Manifestimet Sepsa dhe trajtimi


 • Çfarë është sepsa
 • Manifestim i sepsë
 • Trajtimi i sepsë

 • Çfarë është sepsa

  Sepsa (nga el-greke. -
  shkatërrim), sëmundje e rëndë infektive e njerëzve dhe kafshëve,
  callee goditi në gjakun dhe indet e mikroorganizmave piogjen
  produktet e tyre metabolike - toksina. Patogjenët sepsis, shpesh streptokoket dhe staphylococci, rrallë - Pneumokoku,
  E. coli, etj

  Zakonisht sepsa - komplikime plagë ose
  proces inflamator. Në zhvillimin e saj tek njerëzit luan një rol të rëndësishëm
  uljen mbrojtëse për shkak të sëmundjes së rëndë,
  operacion, një humbje e madhe e gjakut, kequshqyerja. Burimi i totalit
  Infeksioni mund të jetë në acarohet plagë ose kurs të komplikuar lokale

  Sëmundjet purulent (i thatë, smerald, abscesi) -
  Sc .. sepsis kirurgjikale; Komplikimet pas lindjes apo abortit kur është
  "Gateway" infeksioni është endometrium -
  sepsa obstetrik gjinekologjik dhe; Proceset qelbëzues apo dëme
  Sistemi urogjenital, depresioni dhe infeksion urinar - urosepsis;
  semundjet akute ose kronike purulent e kavitetit oral -
  sepsa oral dhe t. e.


  Manifestim i sepsë


  Sepsa manifeston karakteristika lokale - një fokus primar
  sëmundje, të tilla si pastrimi plagën dhe për të rritur atë kokrrizimin
  ndalet, ata duken të zbehtë, e thatë, me të pista me baltë


  touch) dhe simptomat kryesisht i përbashkët - dhimbje koke (i rëndë në
  rasteve - konfuzion), rrit temperaturën e trupit për të 39-40 ° C
  luhatje të mëdha ditore, humbje peshe progresive, rritja e
  norma e zemrës, presionin e ulët të gjakut, tromboza, edemë, plagë presion.

  Kursi klinik i sepsë mund të jetë rrufe (Zhvillimi i shpejtë
  tregon për 1-2 ditë), akute (5-7 ditë), subakut dhe
  kronik. Shpesh ka atipike ose 'i veshin "ajo
  Simptoma (për shembull, në mes të sëmundjes nuk mund të jetë temperatura e lartë)
  e cila është e lidhur me ndryshime të rëndësishme në pronat patogjene

  Agjentët në përdorimin masiv të antibiotikëve. Sepsis
  mund të vazhdojë me formimin e abscese lokale në organe të ndryshme dhe
  indet (e infeksionit me fokus primar) - të ashtuquajturit pyosepticemia në
  cila gjatë sepsis varet vendndodhjen e ulcerat (p.sh.,
  abscesi në tru me çrregullime neurologjike përkatëse), dhe
  pa të ashtuquajturat abscese metastatic septicemia, shpesh me një
  rrjedhjen e trazuar, simptomat e përgjithshme të theksuara.

  Në zhvillimin
  sepsa në porsalindurve (burimi - proces qelbëzuese në indet dhe enët e gjakut
  kërthizës kurrizit - i ashtuquajturi sepsa kërthizës) karakterizohet me vjellje, diarre, refuzim të plotë

  fëmija nga gjiri, humbje peshe shpejtë, dehidratim; lëkurë
  humbasin elasticitetin, bëhet e thatë, ngjyrë nganjëherë është tokësor;
  shpesh përcaktohet nga qelbëzim lokale në kërthizë, thellë
  phlegmon dhe vende të abscesit të ndryshme. Manifestimet e sepsë në
  Kafshëve thelb të ngjashme me simptomat tek njerëzit.


  Trajtimi i sepsë

  Trajtimi i sepsë ndaj infeksionit luftarake (doza të mëdha
  antibiotikët në bazë të ndjeshmërisë dhe sulfanilamidnye
  droga), rritjen e rezistencën e trupit (rritja dhe
  fortifikuara ushqim me energji të lartë, transfuzioni i gjakut dhe
  droga proteina, përdorimi i serumeve të veçantë dhe vetë-vaksinim

  gama globulin). Trajtim lokal e plagëve në praninë e: kohë
  Largimi i seksionit të vdekur indeve dhe strofull qelb, duke krijuar
  rrjedhje e vazhdueshme e shkarkimit purulent, trajtimi i plagëve dhe antibiotikët
  antiseptics.

  Informacion nga artikullin "sepsë".