Antraksi simptomat dhe trajtimi


 • Lloj guri të çmuar
 • Simptomat dhe mbi antraksit
 • Trajtimi i antraksit
 • Parandalimi i antraksit

 • Lloj guri të çmuar

  Anthrax - një sëmundje akute infektive me
  e zoonozave, karakterizuar nga ethe, lezionet
  Sistemi limfatik, intoksikim, ndodh në formën e lëkurës, rralle
  zorrëve, mushkërive dhe forma septike. Agjent shkaktar është aerobic
  bakteret - i palëvizshëm, me shkopinj të mëdha copëtuar off
  përfundon. Pavarësisht nga forma e njeriut dhe të kafshëve mosmarrëveshjeve
  janë shumë rezistente ndaj efekteve fizike dhe kimike.
  Burimi bakteret Antraksi - kafshë të sëmurë ose të vdekur.


  Infeksioni i njerëzve shpesh kryhet nga kontakti (kur prerja
  kufomat e kafshëve, fsheh të përpunimit, etj) dhe duke ngrënë
  Produktet e kontaminuar me spore, dhe nëpërmjet ujit, tokës, lesh
  produkteve, etj

  Simptomat dhe mbi antraksit

  Sëmundja prek lëkurën shpesh, të paktën - organet e brendshme. Periudha e inkubacionit me 2 deri 14 ditë.

  Në formën lëkurore (karbunkuleznoy)
  kanë tendencë për të mundur zonat e ekspozuara të trupit. Është sëmundje e vështirë ndodh
  carbuncles në vendndodhjen në kokë, qafë, mukozës
  gojë dhe hundë. Ka carbuncles të vetme dhe të shumëfishta. Fillimisht (në
  faqe hyrje mikrob portë) duket spot të kuqe,


  kruajtje, e ngjashme me një pickim insekti. Gjatë ditës lëkurës një masë të
  kompakt, rritjet kruajtje, shpesh ndodh në djegien në faqen
  spote në zhvillim vezikulave - flluskë
  mbushur me përmbajtje të lëngshëm, pastaj gjak. Pacientët në krehje
  lotsjellës shishe dhe formon një ulçerë me një fund të zi. Që atëherë
  ethe shënuar, dhimbje koke, oreks i mërzitur.

  Cepat e ulçerës pas hapjes prypuhaty fillojnë formimin inflamator
  rul, nuk është ënjtje, e cila fillon të përhapet shpejt. Fund
  ulcers gjithnjë bie, dhe skajet formohen "lidhur" me fshikëzave
  Përmbajtja e qartë. Kjo ulçerë rritje zgjat 5-6 ditë.

  Për fund
  i parë madhësia ulçerë natë është 8-15 mm dhe nga tani
  i quajtur antraksit antraksit. Origjinalitet sybyreyazvennoho
  smerald është mungesa e dhimbjes në fushën e nekroza dhe
  karakteristikë ngjyrë trengjyrësh: e zezë në qendër (eschar) rreth -
  rim i ngushtë verdhë purulent, atëherë - bosht të gjerë purple. Ndoshta
  sistemi limfatike (gjëndrave).

  Në begatë
  sëmundje pas 5-6 ditësh temperatura është reduktuar, duke përmirësuar i përgjithshëm
  shëndetësor, redukton ënjtje, dhe zbehet gjëndrave lymfanhoyt, djegie
  refuzuar, plagë shëron me formimin mbresë.

  Kur të pafavorshme
  Sigurisht zhvillon sepsë e mesme për të ri-rritjen e temperaturës,
  përkeqësim i rëndësishëm i gjendjes së përgjithshme, rritja e dhimbje koke,
  të rritur pamjen e mesme takikardi e pustules lëkurës. Mund të jetë
  të vjella dhe diarre të përgjakshme. Kjo është vdekja e mundur.

  Forma e zorrëve
  (Sepsis ushqyese antraksit) helmim gjaku zhvillon parë
  orë të sëmundjes. Ka një dobësi të rënda, dhimbje barkut, tij
  bloating, të vjella, diarre të përgjakshme. E pacientit kusht prohressyruyusche
  përkeqësuar. Lëkura mund të jetë pustular mesëm dhe hemorragjike
  i nxituar. Së shpejti vjen ankthi, dyspnea, cianozë.

  I mundshëm
  Meningoencefaliti. Pacientët vdesin nga zemra në rritje
  dështim pas 3-4 ditësh të fillimit.

  Forma pulmonare
  antraksit është e karakterizuar nga fillimi shpejtë, rrëqethje, një rritje të mprehtë
  temperaturë, dhimbje dhe ndjenjë e ngushtësi në gjoks, kollë me i lehtë
  pështymë, fenomen në rritje të shpejtë e dehje,
  dështimi i sistemeve të frymëmarrjes dhe kardiovaskulare. Vdekja ndodh në 2-3 ditë për shkak të edemë pulmonare dhe kolapsit.

  Forma septik ardhurat shumë shpejt dhe janë fatale.

  Trajtimi i antraksit

  Pacientët
  antraksit hospitalizuar në klinikën e sëmundjeve infektive, të rënda

  format e sëmundjes - në repartet apo njësi të kujdesit intensiv.

  Ju nuk mund
  parandaluar lëndim antraks smerald, kështu që duke marrë
  material për hulumtim, ligation duhet të kryhet me maksimum
  kujdes. Për formularin e pacientëve heneralizevannymi nevojshme
  survejimi i vazhdueshëm për zbulimin e hershëm të shenjave
  shoku infektive dhe toksike.

  Trajtim specifik
  është që të emërojë protivosibireyazvennyy globulin dhe
  antibiotikët. Doza antraksit specifik globulin varet
  ashpërsia sëmundje, duke filluar nga 20 ml me të butë për 80 ml - në
  rëndë, kurs mund të përdoret deri në 450 ml.


  antibiotik efektive është penicilines (në formën e lëkurës 2-4.000.000 njësi / dite, nje forme e pergjithshme e 16-20.000.000 njësi / ditë).
  Mund të përdoret droga tetracycline, aminoglycosides, chloramphenicol, cefalosporinat II-III breza.
  Terapi Pathogenetic ka për qëllim për të rivendosur hemodinamik
  status acid-bazë, korrigjimi i hemostasis në përputhje me
  parimet e trajtimit në një gjendje shoku infektive dhe toksike.

  Parandalimi i antraksit

  Lies
  në reduktimin dhe eliminimin e sëmundjeve në mesin e kafshëve. Në
  Rasti i vdekjeve të kafshëve nga antraksit djeg apo varroste në

  varre në zonat e përcaktuara në mënyrë rigoroze. Në fund të trupave të pajetë të rëndë kat
  derdhur një shtresë e gëlqere 10-15 cm.

  Ushqimi i nxjerrë nga pacientët me kafshë të vrara të antraksit, dhe të papërpunuara dezinfektohet.

  Nga
  zhvillojë indikatorët epidemiologjike vaksinuar njerëz. Për emergjence
  parandalimi i përdorimit oral Ciprofloxacin, doxycycline. Në e tyre
  intoleranca - phenoxy-metilpenitsillin, ampicilin dhe rifampicin.

  Informacion nga artikullin "Anthrax".