Dështim të zemrës


 • Shkaqet e dështimit të zemrës
 • Zhvillimi i dështimit të zemrës
 • Ankesat e pacientëve me infarkt në zemër
 • Diagnoza e dështimit të zemrës

 • Shkaqet e dështimit të zemrës

  Në shumicën e rasteve, dështimi i zemrës -. Një rezultat i natyrshëm i shumë sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut (sëmundjet e zemrës valvulare, sëmundje të zemrës koronare (CHD), cardiomyopathy, hipertension, etj) Vetëm dështimi herë pas here zemra është një nga manifestimet e para të sëmundjes së zemrës, të tilla si Dilated cardiomyopathy. Në hypertensive mund të marrë shumë vite të sëmundjes para se simptomat e para të dështimit të zemrës.

  Dhe si rezultat, të tilla si infarkt miokardi akute, e cila është shoqëruar me humbjen e një pjese të madhe të muskujve të zemrës, të cilat mund të arrijnë disa ditë ose javë. Në rast se dështimi i zemrës përparon në një kohë të shkurtër (minuta, orë, ditë), sugjeron dështim akute të zemrës. Të gjitha rastet e tjera janë atribuar të dështimit kronik të zemrës. Në daljen kardiovaskulare sëmundje apo përkeqësim të zemrës manifestimet e dështimit të kontribuojë kushte me temperaturë, anemi, rritjen e funksionit të gjëndrës tiroide (hyperthyroidism), abuzimin e alkoolit, etj

  Zhvillimi i dështimit të zemrës


  Kushtet fillimin e dështimit të hapur të zemrës të individualizuar për çdo pacient dhe sëmundje kardiovaskulare të tij. Në varësi të asaj barkushe vuajnë më shumë për shkak të sëmundjes, të dalluar dështimin e djathtë dhe e majtë ventricular-të zemrës.

  Në rastet e drejtë dështimit ventricular zemra sasi të tepërta të lëngjeve mbajtur në orendive të qarkullimit sistemik, duke rezultuar në ënjtje në të parë - në këmbë dhe të këmbëve. Përveç këtyre tipareve themelore për drejtë dështimit ventricular të zemrës është e karakterizuar nga lodhja, gjë që shpjegon ngopjes ulët të oksigjenit, dhe ndjenjë e plotësi dhe pulsation në qafë.  Left dështim të zemrës ventricular karakterizohet me mbajtjen e lëngjeve në qarkullim pulmonar, duke rezultuar në një numër të oksigjenit hyn uljet e gjakut. Si rezultat, ka gulçim, rritur gjatë ushtrimit, dhe dobësi dhe lodhje.

  Sekuenca e shfaqjes dhe ashpërsia e simptomave të dështimit të zemrës të individualizuar për çdo pacient. Në sëmundjet që përfshijnë lezione të ventricular simptomat e drejtë dështimit të zemrës shfaqen më shpejt se në rastet e dështimit të majtë ventricular. Kjo është për shkak të faktit se barkushe të majtë është zemra më e fuqishme.

  Kjo zakonisht merr një kohë të gjatë para se të majtë barkushes "dorëzim" pozicionin e tyre. Por në qoftë se ajo ende ndodh, dështimin zhvillim të zemrës me shpejtësi katastrofike.

  Ankesat e pacientëve me infarkt në zemër

  Edemë është një nga manifestimet e para të djathtë dështimit ventricular të zemrës. Fillimisht, pacientët e shqetësuar në lidhje me ënjtje të vogël, zakonisht ndikon në këmbë dhe këmbë të ulët. Ënjtje të dy këmbët po aq mbresëlënës. Ënjtje të ndodhë në pasditen e vonë dhe të shkojnë deri në mëngjes. Me zhvillimin e dështimit edema janë mjaft të dendur dhe mëngjes nuk ka kaluar. Pacientët thonë se ato janë këpucë normale nuk përshtaten, ata shpesh ndihen po aq të rehatshme si pantofla.

  Në shpërndarjen e mëtejshme të edemë në drejtim të rritjes kokë diametër hip dhe kofshë.


  Lëngu grumbullohet në bark (ascites). Me zhvillimin e anasarca pacientit zakonisht ulet, si në pozita të prirur ka qenë një mungesë e mprehtë e ajrit. Zhvilluar hepatomegaly - zgjerimi i mëlçisë në madhësi të duhur të fryhen venoz pjesën e saj të rrjetit të lëngshme e gjakut. Pacientët me mëlçi rritur në madhësi shpesh theksohet parehati (shqetësim, shurdhim) dhe dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme. Kur hepatomegaly grumbullohet në bilirubin pigmentit të gjakut, të cilat mund të pikturuar në sclera ("bardhë" e syve) në ngjyrë të verdhë.

  Ndonjëherë, si verdhë frikëson pacientin duke qenë i drejtuar qasje në një mjek.

  Lodhja është një karakteristikë shenjë për të dy krahëve, dhe për dështimin e majtë ventricular. Fillimisht, pacientët vëreni një mungesë të fuqisë në kryerjen e ushtrimit më parë të mirë-toleruar. Me kalimin e kohës, kohëzgjatja e periudhave të aktivitetit fizik zvogëlon dhe pushimeve për pjesën tjetër - rritet.

  Gulçim është simptomë e parë e dështimit kronike e majtë ventricular primar dhe shpesh. Kur pacientët dyspnea marr frymë më shpesh se zakonisht, si në qoftë se duke u përpjekur për të mbushur mushkëritë e tyre volum maksimal të oksigjenit. Fillimisht, pacientët raportoni gulçim vetëm kur kryejnë stërvitje intensive (të rrjedhshëm, të shpejtë ngjitje shkallët, etj).

  Pastaj, me progresion të pacientëve të dështimit të zemrës mund të festuar gulçim gjatë bisedës normale, dhe nganjëherë - në një gjendje të pushimit të plotë. Paradoksale që mund të tingëllojë, shumica e pacientëve nuk janë gjithmonë të vetëdijshëm në frymarrje - populli i saj njoftim rreth tyre.

  Kollë konvulsiv që ndodh kryesisht pas një peshë të rëndë, pacientët shpesh perceptohet si një manifestim i sëmundjeve të mushkërive kronike si bronkit. Prandaj, pacientët e anketës mjek, veçanërisht duhanpirësit, jo gjithmonë ankohen për kollë, duke supozuar se ajo nuk është e lidhur me sëmundje të zemrës. Mundi të shpejtë të zemrës (sinus takikardi) perceptohet nga pacientët si një ndjenjë e "floundering" në gjoks që ndodh kur çdo aktivitet fizik dhe zhduket pas një kohë për të përfunduar atë.

  Shpesh, pacientët bërë për të mësuar normë të shpejtë të zemrës pa mbyllje e asaj vëmendjen e tij.

  Diagnoza e dështimit të zemrës

  Dështim të zemrës është pasojë e sëmundjeve të ndryshme dhe kushtet si kardiovaskulare, dhe të tjerët. Për të vendosur praninë e dështimit të zemrës, provim nganjëherë mjaft normale, ndërsa duke sqaruar shkaqet e saj mund të kenë nevojë për të përdorur një numër i metodave diagnostike.

  Electrocardiography (EKG) ndihmon mjekët të zbuluar shenjat e hypertrophy dhe dështimit të furnizimit me gjak (ishemi) infarkt, dhe aritmisë ndryshme. Në mënyrë tipike, këto shenja EKG mund të ndodhë në sëmundje të ndryshme, që nuk janë specifike për dështim të zemrës.  EKG bazuar themeluar dhe e përdorur gjerësisht të ashtuquajturat teste të ngarkesës, të cilat janë që pacienti duhet të kapërcejnë nivelet gradualisht në rritje të stresit. Për këtë qëllim, duke përdorur pajisje të posaçme që lejon dozë ngarkimin: biçikletë special modifikim (ergometry biçikletë) ose "rrugë rrëshqanorët" (tredmil). Këto teste të sigurojë informacion në lidhje me kapacitetin rezervë të funksionit pompimit të zemrës.

  Sot dhe metodë kryesor publik për diagnostikimin e sëmundjeve që ndodhin me dështim të zemrës është një ultratinguj i zemrës - echocardiography (echocardiography).
  Kjo metodë jo vetëm që mund të përcaktuar shkakun e dështimit të zemrës, por edhe për të vlerësuar funksionin ventrikular shtrëngohet.

  Aktualisht, vetëm një ehokardiografi të mjaftueshme për të diagnostikuar sëmundjen kongjenitale apo e fituar të zemrës, sugjerojnë praninë e sëmundjes së arteries koronare, hipertension dhe shumë sëmundje të tjera. Kjo metodë mund të përdoret gjithashtu për të vlerësuar rezultatet e trajtimit.

  X-rreze i gjoksit
  dështim të zemrës tregon stanjacion e gjakut në qarkullim pulmonar dhe rritjen e madhësisë së dëmtimit të dhëmbëve të zemrës (cardiomegaly). Disa sëmundje të zemrës të tilla si sëmundje të zemrës i valvulës, me karakteristike X-ray e saj "foto". Është gjithashtu si echocardiography mund të jetë e dobishme për monitorimin e trajtimit.

  Metodat radioisotope zemra , në veçanti ventriculography radioisotope, mund të saktë në pacientët me infarkt në zemër për të vlerësuar funksionin ventrikular shtrëngohet, duke përfshirë edhe vëllimi i gjakut të akomoduar ato. Këto metoda janë të bazuara në hyrje dhe të mëvonshëm shpërndarjen e drogës në radioisotope trupit.

  Një nga përparimet më të fundit në shkencën mjekësore, në veçanti, e ashtuquajtura diagnoza bërthamor është Metoda e tomography pozitron emetimit (PET) . Ajo është shumë e shtrenjtë dhe ndërsa studime të rralla. PET lejon për një speciale radioaktive "tags" për të identifikuar fushat e miokardit qëndrueshëm në pacientët me infarkt në zemër për të të jetë në gjendje për të rregulluar trajtimin.