Breast vetë
Unë kam ardhur për të punuar dje, unë shoh - në tank jonë u zhvendos tabelat.
Tani, ndërsa unë shkoj në punën time, unë shoh kolegët vëzhgues - të gjithë të lexuar lajmet. Ajo që ne kemi staf inteligjente, megjithatë. Gjithashtu unë mendoj se - për të lexuar, apo jo? Unë shkova në faqen e internetit "CE" (RBC për një fillestar - kjo është shumë). Por fati i trishtuar i femrave të mrekullueshme, Listat dhe statistikat bursë dikur ishte, sytë ra në titullin "Shëndetësor".
Kam lexuar një artikull në lidhje se si për të kryer vetë gjirit. Ajo thotë se kjo procedurë ka punuar jashtë nga gratë në të gjithë botën në aspektin e tumoreve në gji dhe për të parandaluar zhvillimin e kancerit.

Neni i përgatitur nga një mjek, ai shpjegon në detaje se si për të kryer vetë-diagnozën. Duke lexuar, kam vendosur për të bërë të gjithë të njëjtën gjë.

Artikulli përmend të veçantë "besimin Mats", që rrit ndjeshmërinë e gishtave. Kjo lejon gjoksin më të mirë promatsuvaty. I blerë në farmaci ky qilim erdhi në shtëpi. Së pari, natyrisht, e konsideruar një blerje, mjaft e këndshme në të prekur klyeyenochku - dy rrugë, me xhel brenda, nuk e kaloj, por më tepër mbështetet në gishta, shuplakat mbi madhësi, ngjyrë të bukur bukuroshe. Pastaj në banjo paraqitura para letër printim, kap mat dhe shkoi hap pas hapi


 • "Filloni të vetë duke qëndruar në këmbë para pasqyrës mirë-lit. Ngadalë inspektojë gjinjtë, duke i kushtuar vëmendje të gjitha shenjat e asimetrisë, në rritje model venoz, njollë apo areola gjirit. "
 • I kryer përputhje vetë me gjithë udhëzimet mjek është duke qëndruar në këmbë në para një pasqyrë në një dhomë të ndriçuara mirë. Gjetur se rritur venoz foton time, nuk ka asimetri, por okolososkovye grupe të ndryshme - një pak më shumë.

 • "Vendos duart tuaja në ijet dhe shtypni ato për të shtrihet muskujt e gjoksit. Përkulur përpara, shikoni me kujdes në zemrat tuaja. "

 • Sjellje e mirë. Për shkak se ajo e përcaktuar fuqishëm gjoks, dhe mund edhe të marrë parasysh formën dhe simetri.

 • "Butësisht shtrydh dalë në mes të gishtit të madh dhe gisht tregues për të parë nëse përzgjedhjen. Çdo përzgjedhje duhet të diskutohet me mjekun tuaj. "
 • Nuk ka asnjë shkarkimin. Falë Zotit!

 • "Ngritja dorën tuaj të djathtë dhe unë do të sjell kokën e saj. Duke klikuar gishtat, inspektojë të gjithë gjoks, në kërkim të vulave dhe pabarazive. Presioni i forcës varion mund të ndihen ndryshime në thellësi të ndryshme. Me ndryshime të vogla të presionit Preket fëmija indeve vetëm nën lëkurë, me të thellë - indet më të afërt në gjoks dhe brinjë. Nëse ju nuk jeni të sigurt e shtypit të energjisë, bisedoni me mjekun tuaj.

  »
 • Ky artikull nuk ishte aq e thjeshtë sa ajo ishte e frikshme për shtyp, përveç unë kam përllogaritur thonjtë, e tërë procedura është pads komplikuara dhe promatsuvaty, si mjek këshilluar provuar problematike. Duart Bare kam gjetur asnjë vulat. Ndoshta për të përcaktuar diçka, ju duhet disa aftësi, por unë vetëm goditi mbi lëkurën dhe trupin. Por kur përdoret mat me të njëjtën forcë dhe duke klikuar me të njëjtën gozhdë, me të vërtetë të hetuar të ashtuquajturin "strukturën e gjirit." Roundels e tilla të dendura zgjatur në mënyrë uniforme dhe simetrike në çdo gjoks erdhi nga sqetull të dalë.

  Më poshtë asgjë dalë, por ashpërsia e gjirit. Nga klavikul të dalë vetëm shkoi venat, por më shumë se i pari. Menduan se do të promatsuvaty nipples, por lexoni se ajo nuk është e nevojshme të prek, por vini re nuk ka zgjedhje, nuk tërhequra apo biberon, ose nuk ka ndryshuar formë apo cilësi ka ndryshuar lëkurën rreth dalë dhe nëse ka pasur vërtet një skuqje të lëkurës kërkohet.

 • "Testi i fundit fazë është e shtrirë në një sipërfaqe të fortë, banesë në të njëjtën sekuencë si prekje në një pozicion në këmbë. Vendi një jastëk nën shpatullën e djathtë, ajo promovon edhe shpërndarjen e indit të gjirit në gjoksin tuaj. "

 • Në pozicion të prirur gjatë thithi i gjirit zbulohet më mirë - ndjerë të njëjtat vija uniforme. On dhimbje prekje unë ndjeva (si në qoftë se ju shtypni mbi një mavijosur), ishte i frikësuar. Kam lexuar se struktura e gjirit mund të jetë i pabarabartë dhe në disa vende mund të jenë më të ndjeshme. Gjëja kryesore - mos harroni këtë vend për anketën e ardhshëm për të krahasuar shkallën e dhimbjes. Në të dy anët e strukturës ishte i njëjtë. Unë mendoj se kam pasur një shumë të plotë të vetë-test, herën tjetër të përpiqet të bëjë të njëjtën gjë me shtypin ndryshme thellësi.

  Unë do të doja të them se vetë gji - interesante për të bërë. Ne keq imagjinojmë se nga cila skladayemosya, por kur ndjehen i prekshëm i strukturës së tij trupore, veten time, mendoj që ju të bëhet një më afër dhe e njohin veten më mirë.

  Dhe unë e kuptoj tani pse mjekët këshillojnë sjellje veten një herë në muaj.

  Së pari - kjo natyrisht, se në asgjë nuk është duke u bërë për të përmirësuar kulturën e vetë dhe diagnozën e kancerit të gjirit shumë e shumë gra vdesin sepse sëmundja filluar (Në vendin tonë vetëm 55% e grave që janë diagnostikuar me kancer të gjirit mbijetuar). Së dyti - kjo është çfarë hera e parë që është e vështirë për të kujtuar strukturën e një gji dhe pastaj krahasuar me të dytin. Unë nahostryv promatsuvaty një vend në një të parë, pastaj një herë në gji të dytë. Herën tjetër provoni samoobsledovat veten e tyre një nga një: të drejtën dhe të majtë të gjirit.

  Ne kemi nevojë vetëm të kujtojmë datën e vetë të mëparshme - 18,09 . Nga rruga, prek gjirit është më i mirë në 7-10 ditë pas fillimit të ciklit, kur kaloi dhimbje dhe gji të fryrjes.

  Ata që duan të ndjekin shembullin tim, unë ju uroj fat të mirë dhe shëndet!