Cushing-së manifestime sindromi dhe trajtimi


 • Sindromi Cushing
 • Manifestimet e sindromi Cushing
 • Trajtimi i sindromi Cushing

 • Sindromi Cushing

  Sindromi Hypercorticism (sindroma Cushing) përfshin një grup të sëmundjeve,
  cila është efektet afatgjata kronike në trup
  sasi të tepruar e hormoneve veshkave, pavarësisht nga
  arsyet që kanë shkaktuar rritjen e numrit të këtyre hormoneve në gjak.

  Shkaku i sindromi Cushing mund të jetë një shumëllojshmëri të kushteve. Më
  sindromi hypercorticism (hormonet lëvore formimit të tepruar
  Veshkave) është për shkak të rritja e prodhimit prej
  hormon adrenocorticotropic (sëmundja Cushing). Kjo

  hormon mund të prodhohen hipofizës mikroadenomoy ose ektopirovannoy
  (A nuk është në vendin e zakonshëm) Kortikotropinoma. Ektopirovannymi
  kortikotropinoma malinje mund të vendosen në bronke, test,
  të vezoreve.

  Sindromi më pak Cushing ndodh kur plagë parësor të lëvore
  gjëndër veshkave (tumoret beninje ose malinje leh
  hyperplasia veshkave nga gjëndra veshkave). Hormone aktive
  tumor i lëvore veshkave quajtur kortykosteroma. Ajo prodhon një
  sasia e tepruar e glukokortikoideve gjakut. Kështu përmes
  tepërt i glukokortikoideve në gjak zvogëlon numër
  hormon adrenocorticotropic dhe indeve majtë veshkave


  pëson ndryshime atrophic.

  Sindromi Hypercorticism mund të ndodhë në trajtimin e ndryshme
  Sëmundjet me hormonet adrenokortikal (glukokortikoide)
  nëse ka një mbidozë të drogës. Herë pas here ka të pazakontë
  syndromes hypercorticism shkaktuara nga të hahet ushqim apo alkool
  helmim.


  Manifestimet e sindromi Cushing

  Sindromi hypercorticism ka shenja të ngjashme.
  Metabolizmi shqetësuar nga proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet. Avari aktivizuar i proteinave,
  shumat e prodhuara tepërta yndyrë të lirë në rritet gjakut
  shuma e glukozës në gjak që mund të çojë në
  diabet.

  Manifestimet e sëmundjes Cushing shkaktuara nga sekrecion të tepërt të hormoneve të veshkave, veçanërisht glukokortikoide.

 • Shenjë e hershme e sëmundjes është obeziteti, me tipik
  depozitimi i yndyrës në fytyrë, qafë, gjoks bark. Person
  në këtë mënyrë është rrumbullakuar, hënë.
 • Mbi cheeks duket shkëlqim purple.
 • Glukokortikoide
  të shkaktojë rritjen e oreksit dhe të ndryshojë metabolizmin, rritjen
  gjak nivelet e glukozës dhe të rritur depozitimi yndyrë.
 • Gjymtyrët janë të hollë në të kundërtën për shkak të reduktuar në masë të muskujve.

 • lëkurës në bark, sup brez, prapanicës dhe kofshët shfaqet

  band purplish-kaltërosh shtrihen - striae. Ky është rezultat i shtrihen
  lëkurës me depozitimin tepërt të yndyrës dhe proteinave metabolizmit përmes
  në lëkurë bëhet më e hollë dhe të shtrirë lehtë.
 • Lëkura e lezioneve puçrra fytyre shfaqet.
 • Plagët dhe shkurtime shërohet ngadalë.

 • spote fërkime në jakë mbi qafë, abdomen, bërryla
  ka ngjyrë të zgjeruara të lëkurës. Në këto vende
  melanina është depozituar, shuma e së cilës rritet me
  Numri i hormonit adrenocorticotropic.
 • Në gratë atje hirsutism (rritja e tepruar e flokëve). Duket
  flokët mbi lip sipërme, mjekër, gjoks. Rritjen e flokëve të tepërt në

  gratë për shkak të rritjen e prodhimit të hormoneve seksuale mashkullore
  lëvore veshkave androgen që është edhe një shkelje e femrave
  Cikli menstrual.

  Në burra, impotencë ndodh.

  Së pari, nuk është periodik, atëherë përmirësimi i vazhdueshëm
  tensioni i gjakut. Gradualisht në zhvillim hedh lëng i kockave - osteoporozën, e cila duket dhimbje e parë në eshtra dhe nyje,
  atëherë mund të jetë thyerje spontane brinjë, gjymtyrë. I tepërt
  hlyukortykoydov është një shkelje e formimit të bazave të proteinave
  kockat dhe rrit rendimentin e kalciumit nga kockave.

  Pacientët ankohen për lodhje, dhimbje koke, të fituar peshë.


  Ndonjëherë pacientët me sëmundje që dalin abuzim hyperkortytsyzmom
  psikikë. Ka depresioni, çrregullimet e ndryshme te gjumit, psikoza.


  Trajtimi i sindromi Cushing

  Qëllimi i trajtimit - normalizimi i hormoneve veshkave në
  gjak. Droga të përdorura të reduktuar prodhimin e hormoneve në lëvore
  Veshkave - Nizoral, mamomit, metapiron - për një kohë të gjatë
  kohë.

  Një trajtim simptomatik për qëllim korrigjimin
  çrregullime të proteinave dhe metabolizmit të karbohidrateve, normalizimin e
  tensioni i gjakut, zemra trajtim dështim.
  Në praninë
  kortykosteroma pacient, i kryer largimi i njëanshëm

  veshkave (adrenalectomy njëanshme).

  Informacion nga artikullin "sindromi hypercorticism (sindromi Cushing)."