Drita është vdekjeprurës i dëmshëm


 • Perde Pris

 • Perde Pris

  Banorët e goxha pak njohuri të verbon, duke e konsideruar orenditë e saj, kryesisht për zyra. Ndërkohë, ky element të rehatshme dhe të bukur dekor jo vetëm që ndihmon pronari i saj për të ruajtur shëndetin dhe zgjasin jetën, por edhe - kursejnë sasi të konsiderueshme të parave.

  Trupi i njeriut ka nevojë për rrezet e diellit, por vetëm gjatë ditës. Night dritë ajo është e dëmshme për shkak se ajo parandalon zhvillimin e melatonin - një hormon që ndikon në shëndetin dhe imunitetin. Mungesa e melatonin nuk e lejon trupin të shërohet plotësisht gjatë natës, duke çuar në rënie imunitetin, shëndetin e dobët dhe, në fund të fundit, zvogëlon jetën njerëzore.

  Pra, në verë, kur dielli ngrihet herët, veçanërisht i rëndësishëm për të trupit për të fjetur në një dhomë të errët - vetëm si ëndërr të bëhet një me të vërtetë freskuese dhe shërim. Mund perde dhoma gjumi perde ndërprerje, por është shumë më lirë, të lehta, zgjidhje elegant dhe i përshtatshëm - shutters ose blinds Pris.

  Grilat dhe blinds Pris - të veçanta, ata varur në afërsi të qelqit në çdo dritare brez, jo i gjithë hapjes dritare. Së pari, përmes një përshtatje të rehatshëm për xhami dhe teknologjisë special «privatësinë» shutters dhe blinds Pris humbasë shumë më pak dritë. Së dyti, për shkak të metodës së instalimit, ato reflektojnë rrezet e diellit para se ata të kenë kohë për të ngrohur në dhomë.


  Kjo do të thotë që ju mund ta braktisin plotësisht kondicioner, ose përfshijnë atë sa më pak të jetë e mundur. Kjo jo vetëm që kursen paratë tuaja (energji elektrike është më e shtrenjtë), por edhe shëndetësor - ajër të thatë në ajër, duke shkaktuar të ftohtë, ata mbush bakteret. Ajo është me anë të kondicionuar në jetën tonë erdhi e ashtuquajtura "sëmundje Legjionarit". Pra, përdorni blinds mund Pris në çdo dhomë, jo vetëm në dhomën e gjumit.

  Zgjidhje ideale për blinds dhoma gjumi do të Pris-Roll me një ndërprerje të veçantë pëlhurë (Blackout), e cila mban 90% të diellit, të sigurojë hije në dhomën tuaj edhe mëngjes të ndritshme me diell.


  Me këto perde ju do të fle më mirë dhe më pak të sëmurë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për fëmijët, jo vetëm në aspektin e shëndetit delikat fëmijëve - jo vetëm shenjë ditë e një fëmije të ri kur dielli godet dritaren. Sigurisht, për të mbrojtur nga drita mund të varur në perde dritaresh dhe indeve normale të zorrës së trashë, por ata mbledhin pluhurin, parandaluar airflow dhe shumë të shtrenjta.

  Në mesin e rusëve, ekziston një perceptim që verbon - kjo është vetëm për zyrën. Kjo nuk është - në blinds SHBA dhe Evropë rri në 80% të dritareve në ndërtesat e banimit, bota perëndimore e ka vlerësuar këtë përmirësim i dobishëm dritare. Një tjetër përdorim mit përditshme - rri blinds në vend të perde.

  Kjo nuk është kështu - blinds dhe perde të përkryer të bashkëjetojnë në një dritare të vetme, duke kryer funksione të ndryshme. Në Perëndim, blinds përdoret për verbon mbrojtjes dielli dhe shëndetësore - bukuri. Për më tepër, blinds të ndihmojë për të shpëtuar.

  Si blinds mund t'ju ndihmojë të kurseni? Së pari, në disa raste, ata mund të zëvendësojë perde, për shembull, në kuzhinë, në vend, në çerdhe. Jo të gjitha dritaret duhet të pajis me susta - për shembull, në kuzhinë ata do të del në shesh vetëm ajrin dhe humbasin pamjen yndyrë. Në fëmijëve me model infantile blinds mund të krijojë një rehati të veçantë. Kjo blinds, madje edhe blinds druri dhe kosto e bukur si model disa herë më i lirë sesa perde konvencionale.

  Por në të gjallët dhe dhomë gjumi blinds t'ju ndihmojë të kurseni para. Nëse ju rri në blinds dritare ose blinds Pris familjare, të cilat në mënyrë të besueshme mbron dhomë nga dielli, ju nuk mund të urdhërojë perde mbi të gjithë dritares. Kosto e perde varet nga madhësia e tyre. Ju vetëm duhet të urdhërojë një perde dekorative në anët e dritares që do të krijojë rehati, por nuk do të mbulojë të gjithë hapjen e dritares dhe dritë nga dielli dhe të mbrojtur blinds tuaj ose blinds. Ndërsa shutters dhe blinds në mënyrë të konsiderueshme më të lirë, ju mund të ruani disa mijëra në çdo kuti. Por edhe në qoftë se ju rri perde dritaresh të gjerë në të gjitha, ende ka kuptim për të urdhëruar blinds - ata të parandaluar Burnout pëlhurë perde në diell.  Grilat dhe blinds Pris - kjo ide të reja teknike evropiane. Ato janë zhvilluar në Republikën Çeke, por u përhap shpejt në të gjithë Evropën, gradualisht duke zëvendësuar blinds konvencionale vertikale dhe horizontale. Ata të kushtojë pak më shumë se zakonisht, por blinds ende mbeten pjesë më e lirë e të brendshme, të cilat nuk mund të përballojë një të tillë. Blinds Pris gjithashtu jashtëzakonisht të rehatshme, ata arritën një zinxhir, litarët jo tangled, dhe prag është gjithmonë i lirë, por qasja në dritare të trajtuar nuk është i bllokuar. Grilat dhe blinds Pris shitur për disa vite në të gjithë.