Diatez i urinës acid ose uraturiya


 • Diatez urinës
 • Të ushqyerit klinike në acid urinës diatez (uraturiya)


 • Diatez urinës

  Diatez i urinës acid (hiperurykuriya ose hiperurykozuriya, uraturiya) karakterizohet nga një humbje e harlisur e urinës acidit urinës, kripërat e acidit urinës (urate) në sedimenteve, të cilat zakonisht janë mbajtur në zgjidhje. Urinës me një aciditet të qëndrueshme dhe në rritje në mënyrë të konsiderueshme, i cili është vendimtar në procesin e formimit të gurit. Përqendrimi i acidit urik në urinë duke luajtur një rol të vogël në formimin e gurëve. Depozitë rënë nga kripërat e acidit urik duket rërë të kuqe.


  Diatez i urinës acid shihet si një proces patologjik të lidhur me ndryshime cilësore dhe sasiore në shtetin e urinës.
  Formimi i urinës është faza finale e proteinave (purine) metabolizmit në trup. Kjo ndodh kur çrregullimet e metabolizmit acid urinës proteina diatez ku avari e proteinave dhe rrit sasinë e acidit urinës në trup si një e tërë dhe në urinë, në veçanti, rrit shumë. Kjo është duke ngrënë ushqime që përmbajnë sasi të larta të bazave purine (vakt mish). Konsumi i tepërt i mishit në masë të madhe rrit aciditetin e rrit urinë diatez, promovon reshje të trazim i krisur, kristalet e acidit urinës, urate.


  Diatez urinës shpesh shoqëron përdhes, sëmundje të përhapura metabolike janë të lidhur edhe me shkeljen e metabolizmit purine në trup.


  Sipas vëzhgimeve në dispozicion në 15-20% të pacientëve me përdhes njëkohësisht festohet urolithiasis. Megjithatë, përdhes dhe urate diatez - dy sëmundje të ndryshme. Për përdhes tipike zvogëluar sasinë e urinës dhe të kripërave të tij në urinë, ndërsa uraturiya një rritje të përqendrimit të urinës dhe urate në urinë.  Të ushqyerit klinike në acid urinës diatez (uraturiya)

  Të ushqyerit klinike përfshin futjen e kufizimit të ushqimit të bazave purine (vakt mish), duke ulur përqendrimin e urinës duke rritur prodhimit të urinës (rritje në urinë e përditshme) dhe alkalises urinës duke ngrënë ushqime të pasura me kalcium dhe metaleve alkaline.
  Futje me kalori duhet të plotësojnë konsumin e energjisë së trupit. Megjithatë, shuma e proteinave në dietë është një kufi pak (0,8-1 g për 1 kg të peshës trupore), si ato kontribuojnë në formimin e acidit urinës.


  Ajo duhet të kujdeset për futjen e dietë sasi të mjaftueshme të vitaminave. Në veçanti, mungesa e vitaminës A në trup kontribuon në formimin e gurëve në traktin urinar. Për të rritur diuresis (rritje në urinë ditore) dhe të reduktuar përqendrimin e urinës dhe urate në urinë tregoi një rritje në numrin e lëngjeve të administruara (deri në 2-2,5 litra). Nevoja për të kufizuar kripën e lidhur me pasurinë e kaluar në trup për të mbajtur fluide.
  Duke treguar pasurojnë dietën e kripëra kaliumi, të cilat janë frutat më të pasura dhe perime. Kripëra të kaliumit të japë një efekt diuretik, duke zvogëluar përqendrimin e urinës dhe urate në urinë.


  Në mënyrë alkalises urinë duhet të shqetësohen për përdorimin e një numri të mjaftueshëm të ushqimeve që janë të pasura me kalcium dhe alkali metale: qumësht dhe produkte të qumështit, perime, fruta, manaferrat dhe lëng e tyre, ujë mineral alkaline ("Borjomi", "Smirnovskaya", "SLAVYANOVSKAYA", etj .).


  Të përjashtohen nga ushqimet dietë e pasur në purines. Në mesin e ushqimeve të pasura në purines dhe subjekt i kufizimeve të përfshijë bishtajore (bizele, fasule, thjerrëzat, fasule), peshk (sprats, sardelet, fëmijë i dobët, cod, pozitë e lartë, Pike), rropulli (veshkë, mëlçi, tru, mushkëritë), kërpudha ( kërpudha të bardha), mish dhe peshk supë, pelte, disa perime (lëpjetë, spinaq, radishes, asparagus, lulelakër), mish (mish derri, mish viçi, mish lope, mish qengji, patë, pule), salcice (veçanërisht sallam me mëlçi), maja, bollgur, oriz lëmuar, salcat (mish, peshk, kërpudha).
  Pije e ndaluara alkoolike, turshi, tymosur, konservuar ushqim, tapas, herbs dhe erëza (mustardë, piper, rrikë).


  Rekomandohet kryesisht qumështit dhe dietë të perimeve. Zgjidhur: qumështi dhe prodhimet e qumështit, perimet (përveç të ndaluara), fruta (dardha, kajsi, pjeshkë, rrush, qershi, ftua, rrush pa fara e zezë, mollë, përveç Antonov), miell dhe drithëra, dehja, mjaltë, sheqer, gjalpë dhe gatim vaj, çaj i dobët; me erëza - uthull, fletë gji. Lejohet të përdorë 2-3 herë në javë mish dhe peshk i zier formë.