtimit të IBS

 • Pra shpesh, bosh

  Kjo është një sëmundje e funksional, me fjalë të tjera, kur
  ekzaminim i metodave moderne diagnostike nuk mund
  të identifikuar ndonjë ulcerat ose inflamacion të dukshme. Ajo do të duket se nuk ka asnjë arsye për të
  sëmundje. Dhe simptomat - atje.

  Dikush do të thotë: Nuk ka
  ulcerat - duhet të gëzojnë, mendoj, parehati të barkut! Thuaj atë
  vajzë që nuk mund të takohen me të rinjtë, sepse ajo
  torturuar nga bloating konstante. Ose njeri i ri që e di
  të gjithë tualetet publike në rrugën për të punuar. Apo dikush që zgjohet

  mëngjes dhe ndjen dhimbje, që subvencionet në kohë vetëm pas
  Fushata në tualet.


  IBS: A është e të gjithë?

  Mjekët
  e lidhur me IBS seriozisht. Nuk është çudi, që prej
  Simptomet karakteristike e IBS, që ndodhin në 10-20% të popullsisë së rritur
  duke punuar me më të madhe - më shumë se 80% të pacientëve - 30 moshës
  60. Gratë vuajnë 2 herë më shpesh se meshkujt. Që nga viti 1988, ka pasur
  Ka tre konferenca ndërkombëtare mbi diagnostikimin dhe trajtimin e
  IBS.

  A nuk e tregoj, pavarësisht të gjitha përpjekjeve, arsyen
  Nervoz zorrë Sindromi është i panjohur për shkencëtarët. Besohet se
  në IBS nuk është rritur ndjeshmërinë e pajisjes kontakt


  zorreve, çuar tek reaksioneve spastik në përgjigje të normal
  nxitje të ulet. Mekanizmi i dytë është ulja e pragut
  Perceptimi dhimbje.

  Të prirur për IBS janë një
  dorë, ata që përjetojnë stres të vazhdueshëm, trauma psikologjike.
  Nga ana tjetër, mund të shkaktojnë ushqimin fillim
  helmim dhe infeksionet e zorrëve.


  Në njëqind simptoma sindromi

  Dhe
  ende vlerë në kërkim në simptomat e IBS.
  Ato kryesore janë
  dhimbje të përsëritura ose shqetesim ne barkut, e cila është e lidhur me fillim
  ndryshim në frekuencë apo formë stol, dhe përmirësim në vijim
  jashtëqitje.

  Simptoma të tjera përfshijnë Shkeljet frekuencën

  stol, kapsllëk (fron paktën 3 herë në javë) ose diarre (stol shpesh 3
  në ditë), formë jonormale stol: i trazuar, të ngurta, të lëngshme
  (I holluar me ujë) dhe ndjenjë e zbrazjes jo të plotë, mukusit,
  bloating.

  Për të qenë në gjendje për të filluar duke folur për sindromi
  Zorrë nervoz domosdoshme që simptomat e mësipërme
  vërejtur për të paktën gjashtë muaj.

  Përveç kësaj,
  atje janë të ashtuquajturat "simptomat e alarmit" (ethe, gjak në
  stools, humbje peshe, anemi), të cilat e bëjnë diagnozën e IBS
  gjasa. Së fundi, IBS - ditë e natë mysafir për simptomat
  kjo nuk është tipike.

  Që ka asnjë sëmundje

  karakteristika specifike për diagnozën duhet të qartë
  përshkrimi i simptomave dhe llojet e dhimbjes. "Recommended për të diagnostikuar sa më herët
  dita e parë e trajtimit të pacientit ", - kriteret e prodhuara
  Komisioni ndërkombëtar në Romë. Në praktikë, kjo do të thotë se
  diagnostikua me "zorrë Sindromi nervoz" jashtëzakonisht të përhapur.
  Së shpejti Instituti Qendror i Gastroenterology kryer një studim dhe
  gjeti se diagnoza IBS është konfirmuar në vetëm 24% të pacientëve, dhe në
  76% e pacientëve janë instaluar sëmundje zorrë apo sëmundjeve të tjera të
  simptomat e zorrëve. Kjo ka çuar në vendin tonë
  Standardet diagnostikuese të nevojshme për të përjashtuar tjetrin

  patologji. Vetëm në mungesë të diagnostikuar
  IBS.


  Tre Parimet e trajtimit të IBS

  1.
  "Kjo është ajo përsëri" - wistfully thotë miku im, i cili është i treti
  një herë në ditë nazvanivayut pacientit të tij, të sëmurë IBS. Dhe unë e kuptoj atë.
  Midis mjekëve "sindromi i zorrëve nervoz" është ndonjëherë shaka referuar
  "Sindromi Nervoz kokë", sepse përveç simptomat themelore
  shpesh nuk janë ato që lidhen me shkeljen e qendror
  dhe sistemit autonom nervor. Com fyt kur gllabërim, dhimbje
  muskujt, dhimbje koke, palpitations, ndjenjë e paplotë
  frymë, rritja e pacientëve ankth. Ja një nga Gastroenterology

  nuk e bëjnë, duhet të organizojnë jetën, të bëjë një analizë dhe
  Krijimi i marrëdhënieve normale mes shtëpisë dhe punës, dhe nganjëherë -
  përdorin ilaqet kundër depresionit.

  2. Vëzhgoni modalitetin
  ushqim, mundësisht - për të përfshirë në dietën tuaj fibra dietetike.
  Ndodh që disa ushqime shkaktojnë simptoma rritur, dhe
  Pastaj mjeku pyet pacientin për të mbajtur "ditar të ushqimit".

  3. Në
  Trajtimi i zorrëve nervoz drogës sindromi janë përdorur
  Droga, e cila ato kryesore janë antispasmodics (Duspatalin,
  dytsetel) dhe rregullatorët e lëvizshmëri të zorrëve (motilium, debrydat,
  Loperamide).